ابزار خوشنویسی

تفاوت دسته قلم دیپ و آبلیک

یکی از مهم ترین ابزار در خوشنویسی انگلیسی دسته قلم یا Holder می باشد که خوشنوسی بسیاری از سبک های انگلیسی و لاتین بدون آن عملا امکان پذیر نیست. از هولدر یا دسته قلم به منظور نگه داشتن نوک فلزی استفاده میکنند. حال نحوه نگه داشتن نوک فلزی توسط دسته قلم ها معمولا به دو صورت انجام میشود که در ادامه قصد داریم بیشتر در این مورد صحبت کنیم. در این پست قصد داریم مهم ترین تفاوت های دسته قلم دیپ و آبلیک را بررسی کنیم. دسته قلم های دیپ و آبلیک چه تفاوت هایی باهم دارند؟ کدام را بهتر است تهیه کنیم؟ کدام یک کیفیت بهتری دارند؟ اگر شما هم قصد تهیه دسته قلم را دارید پیشنهاد میکنم این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

۱. نحوه اتصال نوک فلزی

مهم ترین تفاوت دسته قلم های دیپ و آبلیک در نحوه اتصال نوک فلزی به خود است. نوک فلزی در دسته قلم های دیپ، هم راستا با دسته قلم در آن قرار میگیرد به طوری که دسته قلم و نوک فلزی در یک راستا قرار میگیرند. اما در دسته قلم های آبلیک، نوک فلزی به صورت زاویه دار به آن متصل میشود. یعنی نوک فلزی با زاویه حدودا ۵۰ درجه در یک گیره فلزی که خود به دسته قلم متصل است قرار میگیرد. در تصویر زیر دسته قلم مابلیک را مشاهده میکنید که هم حالت دیپ و هم آبلیک را میتواند داشته باشد. دسته قلم بالا حالت آبلیک oblique و دسته قلم پایین حالت دیپ dip می باشد. اما هر کدام از این دو مدل دسته قلم چگونه تفاوت ها را ایجاد میکنند؟ چرا نوک فلزی در دسته قلم آابلیک زاویه دار متصل است؟

۲. زاویه قرار گیری دسته قلم

همان طور که میدانید در خوشنویسی انگلیسی (به خصوص در سبک کاپرپلیت) ، نوک فلزی و زاویه خط باید در یک راستا باشند. تصویر زیر را مشاهده کنید. در این تصویر زاویه دسته قلم آبی رنگ صحیح است چرا که نوک فلزی با زاویه خط در یک راستا می باشند اما زاویه دسته قلم صورتی رنگ اشتباه است چرا که زاویه آن کمی با زاویه خط متفاوت می باشد. بنابراین در خوشنویسی انگلیسی به ویژه سبک کاپرپلیت، راستای نوک فلزی و زاویه خط باید هم جهت و در یک زاویه باشند. حال اگر همانند تصویر از دسته قلم دیپ استفاده میکنید، می بایست یا دسته قلم، یا کاغذ و یا خودتان را ۵۰ درجه بچرخانید تا بتوانید این اصل را رعایت کنید. اما دسته قلم آبلیک این مشکل را تا حدی رفع کرده است. نوک فلزی خود با زاویه مناسب به دسته قلم آبلیک متصل میشود و دیگر برای خوشنویسی نیاز به چرخش کاغذ و دسته قلم نخواهید داشت چرا که خود نوک فلزی به طور زاویه دار وارد دسته قلم میشود. این مهم ترین دلیل برای زاویه دار بودن دسته قلم آبلیک می باشد و بسیاری از هنرجویان تنها به همین دلیل دسته قلم آبلیک را برای خوشنویسی انتخاب میکنند.

۳. طول عمر نوک فلزی

اگر کمی به توزیع فشار در دسته قلم های دیپ و آبلیک توجه کنید متوجه خواهید شد طول عمر نوک فلزی در دسته قلم های دیپ بیشتر خواهد بود. در دسته قلم های دیپ فشار به طور عمود و مساوی به نوک فلزی منتقل میشود. یعنی نیرویی که به دو فاق نوک فلزی منتقل میشود یکسان می باشد. هر نیرویی که فاق سمت راست تحول میکند، فاق سمت چپ نیز متحمل میشود. بنابراین احتمال اینکه دو فاق از هم فاصله بگیرند و یا یکی از فاق ها کمی به بالا یا پایین جا به جا شود به مراتب کاهش می یابد. اما در دسته قلم های آبلیک فشار به طور مساوی بر فاق های نوک فلزی توزیع نمیشود. همیشه فشار بر روی یک فاق بیشتر از فاق دیگری است. به همین خاطر احتمال ناهمگون شدن فاق ها و افت کیفیت نوک فلزی در دسته قلم های آبلیک بیشتر از دسته قلم های دیپ می باشد. هر چه فشار بر روی دسته قلم های آبلیک بیشتر باشد احتمال کاهش و افت کیفیت نوک فلزی بیشتر خواهد بود. بنابراین توصیه بنده این است که دسته قلم های آبلیک خود را برای کار های سبک و ظریف نگه دارید.

۴. زیبایی و ظرافت

بدون شک دسته قلم های آبلیک به مراتب زیباتر از دسته قلم های دیپ می باشند. البته این یک نظر شخصی است. معمولا دسته قلم های آبلیک را با ظرافت بیشتر تولید میکنند و تمرکز تولید کنندگان بر روی زیبایی در دسته قلم های آبلیک معمولا بیشتر از دسته قلم های دیپ است. معمولا هم چنین است. اگر به عکس پایانی هنرمندان و خوشنویسان توجه کنید متوجه خواهید شد معمولا دسته آبلیک را کنار کار خود گذاشته اند هرچند که با دسته قلم دیپ آن کار را خوشنویسی کرده اند. در حالت کلی دسته قلم های oblique از نظر زیبایی و ظرافت میتوان بالاتر از دسته قلم های dip در نظر گرفت اما باز هم تاکید میکنم ممکن است نظر و سلیقه شما در این مورد متفاوت باشد. در هر صورت دسته قلم های آبلیک با توجه به ظریف تر بودن آن ها مراقبت بیشتری نسبت به دسته قلم های دیپ نیاز دارند.

۵. میزان سنگینی کار

با توجه به پاراگراف های بالا دانستیم که دسته قلم های آبلیک از ظرافت بالاتری برخوردار هستند و همچنین توصیه شد برای کارهای سبک از آن استفاده کنید چرا که فشار زیاد به دسته قلم های آبلیک هم ممکن است گیره نگه دارنده را شل کند و هم باعث کاهش افت کیفیت نوک فلزی خواهد شد. اگر در دانگ درشت کار میکنید توصیه میکنم از دسته قلم های دیپ استفاده کنید. هولدرهای آبلیک برای کارهای سنگین ساخته نشده اند. اما اگر در دانگ کوچک میخواهید خوشنویسی کنید میتوانید هم از دیپ و هم از آبلیک استفاده کنید. برای تمرین روزمره نیز توصیه میکنم از دسته قلم های دیپ استفاده کنید چرا که هم میتوانید در انواع دانگ ها بنویسید و هم نوک فلزی شما عمر بیشتری خواهد داشت.

۶. زاویه دید

هنگام خوشنویسی به کمک دسته قلم های آبلیک، زاویه دید بهتری خواهید داشت چرا که دست شما دیگر جلو دیدتان نخواهید بود. اما هنگام خوشنویسی با دسته قلم های دیپ، دست شما ممکن است جلو دید شما را بگیرد و از این بابت کمی شما را میتواند به دردسر بیندازد. اما این یک مسئله بزرگ نیست چرا که با کمی تغییر زاویه دید کاملا رفع خواهد شد.

کدام را انتخاب کنم؟

بالاخره کدام دسته قلم بهتر است؟ کدام یک را برای خوشنویسی انتخاب کنم؟ دوستان عزیزم، برای انتخاب یک دسته قلم خوب و با کیفیت ابتدا باید به شرکت سازنده آن توجه کنید. چه هولدر دیپ و چه آبلیک اگر خوب ساخته نشوند به هیچ عنوان نمیتوانند یک انتخاب خوب برای شما باشند. بنابرین در اولین گام ببینید دسته قلم توسط چه شرکتی تولید میشود. اما دیپ یا آبلیک؟

به طور خلاصه دسته قلم های دیپ برای تمرینات روزمره و سنگین مناسب هستند. دارای ظرافت و زیبایی کمتری میباشند، معمولا ارزان تر هستند و با ایجاد فشار متوازن بر روی فاق های نوک فلزی، طول عمر آن ها را افزایش میدهند. همچنین دسته قلم های دیپ را راحت تر میتوانید وارد بطری مرکب کنید. برای وارد کردن دسته قلم های آبلیک باید از بطری های مرکب با درب پهن استفاده کنید چرا که کمی دست و پاگیر تر از دسته قلم های دیپ می باشند.

اما دسته قلم های آبلیک از ظرافت و زیبایی بیشتری برخوردار هستند، معمولا گران تر می باشند، در ورکشاپ ها و برای نمایش و عکاسی بیشتر از دسته قلم های دیپ مورد استفاده قرار میگیرند و معمولا برای کارهای سنگین و روزمره از آن ها استفاده نمیشود. در ضمن چپ دستان نیز به سختی میتوانند از دسته قلم های آبلیک استفاده کنند.

در مورد دسته قلم های دیپ و آبلیک مفصل صحبت کردیم. هر کدام مزایا و معایبی دارند. اما قرار نیست تنها و تنها یکی از آن ها را انتخاب کنید. توصیه همیشگی بنده این است که از ابزار متنوع استفاده کنید. ابزاری با مدل،برند،طرح،رنگ و ویژگی های متفاوت استفاده کنید تا دید و تجربه شما در حوزه ابزار وسیع تر شود. به نظرم هم دسته قلم دیپ و هم دسته قلم آبلیک را در کنار خود داشته باشید.

دسته قلم های آبلیک

دسته قلم های دیپ

منابع: TPK

اگر شما هم در این زمینه نظری دارید و یا میخواهید مطلبی را به این پست اضافه کنید حتما با بنده در ارتباط باشید. همچنین اگر به راهنمایی بیشتر در مورد ابزار خوشنویسی انگلیسی نیاز دارید با شماره ۰۹۲۲۷۰۷۸۶۰۸ تماس بگیرید تا بتوانم تا حد توانم شما را راهنمایی کنم.

نویسنده: اسماعیل بیگدلی

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “تفاوت دسته قلم دیپ و آبلیک

  1. رسول سیاوشی گفت:

    سلام
    راهنماییهای شما بسیار سودمند ودر خور توجه بود . ممنون میشم اگه انواع سر قلم (نیب) را هم بگید. و بهترین و با کیفیت ترین انها کدامند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *