ابزار خوشنویسی

تاریخچه نوک فلزی

تاریخچه نوک فلزی

نوک فلزی یا نیب nib به قسمتی از قلم، قلم پر و یا خودنویس گفته میشود که برای انتقال مرکب به کاغذ مورد استفاده قرار میگیرد. نوک های فلزی بر اساس کاربرد استفاده آن ها در طرح ها، اندازه ها و جنس های مختلفی ساخته میشود و هم اکنون مدل های بسیار زیادی از نوک فلزی در سراسر دنیا در حال تولید است. اگر شما هم به خوشنویسی انگلیسی علاقه دارید ممکن است بارها از نوک فلزی استفاده کرده باشید.بنابراین خوب است بدانید که تاریخچه نوک فلزی چیست، برای اولین بار در کجا ساخته شده است و چگونه در بین خوشنویسان رایج شده است.

در سال 1803 اولین نوک فلزی توسط برایان دانکین اختراع شد اما هیچکس به آن توجهی نمیکرد. او سعی کرد اختراع خود را به شرکت های سازنده قلم و ابزار تحریر بفروشد اما هیچ شرکتی آن را نخرید. 11 سال بعد در سال 1822 جان میشل در بیرمنگام تولید عمده نوک های فلزی را آغاز کرد و به دلیل اینکه سابقه بسیار زیادی در تولید و ساخت ابزار تحریر داشت کارش به سرعت گرفت و به شهرت رسید. حتی برادر او، ویلیام میشل نیز چند سال بعد کارگاه ساخت نوک فلزی خود را مستقلا راه اندازی کرد. آن ها به خوبی میدانستند که نوک فلزی طول عمر بیشتری نسبت به پَر دارد، ساییده نمیشود، میتواند در طرح های مختلفی ساخته شود و از همه مهمتر دیگر نیاز به داشتن مهارت قط زدن و تراشیدن و تیزکردن نبود. خانواده میشل با تولید و ساخت اولین نوک های فلزی در دنیا پایه گذار تحولی عظیم در دنیای خوشنویسی (به خصوص خوشنویسی غربی) به حساب می آیند و همه خطاطان (به ویژه خطاطان اروپایی) باید قدردان آن ها باشند.

نوک های فلزی قابلیت این را داشت که با توجه به کاربردش در طرح های مختلفی ساخته شود. از این رو دیگر شرکت های ساخت ابزار نوشتاری و تحریر در بیرمنگام کارگاهی را برای ساخت نوک فلزی اختصاص دادند که اکثرا از آلیاژ مس برای ساخت آن استفاده میشد. بنابراین بریتانیا را میتوان معدن نوک فلزی دنیا دانست که امروزه نیز میلیون ها نوک فلزی در آنجا ساخته و در سراسر دنیا توزیع میشود.

نوک فلزی (نیب) تا اواخر قرن نوزده میلادی که خودکار ساچمه ای اختراع شد مهم ترین و رایج ترین ابزار نوشتاری محسوب میشد. یعنی همانطور که امروزه از مداد و خودکار برای نوشته های روزمره خود استفاده میکنیم آن زمان از قلم های فلزی برای نوشته های روزمره خود استفاده میکردند. امروزه با اینکه خودنویس و خودکارهای ساچمه ای جایگزین قلم های فلزی (دسته قلم هایی که با نوک فلزی همراه هستند) شده اند اما این جایگزینی تنها در نوشته های روزمره ما انجام شده است نه در خلق آثار هنری. به هیچ عنوان خودکار های ساچمه ای و هر خودکار دیگری نمیتواند جایگزین کاملی برای نوک فلزی شود چرا که خطوطی که با نوک فلزی خوشنویسی میشوند از ظرافت و ضخامت های بسیار محسوس و زیبایی برخورداند که این زیبایی را هرگز نمیتوان به کمک خودکار ایجاد کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه *