محصولات آموزشی

فلوریشینگ چیست و چطور یاد بگیریم؟

فلوریشینگ چیست و چطور یاد بگیریم؟

اگر شما هم مثل بنده به خوشنویسی انگلیسی علاقه دارید احتمالا با کلمه “فلوریشینگ” آشنایی دارید. این پست به طور اختصاصی در رابطه با فلوریشینگ است و امیدوارم بتوانم کمک کنم هر آنچه در رابطه با فلوریشینگ نیاز است بدانید را به خوبی توضیح دهم. این مقاله برای تمام افرادی که به خوشنویسی انگلیسی علاقه دارند و یا هنجو و استاد خوشنویسی لاتین هستند مفید است. بنابراین چه هنرجو هستید و چه استاد،‌چه مبتدی هستید و چه باتجربه ممنون میشوم چند دقیقه وقت خود را به مطالعه این پست اختصاص دهید.

تفاوت متن نوشته شده همراه و بدون فلوریشینگ

تفاوت متن نوشته شده همراه و بدون فلوریشینگ

در تصویر بالا دو متن مشابه به سبک کاپرپلیت خوشنویسی شده است با این تفاوت که متن سمت چپ بدون فلوریشینگ و متن سمت راست همراه با فلوریشینگ می‌باشد. در این پست ابتدا با فلوریشینگ آشنا خواهیم شد و سپس شما را راهنمایی میکنم که چه طور آن را یاد بگیرید. لطفا تا انتهای این مطلب همراه بنده باشید.

فلوریشینگ چیست؟

فلوریشینگ (Flourishing) در خوشنویسی به معنای اضافه کردن تزئینات به نوشته است. به کمک طرح های مختلف تزئینی میتوانید حروف، کلمات و متن های زیباتری را خوشنویسی کنید. در واقع فلوریشینگ روشی برای تزئین هر آن چیزی است که خوشنویسی می‌کنید. تقریبا هر سبکی از خوشنویسی تزئینات مخصوص به خود را دارد و هر کدام دارای شکل و شمایل مخصوص به خود هستند. به عنوان مثال در تصویر زیر کلمه “Copperplate” به سبک کاپرپلیت به دو حالت بدون فلوریش (بالایی) و همراه با فلوریش (پایینی) خوشنویسی شده است. همانطور که مشاهده می‌کنید به کلمه پایینی یک سری خطوط تزئینی اضافه شده است که باعث شده زیبایی آن افزایش یابد. به اضافه کردن چنین خطوطی که برای تزئین و زیباسازی نوشته، کلمه و یا حرف اضافه می‌کنیم فلوریشینگ می‌گوییم.

کلمه Copperplate فلوریشینگ

کلمه “Copperplate” که به دو مدل نوشته شده است. مثال بالا بدون فلوریشینگ و مثال پایین همراه با فلوریشینگ می باشد.

در این پست قصد دارم شما را با فلوریشینگ و نکاتی در رابطه با آن بدانید آشنا کنم. فلوریشینگ نیز همانند بقیه مهارت ها نیاز به آموزش و تمرین دارد. اگر شما هم قصد دارید یادگیری فلوریشینگ را آغاز کنید حتما تا پایان این پست همراهم باشید. قبل از اینکه به ادامه این مطلب بپردازم خوب است یک سری نمونه کار که در آن از فلوریشینگ و تزئینات استفاده شده است را مشاهده کنیم.

کاربردهای فلوریشینگ چیست؟

یادگیری فلوریشینگ کاربردهای زیادی دارد که در ادامه به چند مورد آن اشاره می‌کنم.

1. زیباتر کردن متن،‌کلمه و حروف

زیباسازی مهم‌ترین هدف فلوریشینگ است. اکثر دیگر اهداف و کاربردهای فلوریشینگ در نهایت به این ختم خواهد شد که در نهایت بتوانیم یک کلمه، جمله و یا متن زیباتری را بنویسیم. مطمئن باشید با اضافه کردن چند فلوریش ساده و البته به صورت هوشمندانه و به میزان مناسب، نوشته شما بسیار زیباتر خواهد شد. قطعا و صد البته، زیبایی هدف کوچکی نیست!

فلوریشینگ برای خط گوتیک

فلوریشینگ برای خط گوتیک

2. منحصر به فرد کردن متن

یکی دیگر از کاربرد های فلوریشینگ این است که کار شما خاص و منحصر به خلاقیت و ابتکار خود شما می‌شود. ممکن است شما و دوستتان یک متن را تا حدودی شبیه به هم بنویسید اما احتمال شبیه به هم درآمدن فلوریش‌ها و تزئینات این دو متن بسیار دور از ذهن است و هر شخص می‌تواند طبق سلیقه و ابتکار خود فلوریش‌های خاصی را برای تزئین نوشته در نظر داشته باشد.

فلوریشینگ برای خط گوتیک

فلوریشینگ برای خط گوتیک

3. پوشش دادن خطاها

اگر بتوانید به طور هوشمندانه و منطقی از طرح‌های فلوریشینگ استفاده کنید، خطاهای تکنیکی شما در فلوریش‌ها و تزئینات تا حدودی محو خواهند شد. به عبارتی فلوریش‌های اضافه شده اولین نگاه مخاطب را به خود جلب می‌کند و خطاهای شما را پوشش می‌دهد.

فلوریشینگ برای خط ایتالیک

فلوریشینگ برای خط ایتالیک

4. طراحی امضا

تسلط به مدل‌های مختلف فلوریشینگ به شما کمک می‌کند بتوانید یک امضای منحصر به فرد برای خود طراحی کنید. یکی از بارزترین مشخصه‌های یک امضا، منحصر به فرد بودن و خاص بودن آن است. طرح‌های فلوریشینگ نیز دقیقا همین ویژگی را دارند و به شما کمک می‌کنند بتوانید یک طرح زیبا و خاص را برای امضای خود طراحی کنید.

در تصویر بالا حروف لاتین را مشاهده میکنید که به شکل تزئینی نوشته شده اند. شما میتوانید از این طرح های تزئینی و زیبا ایده بگیرید و برای امضای اختصاصی خود استفاده کنید.

5. افزایش خلاقیت و ابتکار

تسلط به فلوریشینگ و دانش به طرح‌ها و مدل‌های مختلف آن ابتکار و خلاقیت شما را افزایش خواهد داد. شما در این جزوه طرح‌های زیادی را مشاهده و تمرین خواهید کرد. میتوان گفت فلوریشینگ نوعی تمرین خلاقیت است که به مرور و با تمرین به این موضوع پی خواهید برد.

فلوریشینگ برای خط ایتالیک

فلوریشینگ برای خط ایتالیک

6. نوشتن اسم خود و عزیزان

یکی از ابتدایی‌ترین مزیت‌های فلوریشینگ این است که حداقل بتوانید اسم خودتان و عزیزانتان را زیباتر بنویسید و این حس بسیار خوبی را به شما منقل می‌کند.

همان طور که مطالعه کردید فلوریشینگ کاربردهای زیادی در خوشنویسی دارد و اگر آن را به خوبی یاد بگیرید میتوانید قدم بسیار بلندی را در خوشنویسی برداشته‌اید. اکنون وقت آن است نحوه یادگیری آن را بدانیم.

از کجا شروع کنیم برای یادگیری فلوریشینگ؟

همان طور که قبلا ذکر کرده بودم هر سبکی از خوشنویسی فلوریشینگ خاص و منحصر به فرد خود را دارد و طرح های تزئینی آن با دیگر سبک ها متفاوت است. به عنوان مثال هنگامی که صحبت از فلوریشینگ کاپرپلیت می‌شود منظور خطوط تزئینی است که به حروفی اضافه میشود که به سبک کاپرپلیت خوشنویسی شده اند. شما قبل از هر چیزی باید بدانید به کدام سبک خوشنویسی علاقه دارید و قصد دارید فلوریشینگ کدام سبک را یاد بگیرید.

 

مطلب مرتبط: بهترین سبک برای شروع خوشنویسی انگلیسی چیست؟

 

در حال حاضر برای خطوط کاپرپلیت و هندرایتینگ مجموعه جزوات آموزشی و تمرینی و همچنین دوره های آموزشی را فراهم کرده ایم تا شما عزیزان بتوانید فلوریشینگ مربوط به این دو سبک پرطرفدار را آموزش ببینید.

لطفا توجه داشته باشید قبل از شروع فلوریشینگ شما بهتر است تسلط نسبتا خوبی بر سبک مربوطه داشته باشید. به عنوان مثال اگر قصد دارید فلوریشینگ و تزئینات پیوسته نویسی را یاد بگیرید ابتدا بهتر است پیوسته نویسی را آموزش ببینید و سپس فلوریشینگ آن را شروع کنید. البته شما میتوانید همزمان هر دو را آموزش ببینید یعنی هم خود سبک خوشنویسی و هم فلوریشینگ آن.

فلوریشینگ پیوسته نویسی (هندرایتینگ)

پیوسته نویسی یا همان هندرایتینگ کِرسیو (Cursive Handwriting) یکی از پرکاربردترین و پراستفاده ترین خطوط تحریری در دنیا است که افراد بسیار زیادی آن را به عنوان خط اصلی خود انتخاب کرده اند. خط پیوسته انگلیسی نوعی خط تحریری است که حروف آن به هم متصل و کمی دارای زاویه است. از این خط میتوانید در نوشتن متن های روزمره، نوت برداری،‌کارت های دعوت و … استفاده کنید. برای یادگیری این خط شما میتوانید هم کیت ابزار آن را تهیه کنید و هم دوره آموزشی آن را. کیت ابزار شامل تمام ابزار لازم و دوره شامل تمامی فیلم های آموزشی لازم برای یادگیری کامل خط پیوسته نویسی است. بنابراین برای یادگیری کامل خط پیوسته انگلیسی بهتر است دوره و کیت ابزار پیوسته نویسی را تهیه کنید. (جهت تهیه ابزار و دوره لطفا بر روی عکس کلیک کنید)

 

تهیه ابزار و جزوات پیوسته نویسی

 

اگر شما قبلا خط پیوسته انگلیسی را آموزش دیده اید و یا فکر میکنید خط پیوسته زیبایی دارید و یا قصد دارید آن را آموزش ببینید خوب است در کنار آن فلوریشینگ پیوسته نویسی را نیز یاد بگیرید.

خط پیوسته نویسی انگلیسی

خوشنویسی توسط اسماعیل بیگدلی

دوره و کیت ابزار فلوریشینگ پیوسته نویسی شامل تمام آن چیزی است که شما برای یادگیری کامل و جامع تزئینات پیوسته نویسی لازم دارید. کیت ابزار شامل جزوات و ابزار لازم و دوره نیز شامل تمام آموزش های ویدیویی مربوط به فلوریشینگ می‌شود. تصویر زیر خلاصه ای از اقلام کیت ابزار و ویژگی های دوره فلوریشینگ پیوسته نویسی است. لطفا بر روی تصویر کلیک کنید.

 

تهیه ابزار و جزوات فلوریشینگ پیوسته نویسی

 

در ادامه جزوات فلوریشینگ پیوسته نویسی را خدمتتان معرفی میکنم:

جزوه آموزشی فلوریشینگ

در جزوه آموزشی به شما مطالبی در مورد وزن های فلوریشینگ،‌ابزار مناسب، مقیاس خطوط، قوانین فلوریشینگ شامل تقاطع 90 درجه،‌فضاسازی،‌فاصله خطوط،‌خوانایی حروف،‌تراکم مناسب می‌شود. همچنین اشکال مختلف حروف کوچک و بزرگ و طرح های تزئینی حروف بالارونده (مثل h و یا k)،‌حروف پایین رونده (مثل y و j)،‌ ابتدا و انتهای حروف و همچنین فلوریشینگ کلمات و متن نیز در جزوه آموزشی توضیح داده شده است. برخی از صفحات جزوه آموزش را در تصاویر زیر مشاهده بفرمایید.

دفتر سرمشق فلوریشینگ پیوسته نویسی

در دفتر سرمشق هر آنچیزی که در جزوه آموزشی یاد گرفتید را تمرین خواهید کرد. به عنوان مثال در جزوه آموزشی حروف بزرگ در اشکال مختلف آموزش داده شده است اما تمرین آن ها را باید در دفتر سرمشق انجام دهید. جزوه آموزشی و سرمشق مکمل یکدیگر هستند و برای یادگیری فلوریشینگ بسیار ضروری می‌باشند. برخی از صفحات دفتر سرمشق فلوریشینگ  را در تصاویر زیر مشاهده بفرمایید.

دفتر +50 حرف بزرگ تزئینی به همراه دفتر سرمشق

در این دفتر به ازای هر حرف بزرگ بیش از 50 مدل مختلف تزئینی به شما آموزش داده شده است که در دفتر تمرینی آن میتوانید تمام آن ها را با مداد و یا خودکار تمرین کنید. حروف تزئینی به شما کمک میکند کلمات و اسامی را بسیار زیباتر و خلاقانه تر بنویسید. برخی از صفحات این دفتر ها را در تصاویر زیر مشاهده بفرمایید.

 

مجموعه برگه تمرینی خط کشی شده

این مجموعه برگه بر اساس جزوات آموزشی و تمرینی و دفترهای حروف بزرگ تزئینی خط کشی شده اند و شما برای تمرین بیشتر به آن نیاز خواهید داشت. شما میتوانید به راحتی با خودکار و مداد بر روی این برگه ها تمرینات فلوریشینگ و حروف بزرگ تزئینی را انجام دهید.

فلوریشینگ کاپرپلیت

کاپرپلیت نیز همانند پیوسته نویسی و دیگر سبک های خوشنویسی دارای طرح های تزئینی و فلوریشینگ مخصوص به خود است. کاپرپلیت یکی از خطوطی است که طرح های تزئینی بسیار متنوعی را میتوان به حروف آن اضافه کرد و شما میتوانید خلاقیت بسیار زیادی در خوشنویسی این سبک داشته باشید. همانند پیوسته نویسی،‌در مورد کاپرپلیت نیز مهم است تاگید کنم قبل از شروع یادگیری فلوریشینگ کاپرپلیت، بهتر است ابتدا خود سبک کاپرپلیت را به طور اصولی یاد بگیرید و با تمرین به تسلط خوبی دست پیدا کنید. سپس شروع کنید به یادگیری فلوریشینگ کاپرپلیت. البته شما میتوانید کاپرپلیت و فلوریشینگ آن را به طور همزمان آموزش ببینید و تمرین کنید اما پیشنهاد نمیکنم بدون اینکه تجربه نوشتن به خط کاپرپلیت را داشته باشید، به دنبال یادگیری تزئینات آن باشید.

 

تهیه ابزار و جزوات کاپرپلیت

 

برای سبک کاپرپلیت کیت کامل ابزار و دوره جامع آن آماده سازی شده است که شما به کمک آن ها میتوانید سبک کاپرپلیت (یکی از سبک های بسیار پرطرفدار انگلیسی) را از صفر یاد بگیرید. کیت ابزار کاپرپلیت شامل تمامی دفترها،‌جزوات و ابزار لازم و دوره نیز شامل تمامی فیلم های آموزشی لازم می‌باشد که شما را از هرگونه کلاس آموزشی بی نیاز می‌کند. در تصویر بالا به طور خیلی خلاصه اقلام کیت ابزار و ویژگی های دوره کاپرپلیت با قلم را مشاهده می‌کنید.

تصویر زیر کلمه “World Calligraphy Day” به سبک کاپرپلیت خوشنویسی و به آن خطوط تزئینی متنوع و زیبت اضافه شده است.

خط خوشنویسی کاپرپلیت

خط خوشنویسی کاپرپلیت توسط اسماعیل بیگدلی

در صورتی که تجربه نوشتن به سبک کاپرپلیت را دارید خوب است فلوریشینگ آن را نیز یاد بگیرید. با داشتن مهارت اضافه کردن تزئینات و فلوریشینگ به حروف میتوانید خط خود را چندین برابر زیبا کنید. برای فلوریشینگ کاپرپلیت هم دوره و هم کیت ابزار کامل آن را میتوانید تهیه کنید. با داشتن کیت و دوره دیگر به هیچ چیز دیگری نیازی نخواهید داشت.

 

تهیه ابزار و جزوات فلوریشینگ کاپرپلیت

 

در کیت ابزار فلوریشینگ کاپرپلیت یک سری جزوه آموزشی و تمرینی قرار دارد که هر یک را خدمتتان همراه با تصاویر آن ها توضیح خواهم داد

جزوه آموزشی فلوریشینگ کاپرپلیت با قلم

در جزوه آموزشی فلوریشینگ کاپرپلیت در مورد وزن های فلوریشینگ،‌ابزار مناسب، مقیاس خطوط، قوانین فلوریشینگ شامل تقاطع 90 درجه،‌انحناهای بیضی شکل، تقاطع خطوط، توازی فضا، تناسب فضا،‌ تطابق فضا،فاصله خطوط،‌خوانایی حروف،‌تقاطع سه خطی و … آموزش های لازم داده می‌شود. همچنین اشکال مختلف حروف کوچک و بزرگ و طرح های تزئینی، حروف بالارونده (مثل h و یا k)،‌حروف پایین رونده (مثل y و j)،‌ ابتدا و انتهای حروف و همچنین فلوریشینگ کلمات و متن نیز در جزوه آموزشی توضیح داده شده است. برخی از صفحات جزوه آموزش را در تصاویر زیر مشاهده بفرمایید.

دفتر سرمشق فلوریشینگ کاپرپلیت

در دفتر سرمشق تمرین های فلوریشینگ را آموزش های جزوه آموزشی میتوانید انجام دهید. در جزوه آموزشی حروف بزرگ تزئینی، ابتدای حروف، انتهای حروف، حروف بالارونده، حروف پایین رونده، اتصالات حروف و کلمات آموزش داده شده است که در دفتر تمرینی میتوانید آن ها را تمرین کنید. جزوه آموزشی و سرمشق مکمل یکدیگر هستند و برای یادگیری فلوریشینگ بسیار ضروری می‌باشند. برخی از صفحات دفتر سرمشق فلوریشینگ  را در تصاویر زیر مشاهده بفرمایید.

دفتر 32 حرف بزرگ تزئینی به همراه دفتر سرمشق

در این دفتر به ازای هر حرف بزرگ حدودا 32 مدل مختلف تزئینی کاپرپلیت به شما آموزش داده شده است که در دفتر تمرینی آن میتوانید تمام آن ها را با نوک فلزی و مرکب تمرین کنید. حروف تزئینی به شما کمک میکند کلمات و اسامی را بسیار زیباتر و خلاقانه تر بنویسید. برخی از صفحات این دفتر ها را در تصاویر زیر مشاهده بفرمایید.

 

مطلب مرتبط: انواع خط انگلیسی

 

خلاصه مطلب

فلوریشینگ در خوشنویسی به معنای زیباسازی و تزئین نوشته است و هنگامی است که ما یک سری خطوط تزئینی (غیر از بخش های اصلی) به حروف اضافه میکنیم. فلوریشینگ در خوشنویسی کاربردهای زیادی دارد که مهمترین آن زیباسازی نمونه کار و هر آن چیزی که مینویسید است. هر سبکی از خوشنویسی تزئینات و فلوریشینگ مخصوص به خود را دارد یعنی خطوط تزئینی که به خط کاپرپلیت اضافه میکنیم با خطوطی که به سبک ایتالیک اضافه میکنیم متفاوت است. اگر شما به این تزئینات علاقه دارید و قصد دارید یاد بگیرید ابتدا لازم است با اصول و قواعد آن سبک آشنا باشید و به یک تسلط خوبی در آن خط دست پیدا کنید. سپس میتوانید شروع کنید به یادگیری فلوریشینگ و تزئینات آن سبک. به عنوان مثال اگر شما به خوشنویسی کاپرپلیت علاقه دارید ابتدا خود سبک کاپرپلیت را آموزش ببینید و سپس فلوریشینگ آن را. البته میتوانید هر دو را همزمان آموزش ببینید یعنی میتوانید دوره و کیت ابزار کاپرپلیت و همچنین دوره و کیت ابزار فلوریشینگ کاپرپلیت را تهیه کنید و تمرینات آن ها را باهم انجام دهید.

در صورتی این مطلب برایتان واضح نبود و نتوانست شما را راهنمایی کند لطفا سوال و ابهام خود را زیر همین پست بنویسید تا سریعا شما را راهنمایی کنم. همچنین خوشحال میشوم اگر پیشنهاد و انتقاد و نظری دارید آن را بریم ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه *