مطالب آموزشی

بهترین سبک برای شروع خوشنویسی انگلیسی

بهترین سبک برای شروع خوشنویسی انگلیسی

سلام به همه دوستان عزیز و هنرمند. امیدوارم حالتون خوب باشه و شاد و خندون باشید. اگر شما هم به تازگی یادگیری خوشنویسی انگلیسی رو آغاز کردین ممکنه همیشه براتون این سوال پیش بیاد که “از بین این همه سبک متنوع در خوشنویسی انگلیسی کدومش رو باید برای شروع انتخاب کرد؟ “. میتونم بگم انتخاب سبک مناسب برای شروع خوشنویسی انگلیسی میتونه خیلی خیلی موثر باشه. اگه شما سبکی رو انتخاب کنید که براتون کاربرد آنچنانی نداشته باشه و یا این که سبکی رو انتخاب کنید که بهش علاقه ای ندارین ممکنه نتونید پیشرفت چندانی داشته باشین. در این پست قصد دارم بهترین سبک برای شروع خوشنویسی انگلیسی رو با توجه به هدف و موقعیت شما بهتون معرفی کنم.

سوالاتی که قبل از شروع به یادگیری خوشنویسی انگلیسی باید از خودتون بپرسید

قبل از این که در هر کلاس و دوره‌ای ثبت نام کنید باید تشخیص بدین چه سبکی به دردتون می‌خوره و برای شما مناسب تره. قبل از هر تصمیمی کافیه که این سؤالات رو از خودتون بپرسین:

 • از چه سبکی بیشتر خوشم میاد؟ کدومش به نظرم زیباتره؟
 • به خوشنویسی با خودکار بیشتر علاقه دارم یا به خوشنویسی با قلم؟
 • آیا صرفاً می‌خوام دست خطم بهتر بشه یا این که میخوام فعالیت های هنری داشته باشم؟
 • به چه هدفی می‌خوام خوشنویسی رو یاد بگیرم؟

این سوالات خیلی مهمی هستند که قبل انتخاب سبک خوشنویسی مدنظرتون باید از خودتون بپرسید. ممکنه البته خیلی دقیق پاسخ بعضی از سوالات رو ندونید. اما هیچ مشکلی نیست. برای انتخاب بهترین سبک برای شروع خوشنویسی انگلیسی لطفا این مطلب رو تا آخرش مطالعه کنید.

انتخاب مناسب ترین سبک برای شروع

همون طور که اطلاع دارین انگلیسی و لاتین رو به سبک های بسیار متنوعی میشه خوشنویسی کرد و اگه شناخت خوبی از هر یک از این سبک ها نداشته باشیم نمیتونیم نقطه شروع خوبی رو برای خودمون انتخاب کنیم. اما در بین این همه سبک متنوع قصد دارم در مورد سبکی هایی صحبت کنم که برای شروع میتونن انتخاب مناسبی باشن.

برای انتخاب بهترین سبک برای شروع خوشنویسی انگلیسی تصمیم گرفتم شما رو در دو گروه قرار بدم. به احتمال زیاد و بر حسب تجربه ای که دارم شما بیشتر تمایل دارید در یکی از این دو دسته زیر قرار بگیرید:

گروه اول: اونایی که دوست دارن خطشون بهتر و زیباتر بشه.

گروه دوم: اونایی که دوست دارن هنرمند باشن و به کاربردهای هنری خوشنویسی فکر میکنن.

خوب الان وقتشه در مورد هر یک از این گروه ها صحبت کنم.

گروه اول: اونایی که دوست دارن خطشون بهتر و زیباتر بشه.

بسیاری از هنرجویان و افرادی که در کلاس های خوشنویسی انگلیسی شرکت میکنن قصد دارن دست خط خودشون رو زیباتر کنند. ممکنه شما دستخط انگلیسی خوبی نداشته باشید و در عین حال داشتن یک دست خط خوب براتون خیلی ضروری باشه. این گروه عمدتا به دنبال خلق آثار هنری نیستند و ممکنه اصلا با دنیای هنر سر و کاری نداشته باشن. اون ها تنها میخوان بهتر، خواناتر و زیباتر بنویسن. همین! کاربرد خوشنویسی برای این گروه خیلی بیشتر از هنر خوشنویسی براشون اهمیت داره.

بهترین سبک برای شروع خوشنویسی انگلیسی
تصویر یک متن که با خودکار پایلوت G2 به سبک هندرایتینگ کرسیو نوشته شده است. (توسط اسماعیل بیگدلی)

اگه شما در این گروه قرار دارید احتمالا به دنبال یک سبک خوشنویسی (بهتره بگم سبک نوشتاری) هستین که بتونید هم با سرعت مناسبی بنویسید، هم بتونید با انواع خودکارها و مدادها و ماژیک ها بنویسید و هم طبیعتا بتونید زیبا و راحت بنویسید. با توجه به ویژگی های چیزی که دنبالش هستین:

پیوسته نویسی انگلیسی (هندرایتینگ کرسیو) بهترین سبک نوشتاری برای شماست.

خیلی خلاصه بخوام بگم پیوسته نویسی انگلیسی (هندرایتینگ کرسیو) یکی از پرطرفدارترین سبک‌های نوشتاریه که بهتون کمک میکنه یک خط بسیار زیبایی داشته باشید. یادگیری این سبک خیلی خیلی راحته و نسبتا هم سریع میتونید یاد بگیرید، با انواع خودکارها مدادها و قلم های مختلف میتونید اون رو بنویسید، کاربرد خیلی زیادی داره و به طور کلی میتونم بگم دقیقا همون چیزیه که گروه اول به دنبالش هستن.

صد البته علاقه مندان بسیار زیادی هستند که ممکنه در این دسته بندی قرار نداشته باشن اما باز هم هندرایتینگ کرسیو براشون بهترین انتخاب باشه. اما در هر صورت اگه

 • مدرس زبان انگلیسی هستین (که خودتون بهتر میدونید خط زیبا داشتن چقدر مهم و ضروریه)
 • یک پزشک هستین و علاقه دارین نسخه ها رو با یک دستخط بسیار زیبا بنویسین.
 • اگه کلا با زبان انگلیسی سر و کار دارین
 • اگه قصد مهاجرت دارین به یک کشور انگلیسی زبان دارین
 • دستخط فارسی زیبایی دارین و دلتون میخواد دستخط انگلیسی خوبی هم داشته باشین.
 • در یک موسسه آموزش زبان انگلیسی شرکت کردین و علاقه دارین در کنار درستون، دست خط انگلیسی بسیار زیبایی داشته باشین.
 • دانشجوی رشته زبان هستین و اگه زبان نوشتاری انگلیسی رو با یک خط زیبا بنویسید براتون یک امتیاز خوبی محسوب میشه.

و یا به هر دلیلی به نظرتون خوش خط بودن برای شما کاربردی و مهمه و یا به هر دلیلی دوست دارید دست خط خیلی زیبایی داشته باشین.

یک متن ساده که بر روی یک کاغذ به سبک پیوسته تحریر شده است. (توسط اسماعیل بیگدلی)
یک متن ساده که بر روی یک کاغذ به سبک پیوسته تحریر شده است. (توسط اسماعیل بیگدلی)

چرا پیوسته نویسی انگلیسی بهترین سبک برای گروه اول محسوب میشه؟

اگر بار ها و بار ها از بنده بپرسید باز هم با اطمینان میگم پیوسته نویسی انگلیسی (هندرایتینگ کرسیو) بهترین سبک برای گروه اوله. چرا که:

 • کاملا اصولیه. اصولی بودن پیوسته نویسی باعث میشه که هنرجو با اصول اولیه خوشنویسی آشنا بشه و با استفاده از این اصول بقیه سبک های خوشنویسی رو خیلی راحت تر میتونه یاد بگیره
 • به راحتی قابل یادگیریه. مشخصا برای افراد مبتدی و هنرجویان تازه وارد سبکی رو پیشنهاد میکنیم که بشه هم سریع و هم راحت آموزش دید. یادگیری خط پیوسته معمولا تنها ۱ ماه زمان میبره.
 • نیاز به ابزار خیلی خیلی کمی داره. تنها با داشتن یک خودکار و چند کاغذ می تونید به راحتی پیوسته نویسی رو آموزش ببینید و دستخط خودتون رو زیباتر کنید.
 • خیلی کاربردیه. داشتن یک دستخط خوب واقعا یک مهارتیه که همه بهش افتخار میکنن. شما در هر جایی میتونید این مهارت رو به نمایش بذارید. در یک کلام “همیشه همراه شماست”.

بنابراین با اطمینان خاطر می تونم بگم “اگر قصد شما از شرکت در کلاس های خوشنویسی بیشتر جنبه کاربردی داره تا هنری، حتما توصیه می کنم پیوسته نویسی انگلیسی رو آموزش ببینید” .

یک متن ساده که در دفترچه یادداشت به سبک پیوسته تحریر شده است. (توسط اسماعیل بیگدلی)
یک متن ساده که در دفترچه یادداشت به سبک پیوسته تحریر شده است. (توسط اسماعیل بیگدلی)

چه طور هندرایتینگ کرسیو رو آموزش ببینیم؟

ما برای این سبک زیبا و پرطرفدار هم دوره داریم و هم کیت ابزارش رو داریم. به طور خلاصه دوره شامل تمامی فیلم‌های آموزشی و کیت ابزار شامل تمامی ابزار و جزوات آموزشی و سرمشق و برگه های تمرینه. در بهترین و کامل ترین حالت پیشنهاد می‌کنم دوره و کیت ابزار هندرایتینگ کرسیو رو تهیه کنید.

لینک دوره و کیت ابزار خط پیوسته انگلیسی

گروه دوم: هنر خوشنویسی براتون کاربرد هنری داره

اما بهترین سبک برای شروع خوشنویسی انگلیسی برای گروه دوم چیه؟ ممکنه که شما به خوشنویس انگلیسی علاقه مند باشید و هر طور شده قصد دارید در این زمینه پیشرفت کنید، به تسلط کامل برسید و حتی در آینده از این راه کسب درامد کنید. در این صورت شما در گروه دوم قرار دارید. برای شما هنر خوشنویسی صرفا برای بهبود دستخط نیست بلکه خیلی بیشتر از این ها براتون اهمیت داره. احتمالا ذوق هنری زیادی دارید و دوست دارید متن های انگلیسی رو به سبک های خوشنویسی بسیار زیبایی بنویسید.

سبک های هنری خوشنویسی از تنوع بسیار بالایی برخوردار هستند و برای گروه دوم بر خلاف گروه اول انتخاب های بسیار زیادی وجود داره. سبک های کاپرپلیت، گوتیک، ایتالیک، براش کالیگرافی و … تماما زیبا و قابل یادگیری هستند. برای شما اون چیزی که بیشتر از همه اهمیت داره شکل ظاهری اون سبک خوشنویسه و اینجاست که باید به ندای قلبتون گوش کنید و سبک مد نظرتون رو انتخاب کنید. شما باید ببینید کدوم سبک خوشنویسی بیشتر به دلتون میشینه و کدومش رو بیشتر دوست دارید. طبیعتا در قدم اول برای تصمیم گیری بهتر باید سبک های مختلف خوشنویسی رو مشاهده کنید. شاید هیچ چیزی مثل مشاهده کردن نتونه در انتخاب بهترین سبک خوشنویسی به شما کمک کنه. در ادامه یک توضیح مختصر به همراه چند تصویر برای هر سبک آماده کردم که میتونه خیلی کمکتون کنه.

سبک کاپرپلیت

اگه یه نفر ازتون بپرسه پرطرفدارترین سبک خوشنویسی فارسی چیه، کدوم سبک رو بهش معرفی میکنید؟ احتمال خیلی زیاد پاسخ شما باید “سبک نستعلیق” باید باشه. در انگلیسی هم اگه از من بپرسن پرطرفدار ترین سبک برای شروع چیه، من میگم “کاپِرپِلِیت”. کاپرپلیت (Copperplate) یکی از سبک های محبوب و بسیار جذاب خوشنویسی انگلیسیه که اصولا با قلم (نوک فلزی انعطاف پذیر) و مرکب نوشته میشه (مثل نستعلیق). حروف در این سبک به هم متصل و البته یه خورده مایل هستن. اگه یک متن به سبک کاپرپلیت نوشته بشه چشم انداز بسیار بسیار بسیار زیبایی داره.

جمله World Calligraphy Day که به سبک کاپرپلیت با نوک فلزی Crown و مرکب قرمز رنگ خوشنویسی شده است. (توسط اسماعیل بیگدلی)
جمله World Calligraphy Day که به سبک کاپرپلیت با نوک فلزی Crown و مرکب قرمز رنگ خوشنویسی شده است. (توسط اسماعیل بیگدلی)

برای یادگیری کاپرپلیت با قلم، مثل هندرایتینگ کرسیو، هم دوره و هم کیت ابزار براش آماده شده. دوره شامل فیلم های آموزشی به صورت کامل و جامع است که از صفر تا صد تمامی اون چیزی که باید بدونید رو به صورت تصویری میتونید بهتون آموزش داده میشه. کیت ابزار هم شامل تمامی ابزار لازمه که برای یادگیری و تمرین کاپرپلیت با قلم بهش نیاز دارید. مثل نوک فلزی، دسته قلم، مرکب، جزوه آموزشی، دفترهای سرمشق، برگه های تمرینی و … . برای یادگیری کامل کاپرپلیت با قلم در کامل ترین حالت پیشنهاد می‌کنم دوره و کیت ابزار رو باهم تهیه بفرمایید.

چرا کاپرپلیت بهترین سبک برای گروه دومه؟

از بین سبک هایی که در بالا بهتون توضیح دادم بدون شک سبک کاپرپلیت رو برای شروع بهتون پیشنهاد میکنم.

 • کاملا اصولیه. به نظر بنده اصولی بودن یک سبک خیلی میتونه برای هنرجویان مبتدی تاثیر خوبی داشته باشه. به همین دلیل هم برای گروه اول سبک پیوسته نویسی رو توصیه می کنم. چون که اصول و قواعد داره. هنرجویان از همون ابتدا متوجه نظم و ساختار خوشنویسی میشن. هر چه قدم خودتون رو از ابتدا محکم تر بردارین مطمئن باشین سریع تر به نتایج فوق العاده میرسین.
 • به راحتی میشه یاد گرفت. اگر در تمرین مداومت و صبر داشته باشین به راحتی می تونید به تسلط بالایی در کاپرپلیت دست پیدا کنید.
 • بسیار زیباست. سبک کاپرپلیت از زیبایی فوق العاده ای برخورداره. همه این سبک رو میشناسن و از همه مهم تر هنگام خوشنویسی این سبک از هنر خودتان بسیار لذت خواهید برد. با تکنیک های فلوریشینگ هم میتونید به متن و کارتون رو تزیین کنید. به نظر بنده زیباترین سبک خوشنویسی انگلیسی سبک کاپرپلیته. خودم که عاشقشم!
 • از محبوبیت خیلی زیادی برخورداره. خیلی مهمه که برای شروع سبکی انتخاب بشه که اکثر هنرجویان و خوشنویسان باهاش آشنایی دارن. کاپرپلیت واقعا یکی از سبک های مورد علاقه هنرمندان و هنرجویان است.
 • اساتید کاپرپلیت در ایران بیشتر از سایر سبک ها است. بهتره که برای شروع یادگیری خوشنویسی انگلیسی سبکی رو انتخاب کنید که منابع بیشتری رو برای یادگیری داشته باشه. اساتید، کتاب ها، کلاس و دوره های آموزشی برای سبک کاپرپلیت بیشتر از بقیه سبک هاست.
 • سبک کاپرپلیت به دیگر سبک های خوشنویسی و یا حتی با دیگر سبک های هنری به راحتی قابل ترکیبه.

در مجموع کاپرپلیت در عین این که حروفش فرم بسیار زیبایی دارن می تونه بهترین سبک برای شروع به یادگیری خوشنویسی انگلیسی باشه.

کاپرپلیت هم برای هنرجویان مبتدی و هم برای هنرجویان و اساتید با تجربه فوق العاده است.

تلفیق خوشنویسی کاپرپلیت و نقاشی آبرنگ (توسط اسماعیل بیگدلی)
تلفیق خوشنویسی کاپرپلیت و نقاشی آبرنگ (توسط اسماعیل بیگدلی)

بنابراین اگه شما:

 • استاد و یا هنرجوی خوشنویسی فارسی هستین و خیلی دلتون می خواد خوشنویسی انگلیسی رو هم آموزش ببینید.
 • در یک زمینه هنری فعالیت دارید و می تونید خوشنویسی انگلیسی رو با هنرتون تلفیق کنید (مثل تذهیب، سیاه قلم، آبرنگ و …)
 • دانشجوی هنر یا گرافیک هستین و تسلط به خوشنویسی انگلیسی براتون میتونه یک امتیاز خوبی باشه.
 • قصد دارین در زمینه تایپوگرافی یا طراحی فونت فعالیت کنید و فکر می کنید داشتن مهارت در خوشنویسی انگلیسی خیلی به کارتون میاد.
 • دانشجو و یا مدرس زبان هستین و خیلی علاقه دارین زبان نوشتاری انگلیسی رو به زیبایی خوشنویسی کنید.
 • قصد دارید از طریق آموزش خوشنویسی انگلیسی به کسب درامد بپردازید.

و یا این که به هر دلیلی دوست دارین وارد دنیای خوشنویسی بشین و از هنر خودتون لذت ببرید بهتون یادگیری کاپرپلیت رو پیشنهاد میکنم. در هر صورت به نظرم بهترین سبک برای شروع خوشنویسی انگلیسی برای اونایی که به هنر علاقه مند هستن سبک کاپرپلیته.

لینک دوره و کیت ابزار کاپرپلیت با قلم

کاپرپلیت با خودکار

یکی از مهم ترین ویژگی های کاپرپلیت اینه که میشه اون رو با خودکار هم نوشت، همون طور که نستعلیق رو میشه با خودکار نوشت. خیلی راحت میتونید با خودکار بیک 1.6 میلی متر به سبک کاپرپلیت بنویسید. برای کاپرپلیت خودکاری هم دوره داریم و هم کیت ابزار. دوره شامل فیلم های آموزشی و کیت ابزار هم شامل جزوه آموزشی، دفترهای سرمشق و تمرینی و خودکاره.

یک متن ساده که به سبک کاپرپلیت با خودکار بیک ۱.۶ میلی‌متر مشکی نوشته شده (توسط اسماعیل بیگدلی)
یک متن ساده که به سبک کاپرپلیت با خودکار بیک ۱.۶ میلی‌متر مشکی نوشته شده (توسط اسماعیل بیگدلی)

لینک دوره و کیت ابزار کاپرپلیت با خودکار

مهمترین مزیت کاپرپلیت با خودکار، نوشتن راحت، یادگیری ساده، عدم نیاز به آماده‌سازی ابزار، در دسترس بودن ابزار و البته هزینه کمتر ابزار و یادگیریشه. برای نوشتن یک متن به خط زیبا تنها به یک خودکار و یک کاغذ نیاز دارین.

سبک گوتیک

سبک گوتیک یکی از قدیمی ترین سبک های خوشنویسی لاتین است که هنوز توسط بسیاری از علاقه مندادن نوشته میشود. در سبک گوتیک حروف به صورت عمود بر خطوط افقی هستن و با نوک فلزی سرتخت نوشته میشود. گوتیک وزن سنگینی داره و معمولا برای تیترنویسی و یا مثلا نوشتن یک متن کوتاه یا چند کلمه ازش استفاده میشه.

متنی که به سبک گوتیک خوشنویسی شده است (توسط اسماعیل بیگدلی)
متنی که به سبک گوتیک خوشنویسی شده است (توسط اسماعیل بیگدلی)


سبک ایتالیک

سبک ایتالیک شبیه به گوتیکه اما حروفش یه خورده زاویه دارن. سبک ایتالیک برای نوشتن متن هم کاربرد داره و مثل گوتیک با نوک فلزی سرتخت نوشته میشه.

متنی که به سبک ایتالیک خوشنویسی شده است (توسط اسماعیل بیگدلی)
متنی که به سبک ایتالیک خوشنویسی شده است (توسط اسماعیل بیگدلی)


دیگر سبک‌ها

سبک های اسپنسرین، فاندیشنال، مدرن کالیگرافی، براش کالیگرافی، رومی و یونیکال از دیگر سبک های خوشنویسی انگلیسی هستن که هر کدوم ویژگی های خاص خوشون رو دارن. اگه دوست داشتین از این سبک ها هم می‌تونید شروع کنید.

خوشنویسی به سبک براش با ماژیک های براش پنتل (توسط اسماعیل بیگدلی)
خوشنویسی به سبک براش با ماژیک های براش پنتل (توسط اسماعیل بیگدلی)

کاپرپلیت و پیوسته نویسی دو سبک پایه برای شروع خوشنویسی انگلیسی

همون طور که خدمتتون عرض کردم نقطه شروع خیلی خیلی اهمیت داره و اگر سبک مناسب رو برای شروع به درستی انتخاب نکنید ممکنه پیشرفت خوبی در این زمینه نداشته باشید.

به نظر شما چرا در خوشنویسی فارسی طبق چارت آموزشی انجمن خوشنویسیان ایران در ابتدا هنرجویان می بایست از نستعلیق شروع به یادگیری کنند؟ همون طور که خط تحریر و نستعلیق دو سبک اساسی برای شروع یادگیری از سوی اساتید انجمن خوشنویسی ایران پیشنهاد میشن، دو سبک هندرایتینگ کرسیو و کاپرپلیت با قلم هم در زمینه خوشنویسی انگلیسی به عنوان دو سبک پایه برای شروع محسوب میشن.

بنده خودم از سبک کاپرپلیت وارد دنیای خوشنویسی انگلیسی شدم. این سبک واقعا فوق العاده زیباست. هر بار که شروع به تمرین خوشنویسی میکردم واقعا به خودم افتخار می کردم. از اون موقع به بعد دنیا رو متفاوت میدیدم و همیشه یک احساس خوبی نسبت به خودم و اطرافیانم داشتم. هر بار که احساس تنهایی می کردم تنها یک قلم و یک کاغذ حالمو دگرگون میکرد. حقیقتا “کاپرپلیت فوق العاده است!”.

شما در چه گروهی قرار دارین؟

گروه اول؟ گروه دوم؟ یه خورده گروه اول یه خورده گروه دوم؟ بیشتر گروه اول و یه خورده گروه دوم؟ بیشتر گروه دوم و یه خورده گروه اول؟ هیچکدوم از این دو گروه؟ …

این سوال رو خودتون باید پاسخ بدین. تمایل شما بیشتر به کدوم گروهه؟ بنده سعی کردم در این پست شما رو با توجه به موقعیت و هدفتون در دسته های مختلفی قرار بدم تا این که راحت تر و سریع تر بتونید بهترین سبک برای شروع خوشنویسی انگلیسی رو پیدا کنید. اما واقعا نه بنده و نه هر کس دیگه ای نمی تونه برای هنر حد و مرزی تعیین کنه و این خودش یکی از زیبایی های هنره.

به طور خلاصه اگه هدفتون از یادگیری خوشنویسی انگلیسی بیشتر جنبه کاربردی داره، با زبان انگلیسی زیاد سر و کار دارین، زیاد به انگلیسی می نویسین، مدرس زیان هستین و یا کلا دوست دارید دستخط خوبی داشته باشین، توصیه میکنم پیوسته نویسی انگلیسی (هندرایتینگ کرسیو) رو برای شروع انتخاب کنید.

و اگه هدفتون از یادگیری خوشنویسی انگلیسی بیشتر جنبه هنری داره، با هنر زیاد سر و کار دارین و یا از این راه می خواین به کسب درامد برسین بهتون پیشنهاد میکنم کاپرپلیت با قلم رو برای شروع انتخاب کنید.

باز هم وظیفه بنده است که تاکید کنم بنده به هیچ وجه نمیتونم شما رو در حوزه هنر محدود کنم. شما تمام سبک های خوشنویسی رو می تونید بدون هیچ پیش نیازی آموزش ببینید. ممکنه شما هم در گروه اول باشید و هم در گروه دوم و همچنین ممکنه در هیچ کدوم از این دو گروه نباشید. این گروه بندی بیشتر به خاطر تصمیم گیری راحت تر و سریع تر شما انجام دادم. بنابراین پاسخ سوال بهترین سبک برای شروع خوشنویسی انگلیسی چیست؟ اینه که باید بدونید چه چیزی از خوشنویسی میخواین و کدومش شما رو جذب خودش کرده. امیدوارم این پست براتون مفید و موثر بوده باشه.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه *