مطالب آموزشی

انواع خط انگلیسی + عکس

انواع خط انگلیسی

شاید هیچ مطلبی از مطالب سایت به اندازه این پست شما را با سبک های مختلف خوشنویسی انگلیسی آشنا نکرده باشد. به همین خاطر در این پست قصد دارم در مورد انواع خط انگلیسی مطالبی را با شما عزیزان در میان بگذارم. آشنایی با انواع خط انگلیسی میتواند تصمیم گیری شما را بسیار راحت تر و سریع تر کند. شما به کمک این مطلب میتوانید نمونه کارهای سبک های مختلف خوشنویسی انگلیسی را مشاهده کنید، اطلاعات آن ها را بررسی کنید و در پایان به راحتی میتوانید تشخیص دهید به کدام یک بیشتر علاقه دارید. به نظرم هیچ چیزی مثل عکس نمیتواند بیانگر ویژگی های یک خط باشد. به همین خاطر برای هر خط تصاویر و عکس هایی را انتخاب کرده ایم که بیانگر ویژگی های آن خط باشند. برای هر سبک از خوشنویسی اطلاعات مفید و نمونه کارهای مختلفی را جمع آوری کرده ایم تا شما به راحتی بتوانید آن ها را مشاهده کنید و بهترین انتخاب را برای یادگیری سبک خوشنویسی مورد علاقه خود داشته باشید.

در تصاویر زیر تمامی سبک ها را میتوانید در یک نگاه مشاهده بفرمایید:

در ادامه سبک های مختلف خوشنویسی انگلیسی را معرفی و بررسی خواهم کرد. لطفا این پست را تا انتها مطالعه کنید چرا که اطلاعات بسیار خوبی را در مورد سبک های مختلف و انواع خط انگلیسی کسب خواهید کرد.

خط کاپرپلیت

کاپِرپِلِیت (Copperplate) یکی از زیباترین و جذاب ترین سبک های خوشنویسی لاتین است و در سراسر دنیا کاملا شناخته شده می باشد. بنده این سبک از خوشنویسی را همیشه به عنوان اولین سبک برای شروع خوشنویسی با قلم به علاقه مندان معرفی میکنم چرا که زیبایی چشم نوازی دارد. امروزه سبک کاپرپلیت به عنوان یک خط بسیار زیبا و ظریف توسط بسیاری از خوشنویسان مطرح دنیا و بسیاری از هنرجویان خوشنویسی در سراسر دنیا اجرا می‌شود. اگر خوشنویسی با قلم و مرکب را دوست دارید این سبک میتواند بهترین انتخاب برای شروع باشد.

ویژگی های خط کاپرپلیت با قلم

به طور خلاصه و در یک نگاه ویژگی های خط کاپرپلیت با قلم را برایتان لیست کرده ام:

 • مدت زمان یادگیری: حدودا 4 ماه
 • ابزار نوشتاری: نوک فلزی، دسته قلم و مرکب
 • اصالت و قدمت بالایی دارد
 • سرعت نوشتاری: آهسته
 • مدرک بین المللی: دارد
 • دوره آموزشی و کیت ابزار کامل آن در دسترس است
 • قابلیت اضافه کردن تزئینات دارد
 • نیاز به پیش نیاز نیست
 • بسیار زیبا و چشم نواز است
 • در سراسر دنیا شناخته شده است
 • میتوان به کمک آن اثرات هنری زیبایی را خلق کرد
 • بر روی کاغذهای ضخیم و بدون بافت نوشته میشود

برای آموزش کامل کاپرپلیت با قلم خوب است هم دوره آن را تهیه کنید و هم کیت ابزار آن را. در دوره آموزشی تمام مباحث به صورت ویدویی به شما آموزش داده میشود که شامل قوانین و اصول مقدماتی، آموزش حروف کوچک و بزرگ و اعداد و علائم و آموزش نکات کلمه نویسی و متن نویسی میشود. دوره آموزشی دارای پشتیبانی مادام العمر، جلسات تخصصی رفع اشکال، گواهی پایان دوره، فایل برگه های خط کشی تمرینی، برنامه تمرینی پیشنهادی و … است که کمک میکند هیچگونه کمبودی از بابت آموزش نداشته باشید. کیت ابزار نیز شامل تمام ابزار از جمله دفترهای آموزش و سرمشق، برگه های تمرینی خط کشی شده، نوک فلزی، دسته قلم، مرکب، خطکش، پوستر آموزشی است که کمک میکند از بابت ابزار هیچگونه کمبودی نداشته باشید. بنابراین به کمک دوره و کیت ابزار کاپرپلیت میتوانید خوشنویسی انگلیسی به سبک کاپرپلیت با قلم را به طور کامل و جامع آموزش ببینید.

خرید دوره و کیت ابزار کاپرپلیت با قلم

فلوریشینگ کاپرپلیت

یکی از ویژگی های بسیار خوب خط کاپرپلیت این است که میتوانید به اجزای مختلف حروف تزئینات مختلفی را اضافه کنید که به آن فلوریشینگ میگوییم. فلوریشینگ (Flourishing) در خوشنویسی به معنای اضافه کردن تزئینات به نوشته است. تقریبا هر سبکی از خوشنویسی تزئینات مخصوص به خود با شکل و شمال منحصر به فرد دارد. بدین ترتیب فلوریشینگ کاپرپلیت مربوط به طرح ها و حالت های مختلف تزئینی است که به خط کاپرپلیت اضافه میشود. به کمک طرح های مختلف تزئینی میتوانید حروف، کلمات و متن های زیباتری را خوشنویسی کنید.

برای فلوریشینگ کاپرپلیت نیز هم دوره و هم کیت کامل ابزار آن را میتوانید تهیه کنید. دوره شامل تمامی آموزش های لازم و کیت ابزار نیز شامل تمامی ابزار لازم برای یادگیری و تمرین کامل فلوریشینگ کاپرپلیت می باشد.

خرید دوره و کیت ابزار فلوریشینگ کاپرپلیت با قلم

نمونه کارهای خط کاپرپلیت

نمونه کارهای خط کاپرپلیت با قلم را در تصاویر زیر مشاهده بفرمایید:

کاپرپلیت با خودکار

همانند نستعلیق که میتوانید هم با قلم و مرکب بنویسید و هم با خودکار، کاپرپلیت را نیز میتوان هم با قلم و هم با خودکار نوشت. خوشنویسی کاپرپلیت خودکاری نیز همانند کاپرپلیت با قلم از جذابیت بسیار زیادی برخوردار است. به طور خلاصه یادگیری خوشنویسی کاپرپلیت با خودکار راحت تر و سریع تر است، برای نوشتن تنها به یک خودکار و یک کاغذ معمولی نیاز است، تقریبا بر روی تمام دفترها و دفتریادداشت ها میتوان نوشت، ابزار آن به راحتی قابل حمل است و همه جا میتوانید تمرین کنید و بنویسید و البته سرعت نوشتن آن سریع تر از قلم است. از طرفی دیگر کاپرپلیت با قلم اصالت بالاتری دارد، میتوان آثار هنری بسیار متنوع و خلاقانه ای را خلق کرد، با رنگ ها و سایز های متنوع تری مستوان نوشت، دارای مدرک بین المللی است و در دنیا شناخته شده تر است. بنابراین هم کاپرپلیت با قلم و هم کاپرپلیت با خودکار ویژگی های خاص خود را دارند اما مهم این است که شما میتوانید کاپرپلیت را هم با خودکار و هم با قلم آموزش ببینید. حتی شما میتوانید به کمک ماژیک های براش نیز به سبک کاپرپلیت بنویسید.

ویژگی های خط کاپرپلیت با خودکار

به طور خلاصه و در یک نگاه ویژگی های خط کاپرپلیت با خودکار به صورت لیست زیر می باشد:

 • مدت زمان یادگیری: حدودا 1.5 ماه
 • ابزار نوشتاری: خودکار ساچمه درشت و زیردستی
 • مدرک بین المللی: ندارد
 • سرعت نوشتاری: متوسط
 • دوره آموزشی و کیت ابزار کامل آن در دسترس است
 • دارای قابلیت اضافه کردن تزئینات
 • نیاز به پیش نیاز نیست
 • بسیار زیبا و چشم نواز است
 • بر روی کاغذهای معمولی 80 گرم نوشته میشود

برای یادگیری خوشنویسی کاپرپلیت با خودکار نیز خوب است هم دوره و هم کیت ابزار آن را تهیه بفرمایید. در دوره آموزشی تمام نکات و قوانین مقدماتی، حروف کوچک و بزرگ و اعداد و علائم مهم نگارشی، نکات مربوط به کلمه نویسی و متن نویسی را به صورت ویدیویی به شما آموزش میدهم. دوره آموزشی دارای پشتیبانی مادام العمر، جلسات تخصصی رفع اشکال، گواهی پایان دوره، فایل برگه های خط کشی تمرینی، برنامه تمرینی پیشنهادی و … است. کیت ابزار نیز شامل جزوه آموزشی، مجموعه برگه های سرمشق، مجموعه برگه تمرین، خودکار بیک 1.6 میلی متر و پوستر آموزشی است که پس از خرید برایتان ارسال میشود. بنابراین به کمک دوره و کیت ابزار کاپرپلیت با خودکار دیگر به هیچ چیز دیگری برای یادگیری کاپرپلیت خودکاری نیازی نخواهید داشت.

خرید دوره و کیت ابزار کاپرپلیت با خودکار

نمونه کارهای خط کاپرپلیت با خودکار و ماژیک

نمونه کارهای خط کاپرپلیت با خودکار و ماژیک را در تصاویر زیر مشاهده بفرمایید:

به طور خلاصه خط کاپرپلیت یکی از بهترین سبک های خوشنویسی برای یادگیری است. شما برای یادگیری کاپرپلیت هم میتوانید از کاپرپلیت با قلم و هم از کاپرپلیت با خودکار شروع کنید. کاپرپلیت چه با خودکار، چه با قلم و چه با ماژیک زیبایی فوق العاده ای دارد و اگر بتوانید با ابزار مختلف به آن مسلط شوید گام بسیار بلندی را در خوشنویسی انگلیسی برداشته اید. با ادامه معرفی انواع خط انگلیسی با بنده همراه باشید. در ادامه دیگر سبک های خوشنویسی انگلیسی را خدمتتان معرفی خواهم کرد.

خط پیوسته

پیوسته نویسی انگلیسی یکی از پرکاربردترین سبک های نوشتاری لاتین در سراسر دنیا محسوب می‌شود. خط پیوسته انگلیسی را با عناوین دیگری مثل هندرایتینگ کِرسیو (Cursive Handwriting)، خط شکسته انگلیسی، خط تحریری انگلیسی، خط چسبیده انگلیسی ، خط زنجیره ای و … نیز می‌توان نام برد. در این خط حروف هر کلمه به هم دیگر متصل هستند و به همین خاطر زیبایی فوق العاده بالایی را به متن میدهد. خط پیوسته انگلیسی از نظر بنده بهترین سبک تحریری برای شروع خوشنویسی انگلیسی است. داشتن خط پیوسته و زیبا برای بسیاری از افراد کاملا ضروری است. خط پیوسته لاتین را می‌توانید با انواع خودکار، ماژیک، مداد، قلم و … بر روی انواع کاغذ و مقوا بنویسید و تمرین کنید.

ویژگی های خط پیوسته نویسی

به طور خلاصه و در یک نگاه ویژگی های خط پیوسته نویسی با خودکار را برایتان لیست کرده ام:

 • مدت زمان یادگیری: حدودا 1 ماه
 • ابزار نوشتاری: انواع خودکار و ماژیک
 • سرعت نوشتاری: بالا
 • مدرک بین المللی: ندارد
 • دوره آموزشی و کیت ابزار کامل آن در دسترس است
 • دارای قابلیت اضافه کردن تزئینات
 • نیاز به پیش نیاز نیست
 • بسیار زیبا و چشم نواز است
 • در سراسر دنیا شناخته شده است
 • بر روی انواع کاغذ و مقوا نوشته میشود

برای آموزش کامل خط پیوسته نویسی با خودکار خوب است هم دوره آن را تهیه کنید و هم کیت ابزار آن را. در دوره آموزش تمام مباحث به صورت ویدویی به شما آموزش داده میشود که شامل قوانین و اصول مقدماتی، آموزش حروف کوچک و بزرگ و اعداد و علائم و آموزش نکات کلمه نویسی و متن نویسی میشود. دوره آموزش دارای پشتیبانی مادام العمر، جلسات تخصصی رفع اشکال، گواهی پایان دوره، فایل برگه های خط کشی تمرینی، برنامه تمرینی پیشنهادی و … است که کمک میکند هیچگونه کمبودی از بابت آموزش نداشته باشید. کیت ابزار نیز شامل تمام ابزار از جمله دفترهای آموزش و سرمشق، برگه های تمرینی خط کشی شده، خودکار و پوستر آموزشی است که کمک میکند از بابت ابزار هیچگونه کمبودی نداشته باشید. بنابراین به کمک دوره و کیت ابزار پیوسته نویسی میتوانید خوشنویسی انگلیسی به خط پیوسته را به طور کامل و جامع آموزش ببینید.

خرید دوره و کیت ابزار پیوسته نویسی با خودکار

فلوریشینگ پیوسته نویسی

همانطور که خط کاپرپلیت را میتوان به شیوه های مختلف تزئین کرد، پیوسته نویسی را نیز میتوان به کمک طرح های مختلف تزئین کرد. فلوریشینگ پیوسته نویسی مربوط به طرح ها و حالت های مختلف تزئینی است که به خط پیوسته یا همان هندرایتینگ اضافه میشود. به عنوان مثال به کمک فلوریشینگ پیوسته نویسی شما میتوانید حروف بزرگ را به اشکال مختلف بنویسید. و یا میتوانید کلمه خود را به شکل های تزئینی مختلف خوشنویسی کنید. در تصویر زیر دو متن را مشاهده میکنید که یکی همراه با فلوریشینگ و دیگری بدون فلوریشینگ نوشته شده است.

برای فلوریشینگ پیوسته نویسی نیز هم دوره و هم کیت کامل ابزار آن را میتوانید تهیه کنید. دوره شامل تمامی آموزش های لازم و کیت ابزار نیز شامل تمامی ابزار لازم برای یادگیری و تمرین کامل فلوریشینگ پیوسته نویسی می باشد.

خرید دوره و کیت ابزار فلوریشینگ پیوسته نویسی با خودکار

نمونه کارهای خط پیوسته نویسی

نمونه کارهای خط پیوسته نویسی با خودکار را در تصاویر زیر مشاهده بفرمایید:

بنابراین اگر شما به دنبال این هستید که خط انگلیسی خود را ببهبود دهید و نوشته های روزمره را با خط خوب بنویسید خط پیوسته انگلیسی بهترین گزینه برای شما است چرا که این خط کاربرد بسیار زیادی دارد، یادگیری آن راحت و سریع است و همچنین میتوانید با انواع خودکار و مداد بر روی انواع کاغذ و مقوا بنویسید. در ادامه معرفی انواع خط انگلیسی قصد دارم خط ایتالیک را به شما عزیزان معرفی کنم.

خط ایتالیک

ایتالیک (Italic) یکی از سبک های پرطرفدار در خوشنویسی لاتین به شمار میرود و در اکثر کشورهای دنیا کاملا شناخته شده و رایج است. در سبک ایتالیک همانند گوتیک، از نوک های فلزی سرتخت برای نوشتن آن استفاده میشود. فرم حروف در خط ایتالیک کمی مایل است و حروف به صورتی در کنار هم قرار میگیرند که خوانایی فوق العاده ای به متن میدهد. به طور کلی ایتالیک یکی از خواناترین سبک های خوشنویسی انگلیسی است.

ویژگی های خط ایتالیک

به طور خلاصه و در یک نگاه ویژگی های خط ایتالیک را معرفی کرده ام:

 • مدت زمان یادگیری: حدودا 1.5 ماه
 • ابزار نوشتاری: نوک فلزی سرتخت، دسته قلم و مرکب
 • اصالت و قدمت بالایی دارد
 • خوانایی بسیار بالایی دارد
 • سرعت نوشتاری: متوسط
 • مدرک بین المللی: دارد
 • دوره آموزشی و کیت ابزار کامل آن در دسترس است
 • قابلیت اضافه کردن تزئینات دارد
 • نیاز به پیش نیاز ندارد
 • بسیار زیبا و چشم نواز است
 • در سراسر دنیا شناخته شده است
 • میتوان به کمک آن اثرات هنری زیبایی را خلق کرد
 • بر روی کاغذهای ضخیم و حتی بافت دار میتوان نوشت

برای آموزش خط ایتالیک نیز پیشنهاد میکنم دوره و کیت ابزار آن را باهم تهیه کنید. در دوره آموزش تمام مباحث به صورت ویدویی به شما آموزش داده میشود که شامل قوانین و اصول مقدماتی ایتالیک، آموزش حروف کوچک و بزرگ و اعداد و علائم و آموزش نکات کلمه نویسی و متن نویسی میشود. دوره آموزش دارای پشتیبانی مادام العمر، جلسات تخصصی رفع اشکال، گواهی پایان دوره، فایل برگه های خط کشی تمرینی، برنامه تمرینی پیشنهادی و … است. کیت ابزار نیز شامل تمام ابزار از جمله دفترهای آموزش و سرمشق، برگه های تمرینی خط کشی شده، خط کش، نوک فلزی سرتخت، دسته قلم، مرکب و پوستر آموزشی است. با داشتن دوره و کیت ابزار ایتالیک دیگر به هیچ چیز دیگری برای یادگیری کامل ایتالیک نیازی نخواهید داشت.

خرید دوره و کیت ابزار ایتالیک

نمونه کارهای خط ایتالیک

نمونه کارهای خط ایتالیک را در تصاویر زیر مشاهده بفرمایید:

در ادامه معرفی انواع خط انگلیسی قصد دارم به بررسی خط گوتیک بپردازم.

خط گوتیک

سبک گوتیک (Gothic) یکی از رایج ترین سبکهای خوشنویسی لاتین است که امروزه در بین هنرجویان و هنرمندان طرفداران بسیار زیادی دارد. ابداع سبک گوتیک تقریبا به قرن 12 میلادی برمیگردد و یکی از قدیمی ترین و اصیل ترین سبک های خوشنویسی به شمار میرود. سبک گوتیک را با عنوان بلک لتر (Blackletter) نیز نام میبرند. خط گوتیک دارای زیرشاخه های مختلفی از جمله تکستورا (Textura) و فراکتور (Fraktur) است که از لحاظ فرم تفاوت کمی باهم دارند. فرم حروف گوتیک درشت و ضخیم است و برای نوشتن تیترها یکی از بهترین سبک های خوشنویسی به شمار میرود.

ویژگی های خط گوتیک

به طور خلاصه ویژگی های خط گوتیک به صورت زیر است:

 • مدت زمان یادگیری: حدودا 1.5 ماه
 • ابزار نوشتاری: نوک فلزی سرتخت، دسته قلم و مرکب
 • اصالت و قدمت بالایی دارد
 • سرعت نوشتاری: آهسته
 • مدرک بین المللی: دارد
 • دوره آموزشی و کیت ابزار کامل آن در دسترس است
 • قابلیت اضافه کردن تزئینات دارد
 • نیاز به پیش نیاز ندارد
 • بسیار زیبا و چشم نواز است
 • در سراسر دنیا شناخته شده است
 • میتوان به کمک آن اثرات هنری زیبایی را خلق کرد
 • بر روی کاغذهای ضخیم و حتی بافت دار میتوان نوشت

برای آموزش خط گوتیک نیز پیشنهاد میکنم دوره و کیت ابزار آن را باهم تهیه کنید. در دوره آموزش تمام مباحث به صورت ویدویی به شما آموزش داده میشود که شامل قوانین و اصول مقدماتی خوشنویسی به سبک گوتیک، آموزش حروف کوچک و بزرگ و اعداد و علائم و آموزش نکات کلمه نویسی و متن نویسی میشود. دوره آموزشی دارای پشتیبانی مادام العمر، جلسات تخصصی رفع اشکال، گواهی پایان دوره، فایل برگه های خط کشی تمرینی، برنامه تمرینی پیشنهادی و … است. کیت ابزار نیز شامل تمام ابزار از جمله دفترهای آموزش و سرمشق، برگه های تمرینی خط کشی شده، خط کش، نوک فلزی سرتخت، دسته قلم، مرکب و پوستر آموزشی است. با داشتن دوره و کیت ابزار گوتیک دیگر به هیچ چیز دیگری برای یادگیری کامل خط گوتیک نیازی نخواهید داشت.

خرید دوره و کیت ابزار گوتیک

نمونه کارهای خط گوتیک

نمونه کارهای خط گوتیک را در تصاویر زیر مشاهده بفرمایید:

در ادامه معرفی انواع خط انگلیسی قصد دارم خط بسیار زیبای براش کالیگرافی را به شما عزیزان معرفی کنم.

سبک براش کالیگرافی

براش کالیگرافی (Brush Calligraphy) یا براش لترینگ (Brush Lettering) یکی از سبک های بسیار جذاب و خاص در خوشنویسی انگلیسی محسوب میشود. همانطور که از نام آن پیدا است این سبک از خوشنویسی معمولا با ماژیک های براش نوشته میشود. فانتزی بودن این خط یکی از ویژگی های خاص این سبک به شما میرود. در این سبک خبری از قوانین و ضوابط سخت و سفت خوشنویسی با قلم نیست و نقش ابتکار و خلاقیت شما در آن بیشتر از دیگر سبک ها است. از این خط هم برای نوشتن متن و هم برای کلمات و تیترها و آثار هنری مختلف استفاده میشود.

ویژگی های خط براش کالیگرافی

به طور خلاصه ویژگی های خط براش کالیگرافی به صورت زیر است:

 • مدت زمان یادگیری: حدودا 1 ماه
 • ابزار نوشتاری: ماژیک براش
 • یادگیری آن بسیار راحت است
 • سرعت نوشتاری: بالا
 • مدرک بین المللی: ندارد
 • دوره آموزشی و کیت ابزار کامل آن در دسترس است
 • قابلیت اضافه کردن تزئینات دارد
 • نیاز به پیش نیاز ندارد
 • بسیار زیبا و چشم نواز است
 • در سراسر دنیا شناخته شده است
 • میتوان به کمک آن اثرات هنری زیبایی را خلق کرد
 • بر روی انواع کاغذ و مقوا میتوان نوشت

برای آموزش خط براش کالیگرافی نیز پیشنهاد میکنم دوره و کیت ابزار آن را باهم تهیه کنید. در دوره آموزشی تمام مباحث به صورت ویدویی به شما آموزش داده میشود که شامل قوانین و اصول مقدماتی، آموزش حروف کوچک و بزرگ و اعداد و علائم و آموزش نکات کلمه نویسی و متن نویسی میشود. دوره آموزشی دارای پشتیبانی مادام العمر، جلسات تخصصی رفع اشکال، گواهی پایان دوره، فایل برگه های خط کشی تمرینی، برنامه تمرینی پیشنهادی و … است. کیت ابزار نیز شامل تمام ابزار از جمله دفتر آموزش و سرمشق، برگه تمرینی خط کشی شده، ماژیک و پوستر آموزشی است. با داشتن دوره و کیت ابزار براش کالیگرافی دیگر به هیچ چیز دیگری برای یادگیری کامل خط براش کالیگرافی نیازی نخواهید داشت.

خرید دوره و کیت ابزار براش کالیگرافی

نمونه کارهای خط براش کالیگرافی

نمونه کارهای خط براش کالیگرافی را در تصاویر زیر مشاهده بفرمایید:

همان طور که اشاره شد در سبک براش کالیگرافی، هنرجو آزادی عمل بیشتری دارد. در واقع با یادگیری این خط میتوانید خیلی راحت و سریع با رنگ های مختلف ماژیک براش یک متن و یا کلمه را به زیبایی بنویسید. خوشنویسی با براش لذت بسیار بالایی دارد و یادگیری آن حتی برای کودکان و نوجوانان نیز بسیار راحت است.

سخن پایانی

در این پست با سبک های مختلف خوشنویسی انگلیسی و انواع خط انگلیسی آشنا شدید و تصاویر مربوط به هر یک از آن ها را مشاهده کردید. با توجه به این اطلاعات و تصاویر، تصمیم گیری شما برای یادگیری سبک خوشنویسی مدنظرتان راحت تر شده است. شما میتوانید نمونه کارهای بیشتری از سبک های معرفی شده را در اینترنت و شبکه های اجتماعی جست و جو کنید. تنها کافی است اسم انگلیسی آن را در گوگل و یا اینستاگرام جست و جو کنید. برای یادگیری هر یک از سبک هایی که در این مطلب به شما معرفی شد توصیه میکنم دوره آن را همراه با کیت ابزار تهیه کنید چرا که در این صورت کامل ترین پک آموزشی آن سبک را تهیه کرده اید و دیگر به هیچ ابزار و آموزش دیگری نیازی نخواهید داشت. اگر هنوز نمیدانید کدام خط را برای یادگیری انتخاب کنید سوال و نظر خود را زیر همین پست ارسال کنید تا بتوانم به دقت شما را راهنمایی کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه *