مطالب آموزشی

آموزش رایگان خط پیوسته انگلیسی با خودکار + PDF

آموزش رایگان خط پیوسته انگلیسی با خودکار + PDF

سلام به هنرجویان و هنردوستان عزیز. .امیدوارم حالتان خوب و تنتان سلامت و دلتان شاد باشد. خوشنویسی انگلیسی با خودکار و مداد معمولی یکی از مهارت های خیلی مهمی است که این روزها خیلی ها باید کسب کنند. اگر شما هم دوست دارید دستخط لاتین فوق العاده زیبایی را داشته باشید بدانید که این پست مخصوص شما نوشته شده است. در اینجا قرار است خوشنویسی انگلیسی با خودکار به صورت تحریری و پیوسته یا همان خط پیوسته انگلیسی را به طور رایگان و اصولی یاد بگیرید. از این خط میتوانید در نوشتن متن های روزمره، نوت برداری،‌کارت های دعوت و … استفاده کنید. در صورتی که نکاتی که به شما آموزش دادم را با دقت تمرین کنید مطمئن باشید نتیجه خوبی خواهید گرفت.

فهرست مطالب (برای رفتن به بخش مورد نظر کلیک کنید):

 

آموزش رایگان خط پیوسته انگلیسی با خودکار + PDF

نمونه ای از خط پیوسته

ابزار لازم برای شروع

در قدم اول برای تمرین به فایل خطکشی پیوسته نویسی نیاز دارید که لینک دانلود آن را در انتهای مطلب میتوانید پیدا کنید. لطفا برگه ها را به تعداد گفته شده پرینت بگیرید چرا که برای تمرین حتما به آن ها نیاز خواهید داشت. در قدم بعدی حرکات پایه، حروف کوچک و بزرگ و اتصالات و کلمه نویسی را که در این پست به شما آموزش میدهم را خوب تمرین کنید. شما میتوانید با همان خودکار و مداد معمولی که نوشته های روزمره خود را با آن ها می‌نویسید شروع کنید. بنابراین شما تنها به یک خودکار یا مداد و یک سری برگه تمرین نیاز دارید. البته در صورتی که قصد دارید تمام ابزار و جزوات و دفترهای سرمشق و تمرینی پیوسته نویسی را تهیه کنید پیشنهاد می‌کنم کیت ابزار و دوره پیوسته نویسی را تهیه کنید که در انتهای این پست معرفی شده است.

توجه داشته باشید هنگام تمرین، مدام با حروفی که در تصاویر آموزش داده شده است مقایسه کنید چرا که خیلی راحت و سریع متوجه ایرادات و اشتباهاتتان خواهید شد.

 

خط پیوسته انگلیسی و غیرپیوسته

خط تحریری لاتین به دو بخش Cursive Handwriting (کِرسیو هندرایتینگ) و Print Handwriting (پرینت هندرایتینگ) تقسیم میشوند. کِرسیو هندرایتینگ به مدلی از دستخط گفته میشود که حروفش به هم متصل هستند و پرینت هندرایتینگ به مدلی گفته میشود که حروفش به هم متصل نیستند. در این پست Cursive Handwriting یعنی خط پیوسته یا پیوسته نویسی و یا خط شکسته انگلیسی را به شما عزیزان آموزش می‌دهم که به آن دستخط زنجیره ای یا خط شکسته لاتین هم می‌گویند.

عناوین خطوط

در خط تحریری پیوسته انگلیسی از چهار خط افقی و یک سری خطوط شیب دار به عنوان راهنما استفاده میشود. در تصویر زیر عنوان فارسی و لاتین این خطوط را مشاهده بفرمایید. عناوین این خطوط را لطفا به خاطر بسپارید چرا که در توضیحات و آموزش حروف مکررا از آن ها استفاده میکنیم.

حرکات پایه

یک سری حرکات پایه را برای یادگیری پایه ای خط پیوسته انگلیسی قبل از شروع حروف باید یاد بگیرید و تمرین کنید چرا که اکثر حروف از ترکیب این حرکات پایه ساخته میشوند. لطفا این حرکات را جدی بگیرید و خوب تمرین کنید.

حرکات پایه خط پیوسته انگلیسی

حرکات پایه خط پیوسته انگلیسی

 

توضیح حرکات پایه:

حرکت A: از روی خط فراز همراستا با خطوط شیب دار تا خط فرود بدون هیچگونه انحراف و کاملا صاف پایین بروید.

حرکت B: از کمی پایین تر از خط میانه شروع کنید به بالارفتن و روی خط میانه دور بزنید و سپس همراستا با خطوط شیب دار تا خط پایه پایین بروید.

حرکت C: برعکس حرکت قبلی است. از روی خط میانه همراستا با خطوط شیب دار به سمت خط پایه حرکت کنید و روی آن دور بزنید و کمی به سمت بالا حرکت کنید.

حرکت D: این حرکت ادغام حرکات B و C است که روی خطوط میانه و پایه دور دارد.

حرکت E: از روی خط میانه با ایجاد یک قوس ملایم شروع کنید به سمت پایین رفتن به طوری که بتوانید روی خط پایه دور بزنید. سپس بدون قوس و همراستا با خطوط شیب دار به نقطه آغازین وصل شوید.

حرکت F: از روی خط میانه با ایجاد یک قوس ملایم به سمت خط فراز حرکت کنید و بر روی آن دور بزنید. سپس همراستا با خطوط شیب دار و صاف تا خط پایه پایین بروید.

حرکت G: از روی خط میانه همراستا با خطوط شیب دار به سمت خط فرود حرکت کنید و بر روی آن دور بزنید. سپس با ایجاد یک انحنای ملایم به سمت بالا و سپس راست حرکت کرده و خط قبلی را در کمی پایین تر از خط پایه قطع کنید و تا کمی بالاتر از خط پایه به سمت بالا ادامه دهید.

حرکت H: یک خط قوس دار را از خط پایه تا میانه ترسیم کنید.

[تمرین : تمام حرکات پایه را در دفتر سرمشق شماره 1 تمرین کنید]

حروف کوچک

حروف کوچک بیشترین اهمیت را در خوشنویسی انگلیسی دارد چرا که اکثر یک متن و نوشته از حروف کوچک تشکیل شده اند. در این بخش حروف کوچک را به شما آموزش میدهم و امیدوارم پس از یادگیری هر حرف، تمرینات مربوط به آن را کامل و با دقت انجام دهید.

حروف کوچک و بزرگ خط پیوسته انگلیسی

در صورتی که قصد دارید تمرین های خود را بسیار اصولی تر انجام دهید میتوانید از دفترهای سرمشق کمک بگیرید که در ویدیو بالا آن ها را مشاهده فرمودید.

حرف a

از روی خط پایه با یک خط صاف شروع کنید به بالارفتن و همانطور که به خط میانه نزدیک میشوید کمی به خط، انحنا به سمت راست دهید. سپس حرکت پایه E را اجرا کنید. بدین صورت که از همان نقطه با ایجاد یک قوس ملایم به سمت پایین حرکت کرده و روی خط پایه دور بزنید و سپس همراستا با خطوط شیبدار به خط بالایی وصل شوید. سپس حرکت پایه C را به حرف اضافه کنید.

[تمرین: حرکت پایه E و C را در برگه تمرین خط کشی شده تمرین کنید. (هر حرکت 30 بار)]

[تمرین: حرف a را در دفتر سرمشق شماره 1 تمرین کنید.]

حرف b

در ابتدا یک خط کوتاه از کمی پایین تر از خط میانه رو به بالا ترسیم کنید به طوری که کمی نسبت به خطوط شیب دار زاویه داشته باشد. در مرحله بعدی حرکت پایه F را اجرا کنید. پس از اتمام دور روی خط پایه، با ایجاد یک قوس ملایم به سمت بالا حرکت کنید و روی خط میانه یک گره ایجاد کنید.

[تمرین: حرکت پایه F و C را در برگه تمرین خط کشی شده تمرین کنید. (هر حرکت 30 بار)]

[تمرین: حرف b را در دفتر سرمشق شماره 1 تمرین کنید.]

حرف c

همانند حرف a از روی خط پایه به سمت خط میانه حرکت کنید و هنگامی که به خط میانه نزدیک شدید کمی به راست متمایل شوید. سپس از همان نقطه با ایجاد یک قوس ملایم به سمت پایین حرکت کنید، روی خط پایه دور بزنید و تا حدودا مابین خطوط پایه و میانه به سمت بالا حرکت کنید.

[تمرین: حرف c را در دفتر سرمشق شماره 1 تمرین کنید.]

حرف d

حرکت a را اجرا کنید با این تفاوت که بعد از این که روی خط پایه دور زدید تا مابین خطوط میانه و فراز و همراستا با خطوط شیب دار بالا بروید. سپس از همان نقطه به سمتا پایین حرکت کنید و روی خط پایه دور بزنید و کمی به سمت بالا بروید.

[تمرین: حرکت پایه E و C را در برگه تمرین خط کشی شده تمرین کنید. (هر حرکت 15 بار)]

[تمرین: حرف d را در دفتر سرمشق شماره 1 تمرین کنید.]

حرف e

با یک خط صاف از روی خط پایه شروع کنید به بالا رفتن به طوری که نسبت به خطوط شیب دار کمی زاویه داشته باشد. سپس به سمت راست و بالا حرکت کنید و روی خط میانه دور بزنید. با حفظ انحنا به پایین حرکت کنید و روی خط پایه دور زنید و سپس به سمت بالا ادامه دهید.

[تمرین: حرف e را در دفتر سرمشق شماره 1 تمرین کنید.]

حرف f

همانند حرف b در ابتدا یک خط کوتاه از کمی پایین تر از خط میانه رو به بالا ترسیم کنید به طوری که کمی نسبت به خطوط شیب دار زاویه داشته باشد. سپس با ایجاد یک قوس ملایم به راست و بالا حرکت کرده و روی خط فراز دور بزنید و همراستا با خطوط شیب دار و صاف به سمت خط فرود حرکت کنید. روی خط فرود دور بزنید و به راست و بالا حرکت و سپس چپ حرکت کنید و خط عمودی را در حوالی خط پایه قطع کنید و با یک گره خاتمه دهید.

[تمرین: حرکت پایه F و G را در برگه تمرین خط کشی شده تمرین کنید. (هر حرکت 30 بار)]

[تمرین: حرف f را در دفتر سرمشق شماره 1 تمرین کنید.]

حرف g

از روی خط پایه با یک خط صاف شروع کنید به بالارفتن و همانطور که به خط میانه نزدیک میشوید کمی به خط، انحنا به سمت راست دهید. سپس حرکت پایه E را اجرا کنید. بدین صورت که از همان نقطه با ایجاد یک قوس ملایم به سمت پایین حرکت کرده و روی خط پایه دور بزنید و سپس همراستا با خطوط شیبدار به خط بالایی وصل شوید. سپس از همان نقطه حرکت پایه G را اضافه کنید.

[تمرین: حرکت پایه E و G را در برگه تمرین خط کشی شده تمرین کنید. (هر حرکت 30 بار)]

[تمرین: حرف g را در دفتر سرمشق شماره 1 تمرین کنید.]

حرف h

همانند حرف b در ابتدا یک خط کوتاه از کمی پایین تر از خط میانه رو به بالا ترسیم کنید به طوری که کمی نسبت به خطوط شیب دار زاویه داشته باشد. سپس با ایجاد یک قوس ملایم به راست و بالا حرکت کرده و روی خط فراز دور بزنید و همراستا با خطوط شیب دار و صاف تا خط پایه پایین بروید. سپس از همان نقطه به سمت بالا حرکت کنید و یک مارپیچ ایجاد کنید به طوری که روی خط میانه و سپس پایه دور داشته باشد.

[تمرین: حرکت پایه F و D را در برگه تمرین خط کشی شده تمرین کنید. (هر حرکت 20 بار)]

[تمرین: حرف h را در دفتر سرمشق شماره 1 تمرین کنید.]

حرف i

یک خط قوس دار را از خط پایه تا میانه ترسیم کنید. از همان نقطه همراستا با خطوط شیب دار به سمت خط پایه حرکت کنید و روی آن دور بزنید و کمی به بالا حرکت کنید. در انتها مابین خط میانه و فراز یک نقطه اضافه کنید.

[تمرین: حرف i را در دفتر سرمشق شماره 1 تمرین کنید.]

حرف j

همانند حرف i یک خط قوس دار را از خط پایه تا میانه ترسیم کنید. از همان نقطه همراستا با خطوط شیب دار به سمت خط فرود حرکت کنید و روی آن خط دور بزنید و سپس به چپ و بالا و سپس به راست حرکت کنید و خط اصلی را در کمی پایین تر از خط پایه قطع کنید و تا حدودا مابین خطوط پایه و میانه ادامه دهید. در انتها مابین خط میانه و فراز یک نقطه اضافه کنید.

[تمرین: حرکت پایه H و G را در برگه تمرین خط کشی شده تمرین کنید. (هر حرکت 30 بار)]

[تمرین: حرف j را در دفتر سرمشق شماره 1 تمرین کنید.]

حرف k

همانند حرف b در ابتدا یک خط کوتاه از کمی پایین تر از خط میانه رو به بالا ترسیم کنید به طوری که کمی نسبت به خطوط شیب دار زاویه داشته باشد. سپس با ایجاد یک قوس ملایم به راست و بالا حرکت کرده و روی خط فراز دور بزنید و همراستا با خطوط شیب دار و صاف تا خط پایه پایین بروید. سپس از همان نقطه به سمت بالا حرکت کنید و روی خط میانه دور بزنید و سپس به پایین و چپ حرکت کنید تا خط اصلی را در مابین خطوط پایه و میانه قطع کند. سپس با یک خط دارای انحنا به پایین حرکت کنید و روی خط پایه دور بزنید.

[تمرین: حرف k را در دفتر سرمشق شماره 1 تمرین کنید.]

حرف l

در ابتدا یک خط کوتاه از کمی پایین تر از خط میانه رو به بالا ترسیم کنید به طوری که کمی نسبت به خطوط شیب دار زاویه داشته باشد. سپس با ایجاد یک قوس ملایم به راست و بالا حرکت کرده و روی خط فراز دور بزنید و همراستا با خطوط شیب دار و صاف به سمت خط پایه حرکت کنید. روی خط پایه دور بزنید و کمی بالا روید.

[تمرین: حرف l را در دفتر سرمشق شماره 1 تمرین کنید.]

حرف m

از کمی پایین تر از خط میانه شروع کنید به بالارفتن و روی خط میانه دور بزنید و سپس همراستا با خطوط شیب دار تا خط پایه پایین بروید (حرکت پایه B). از همان نقطه به بالا حرکت کنید و روی خط میانه دور بزنید و مجددا به سمت خط پایه برگردید. مجددا به بالا حرکت کرده و یک مارپیچ ایجاد کنید که روی خط میانه و سپس پایه دور داشته باشد.

[تمرین: حرکت پایه B و C و D را در برگه تمرین خط کشی شده تمرین کنید. (هر حرکت 30 بار)]

[تمرین: حرف m را در دفتر سرمشق شماره 1 تمرین کنید.]

حرف n

همانند حرف m از کمی پایین تر از خط میانه شروع کنید به بالارفتن و روی خط میانه دور بزنید و سپس همراستا با خطوط شیب دار تا خط پایه پایین بروید. به سمت بالا حرکت کرده و یک مارپیچ ایجاد کنید که روی خط میانه و سپس پایه دور داشته باشد.

[تمرین: حرف n را در دفتر سرمشق شماره 1 تمرین کنید.]

[تمرین: حروف a تا n را در برگه تمرینی خط کشی شده تمرین کنید (هر حرف 15 بار)]

حرف o

با یک خط صاف شروع کنید که کمی با خطوط شیب دار زاویه داشته باشد و تا خط میانه ادامه دهید. سپس یک بیضی ترسیم کنید که محور آن همراستا با خطوط شیب دار است و در انتها یک گره بر روی خط میانه بزنید و سپس کمی به سمت راست بروید.

[تمرین: حرف o را در دفتر سرمشق شماره 1 تمرین کنید.]

حرف p

از روی خط پایه با ایجاد یک قوس به سمت خط میانه حرکت کنید و کمی بالاتر از آن متوقف شوید. از همان نقطه به طور کاملا صاف و همراستا با خطوط شیب دار تا خط فرود پایین بروید. سپس از همان نقطه به سمت بالا حرکت کنید و پس از عبور از خط پایه به تدریج به راست متمایل شوید و مارپیچی را ایجاد کنید که روی خط میانه و سپس پایه دور داشته باشد.

[تمرین: حرکت پایه A و D را در برگه تمرین خط کشی شده تمرین کنید. (هر حرکت 30 بار)]

[تمرین: حرف p را در دفتر سرمشق شماره 1 تمرین کنید.]

حرف q

همانند حرف a از روی خط پایه با یک خط صاف شروع کنید به بالارفتن و همانطور که به خط میانه نزدیک میشوید کمی به خط، انحنا به سمت راست دهید. سپس با یک قوس به پایین حرکت کرده و روی خط پایه دور بزنید و همراستا با خطوط شیب دار به بالا حرکت کنید و به خط بالایی وصل شوید. سپس مستقیم و همراستا با خطوط شیب دار به سمت خط فرود حرکت کنید و روی آن خط به سمت راست دور بزنید و به بالا و چپ حرکت کنید. گره ای را در پایین خط اصلی حرف ایجاد کنید و سپس به بالا حرکت کنید و تا حدودا مابین خطوط پایه و میانه ادامه دهید.

[تمرین: حرف q را در دفتر سرمشق شماره 1 تمرین کنید.]

حرف r

از روی خط پایه با ایجاد یک قوس به سمت خط میانه حرکت کنید و کمی بالاتر از آن یک گره ایجاد کنید و سپس کمی به راست بروید. سپس همراستا با خطوط شیب دار به پایین حرکت کنید و روی خط پایه دور بزنید.

[تمرین: حرف r را در دفتر سرمشق شماره 1 تمرین کنید.]

حرف s

با یک خط صاف از روی خط پایه شروع کنید به بالارفتن به طوری که کمی نسبت به خطوط شیب دار زاویه داشته باشد. پس از عبور از خط میانه یک گره بزنید و سپس با یک حرکت مارپیچی به سمت خط پایه حرکت کنید و یک دور ناقص بر روی آن خط بزنید. سپس به راست راست برگردید و با یک خط صاف به سمت بالا خاتمه دهید.

[تمرین: حرف s را در دفتر سرمشق شماره 1 تمرین کنید.]

حرف t

از روی خط پایه یک خط قوس دار را ایجاد کنید و تا خط میانه بالا روید و سپس مسیر صاف و بدون انحنا را تا حدودا مابین خطوط میانه و فراز بالا روید. از همان نقطه همراستا با خطوط شیب دار به پایین حرکت کنید و روی خط پایه دور بزنید. در انتها با یک خط کوچک و افقی خط اصلی حرف را قطع کنید به طوری که حالت صلیبی شکل به خود بگیرد.

[تمرین: حرف t را در دفتر سرمشق شماره 1 تمرین کنید.]

حرف u

از روی خط پایه یک خط قوس دار را ایجاد کنید و تا خط میانه بالا بروید. سپس همراستا با خطوط شیب دار به پایین حرکت کرده و روی خط پایه دور بزنید و موازی با خط قبلی به خط میانه بازگردید. مجددا به سمت خط پایه حرکت کنید و روی خط دور بزنید.

[تمرین: حرکت پایه H و C را در برگه تمرین خط کشی شده تمرین کنید. (هر حرکت 15 بار)]

[تمرین: حرف u را در دفتر سرمشق شماره 1 تمرین کنید.]

حرف v

کمی پایین تر از خط میانه شروع کنید به بالارفتن و روی خط میانه دور بزنید و سپس همراستا با خطوط شیب دار به سمت خط پایه حرکت کنید. روی خط پایه دور بزنید و با ایجاد یک قوس بسیار ملایم به بالا حرکت کنید. روی خط میانه دور بزنید و کمی به سمت راست حرکت کنید.

[تمرین: حرف v را در دفتر سرمشق شماره 1 تمرین کنید.]

حرف w

مثل حرف u از روی خط پایه یک خط قوس دار را ایجاد کنید و تا خط میانه بالا بروید. سپس همراستا با خطوط شیب دار به پایین حرکت کرده و روی خط پایه دور بزنید و موازی با خط قبلی به خط میانه بازگردید. مجددا به سمت خط پایه حرکت کنید و روی خط دور بزنید و با ایجاد قوس خیلی ملایم به سمت خط میانه برگردید. روی خط میانه همانند حرف b یک گره ایجاد کنید.

[تمرین: حرکت پایه H و C را در برگه تمرین خط کشی شده تمرین کنید. (هر حرکت 15 بار)]

[تمرین: حرف w را در دفتر سرمشق شماره 1 تمرین کنید.]

حرف x

کمی پایین تر از خط میانه شروع کنید به بالارفتن و روی خط میانه دور بزنید. سپس به سمت خط پایه حرکت کنید به طوری که خط ایجاد شده زاویه بیشتری نسبت به خطوط شیب دار دارد. روی همان خط و با همان زاویه به سمت بالا حرکت کنید تا به خط میانه برسید. مجدد به سمت خط پایه حرکت کنید و روی خط دور بزنید.

[تمرین: حرف x را در دفتر سرمشق شماره 1 تمرین کنید.]

حرف y

مثل حرف v کمی پایین تر از خط میانه شروع کنید به بالارفتن و روی خط میانه دور بزنید و سپس همراستا با خطوط شیب دار به سمت خط پایه حرکت کنید. روی خط پایه دور بزنید و به سمت خط میانه بازگردید. از همان نقطه به سمت پایین حرکت کنید و حرکت پایه G را اجرا کنید.

[تمرین: حرکت پایه B و D و G را در برگه تمرین خط کشی شده تمرین کنید. (هر حرکت 15 بار)]

[تمرین: حرف y را در دفتر سرمشق شماره 1 تمرین کنید.]

حرف z

از روی خط پایه یک خط قوس دار را ایجاد کنید و تا خط میانه بالا بروید. روی خط میانه دور بزنید و به صورت افقی به سمت راست حرکت کنید. مجددا یک دور بزنید و هم راستا با خطوط شیب دار و به صورت مارپیچی تا خط پایه پایین بروید. با ایجاد یک قوس ملایم به پایین حرکت کرده و روی خط فرود دور بزنید، به بالا و سپس راست حرکت کرده و تا مابین خطوط پایه و میانه ادامه دهید.

[تمرین: حرف z را در دفتر سرمشق شماره 1 تمرین کنید.]

[تمرین: حروف o تا z را در برگه تمرینی خط کشی شده تمرین کنید (هر حرف 15 بار)]

[تمرین: حروف a تا z را در برگه تمرینی خط کشی شده تمرین کنید (هر حرف 10 بار)]

 

 

 

 

حروف بزرگ

با اینکه تعداد حروف بزرگ در یک متن بسیار کمتر از حروف کوچک است اما با توجه به اینکه اندازه آن ها از حروف کوچک بزرگتر است لازم است آن ها را به صورت اصولی تحریر کنیم، میتوانند در اشکال مختلفی تحریر شوند که بسیاری از آن ها حالت تزئینی دارند. برای یادگیری حروف بزرگ تزئینی خط پیوسته انگلیسی پیشنهاد میکنم دفتر 50 حرف بزرگ تزئینی پیوسته نویسی را به همراه دفتر تمرین مربوط به آن تهیه بفرمایید.

توجه داشته باشید حروف بزرگ به علت اینکه به اندازه حروف کوچک در متن حضور ندارند، در این بخش تنها از روی عکس، مراحل خوشنویسی حروف بزرگ را مشاهده و تمرین کنید و نیازی به توضیحات مرحله به مرحله نیست.

[تمرین: هر حرف بزرگ را پس از یادگیری و مشاهده دقیق تصویر، بر روی دفتر سرمشق شماره 1 تمرین کنید]

[تمرین: حروف a تا z کوچک و بزرگ را در برگه تمرینی خط کشی شده تمرین کنید (هر حرف 10 بار)]

 

اتصالات و کلمه نویسی

بعد از یادگیری کامل حروف کوچک و بزرگ باید اتصالات حروف و سپس کلمه نویسی را یاد بگیرید. همانطور که میدانید شما در حال یادگیری یک خط پیوسته هستید که حروف آن به هم متصل هستند. بنابراین مهم است که حروف را چه طور به هم وصل میکنید. در ادامه تصاویری را مشاهده میکنید که در آن اتصالات مهم و رایج تمامی حروف را به شما آموزش داده است.

اتصالات مهم حروف

کلمه نویسی

تصاویر زیر یک سری کلمه برای شما به خط پیوسته انگلیسی تحریر شده است. هر سطر حروفی در کلمات آن به کار رفته که در سمت چپ خطوط نشان داده شده است. به عنوان مثال در ردیف اول کلماتی نوشته شده است که در‌ آن حرف a وجود دارد.

[تمرین: اتصالات و کلمه نویسی تمام حروف را در دفتر سرمشق شماره 2 تمرین کنید]

نکات مهم کلمه نویسی

یک سری نکات در رابطه با کلمه نویسی باید  در نظر بگیرید. اگر این نکات را رعایت کنید به راحتی میتوانید کلمات و متن ها را به زیبایی تحریر کنید.

خوشنویسی اصولی حروف

هنگام اتصال حروف باید به خود حروف هم توجه داشته باشید. بسیاری از هنرجویان حروف را به صورت تکی درست و صحیح تحریر می‌کنند اما هنگامی که آن ها را به حرف دیگری وصل می‌کنند در نوشتن صحیح و اصولی آن ها دچار مشکل می‌شوند. هنگام اتصال حروف به هم به خود حروف نیز توجه داشته باشید. بنابراین مهمترین نکته در کلمه نویسی رعایت نکات حرف نویسی است.

 یکدست بودن و مناسب بودن فاصله بین حروف

نکته مهم دیگر این است که فاصله بین حروف نباید خیلی کم یا خیلی زیاد باشد. همچنین اندازه فاصله بین حروف را سعی کنید برابر و هماهنگ ایجاد کنید. کلمه نباید به این صورت باشد که برخی از بخش های آن کشیده شده و برخی از بخش های آن فشرده شده باشد.

فرم اتصال مناسب

به تصاویر بالا لطفا دقت بیشتری داشته باشید و فرم اتصالات رایج حروف را مشاهده کنید. حروف بر اساس حروف بعدی یا قبلی آن ها ممکن است کمی تغییر کنند. در اتصالات مهم است حروف را به صورت اصولی و مناسب به یکدیگر وصل کنید.

متن نویسی

متن نویسی آخرین مرحله از آموزش خوشنویسی انگلیسی است. همه هنرجویان معمولا قصد دارند یک متن انگلیسی به خط زنجیره ای و خط پیوسته انگلیسی بنویسند. یک متن همانطور که میدانید از ترکیب تعدادی کلمه ساخته میشود. اگر شما کلماتی که تحریر میکنید را با فاصله مناسب و برابر بنویسید متن شما بسیار یکدست و مرتب خواهد شد. در تصاویر زیر یک سری متن نمونه مشاهده میکنید که به خط پیوسته انگلیسی تحریر شده اند.

[تمرین: متن های داده شده در دفتر سرمشق شماره 3 را در همان دفتر تمرین کنید]

کیت ابزار و دوره پیوسته نویسی انگلیسی

با اینکه در این پست شما میتوانید تا حد زیادی خط پیوسته انگلیسی را آموزش ببینید اما در صورتی که کیت و دوره ابزار پیوسته نویسی را تهیه کنید سرعت و کیفیت پیشرفت شما خیلی بیشتر خواهد شد.

 

کیت ابزار پیوسته نویسی انگلیسی

در کیت ابزار پیوسته نویسی تمام جزوات آموزشی و سرمشق و تمرینی مربوط به خط پیوسته انگلیسی قرار دارد که به کمک آن ها میتوانید پیوسته نویسی و دستخط انگلیسی زنچیره ای را با جزئیات بیشتر و اصولی تر آموزش ببینید. به عنوان مثال در جزوه آموزشی پیوسته نویسی اشکالات و ایرادات رایج هنرجویان در حروف کوچک و بزرگ مشخص شده است که به کمک آن ها میتوانید اشتباهات خود را رفع کنید. سه دفتر سرمشق در این کیت قرار دارد. دفتر سرمشق شماره یک برای تمرین حروف کوچک و بزرگ و اعداد و علائم است. یعنی حروف به صورت کمرنگ شده در دفتر طراحی شده اند و شما میتوانید با خودکار و یا مداد بر روی آن ها تمرین کنید. دفتر سرمشق شمراه دو برای تمرین اتصالات و کلمه نویسی و دفتر سرمشق شماره سه برای تمرین متن نویسی است. یک مجموعه برگه تمرینی خط کشی شده نیز در کیت قرار دارد که شامل برگه های خط کشی شده ویژه تمرین بیشتر است.

دوره خط پیوسته انگلیسی

در دوره آموزش تمام مباحث به صورت ویدویی به شما آموزش داده میشود که شامل قوانین و اصول مقدماتی، آموزش حروف کوچک و بزرگ و اعداد و علائم و آموزش نکات کلمه نویسی و متن نویسی میشود. دوره آموزش دارای پشتیبانی مادام العمر، جلسات تخصصی رفع اشکال، گواهی پایان دوره، فایل برگه های خط کشی تمرینی، برنامه تمرینی پیشنهادی و … است که کمک میکند هیچگونه کمبودی از بابت آموزش نداشته باشید.

 

 

آموزش و ابزار خط پیوسته انگلیسی

لینک تهیه کیت و دوره پیوسته نویسی انگلیسی

لینک دانلود فایل پیوسته نویسی

در صورتی که قصد ندارید کیت ابزار هندرایتینگ را تهیه کنید فایل برگه خط کشی شده را دانلود کنید. این فایل دارای 3 برگه است. برگه اول تماما دارای خطوط راهنما هستند و توصیه میشود تمام تمرینات خود را بر روی آن برگه انجام دهید. برگه های دوم و سوم خطوط راهنمای کمتری دارد و برای زمانی است که از زمان یادگیری شما کمی گذشته باشد و تجربه نسبتا خوبی کسب کرده باشید. لطفا بر روی لینک زیر کلیک کنید.ارسال نمونه کارها

از تمرین های خود عکس بگیرید و برایمان ارسال کنید. نمونه کارهای شما را بررسی خواهم کرد و بهترین نمونه کارها را در سایت بارگذاری خواهیم کرد. شما میتوانید هم تمرینات و هم نمونه کارهایتان را از طریق فرم زیر برایمان ارسال کنید. خوشحال میشوم ارسالی های شما را ببینم! برای انتخاب متن میتوانید از این لینک استفاده کنید.لطفا توجه کنید پس از یادگیری حروف کوچک و اتصالات و کلمه نویسی هرگز دست از تمرین بر ندارید. سعی کنید روزانه یک الی دو متن انگلیسی را انتخاب کنید و آن ها را به خط پیوسته انگلیسی تحریر کنید و نکات گفته شده در این آموزش در نمونه کارهای خود بررسی کنید. برای من مهم است که این پست برای شما عزیزان علاقه مند به هنر و خط زیبا مفید و نتیجه بخش باشد. لطفا اگر سوالی در رابطه با خط تحریری پیوسته انگلیسی دارید زیر همین پست ارسال بفرمایید.

30 دیدگاه در “آموزش رایگان خط پیوسته انگلیسی با خودکار + PDF

 1. ناشناس گفت:

  ممنونم بسیار عالی بود و کاملا کاربردی.

  1. سلام خواهش میکنم بزرگوار

 2. 𝓃𝒶𝓈𝓉𝒶𝓇𝒶𝓃 گفت:

  عالی بود✨

  1. ممنونم از نظر شما

 3. Centaure گفت:

  عالیییه دستتون درد نکنه مرسی❤️

  1. ممنونم از نظر شما

  2. مهدی گفت:

   سلام وقت شما خوش من این دوره رو تهیه کردم و موندم توش نمیدونم از کجا و چجوری شروع کنم البته این دوره رو من پارسال خریدم و به علت یسری مشکلات نتونستم شروع کنم به یادگیری دوره و حالا شروع کردم و نمیدونم چجوری به نوشتن کنم

   1. سلام وقت بخیر شما بهتره از حرکات پایه شروع کنید و بعدش دفتر سرمشق 1 و 2 و 3 رو تمرین کنید. از جزوه آموزشی هم میتونید کمک بگیرید

 4. فاطمه درعلی گفت:

  سلام واحترام .بسیار بسیار عالی چند سال بود بدنبال چنین آموزشی بودم.چون هم خط فارسی من خوب نیست هم لاتین

  1. سلام ممنونم از نظر شما بزرگوار

 5. بانو بهارانی گفت:

  درود .وقتتون بخیر .من دانشجوی زبان فرانسه هستم .سوال من اینه که آیا این تمرین ها برای خوشنویسی زبان فرانسه هم کارایی داره با وجود آکسان هایی که در نوشتار زبان فرانسه هست

  1. سلام وقت شما بخیر باشه بله زبان فرانسه با انگلیسی شباهت های زیادی داره و میشه استفاده کرد

 6. جلال عبدی گفت:

  سلام و عرض ادب.ویدیوتون واقعا عالی بود .بیزحمت جسارتا مبلغ دوره و کیت رو بفرمایید ممنون میشم

  1. سلام وقت بخیر. لطفا لینک زیر وارد بشید:
   https://latincs.com/product-tag/cursive-kit-course/

   1. ناشناس گفت:

    خوبه ولی چیجوری پی دی اف شونو دانلود کنم

    1. سلام وقت بخیر در پایین پست میتونید لینکش رو دریافت کنید

 7. محمد عدنان گفت:

  سلام
  چجوری میتونم از برگه های خط کشی شده شما رو خریداریم کنم و یا قیمتشون چنده

  1. سلام وقت بخیر لطفا به لینک زیر مراجعه کنید
   https://latincs.com/shop/books-notebooks/handwriting-practice-sheet/

 8. زهرا کاظمی گفت:

  سایت فوق العاده مفیدی دارید سپاسگزارم

  1. خواهش میکنم بزرگوار. ممنونم از نظرتون. موفق و پیروز باشید

 9. علی دربانی گفت:

  سلام . بسیار عالی و جالب است فقط لطفا بفرمایید قیمت کیت و دوره شما چقدر است ؟

  1. سلام ممنونم. لطفا از این لینک استفاده کنید:
   https://latincs.com/product-tag/cursive-kit-course/

 10. بهروز گفت:

  درود بر شما
  من تو اتصال حروف بزرگ مشکل دارم. بعضی از حروف بزرگ مثل “ال” رو می تونم پیوسته بنویسم ولی بعضی دیگه رو نمی دونم چطور به حرف بعدی بچسبونم؟
  لطفا راهنمایی کنید.
  در ضمن ممکنه لطف کنید چند تا متن بیشتر تو سایت بگذارید برای من ایمیل کنید. ممنون میشم. m.honarvar50@gmail.com

  1. سلام وقت بخیر خیلی از حروف بزرگ رو نمیشه متصل کرد به حرف بعدی مثل حرف Q یا O
   در خدمتتون هستم

 11. نیما گفت:

  سلام این خط لاتین یا چسپیده

  1. سلام وقت بخیر این خط بخ صورت چسبیده است یعنی حروفش به هم متصل هستند

 12. SANA گفت:

  واقعا عالیه

 13. SANA گفت:

  ممنون واقعا کاربردی و عالیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه *