ترفندها

نحوه استفاده از آبرنگ در خوشنویسی + فیلم

نحوه استفاده از آبرنگ در خوشنویسی

درخوشنویسی انگلیسی از آبرنگ میتوانید به عنوان جایگزین مرکب استفاده کنید. از ویژگی های خوب خوشنویسی با آبرنگ این است که شما میتوانید میزان غلظت رنگ را در هر بار نوشتن تغییر دهید و این مسئله در خوشنویسی لاتین بسیار مهم است. از آبرنگ میتوانید در خوشنویسی انگلیسی به سبک های کاپرپلیت، گوتیک، ایتالیک و … استفاده کنید. در این پست به شما آموزش خواهم داد چه طور از آبرنگ در خوشنویسی استفاده کنیم.

مراحل استفاده از آبرنگ

استفاده از آبرنگ بسیار راحت است و تنها در 3 مرحله میتوانید خیلی سریع و ساده از آن استفاده کنید.

1. ریختن چند قطره آب بر روی قرص آبرنگ

در ابتدا باید چند قطره آب بر روی قرص آبرنگ بریزیم. نیازی نیست آب زیادی بریزید تنها 5 تا 8 قطره به نظرم کافی است (البته میزان اضافه کردن آب به قطر قرص نیز بستگی دارد)

2. هم زدن توسط قلم مو

پس از اضافه کردن چند قطره آب، قرص آبرنگ را با قلم مو هم بزنید تا جایی که سطح بالایی قرص با آب مخلوط شده و حالت جامد آن به مایع تبدیل شود.

3. انتقال به نوک فلزی

پس از اینکه قرص به مایع تبدیل شد کافی است به کمک قلم مو (همان قلم مویی که با آن آبرنگ را هم زدید) مرکب را به نوک فلزی منتقل کنید. بدین صورت که قلم مو را به آبرنگ آغشته کنید و سپس آن را بر روی بخش داخلی نوک فلزی حرکت دهید تا نوک فلزی از آبرنگ پر شود.

 

در ویدیو بالا میتوانید مراحل استفاده از قطره چکان را مشاهده بفرمایید. به کمک آبرنگ شما میتوانید غلظت رنگ را به راحتی تنظیم کنید. هر چه مقدار اضافه شدن آب بیشتر باشد طبیعتا غلظت کم تر می‌‎شود. پس از اینکه به آبرنگ آب اضافه کردید در ابتدا ممکن است ترکیب رقیق داشته باشید. اگر قصد دارید غلظت آن را بالاتر ببرید کافی است صبر کنید تا آب پس از مدتی بخار شود و ترکیب غلیظ تر و غلیظ تر شود. هر چه میزان اضافه کردن آب کمتر باشد آبرنگ غلیظ تر خواهد بود.
در ویدیو بعدی نحوه استفاده از آبرنگ متالیک فاین تک خدمتتان توضیح داده شده است که مراحل استفاده از آن تفاوتی با دیگر آبرنگ ها ندارد.
در خوشنویسی انگلیسی از ابرنگ میتوانید تقریبا در همه سبک ها استفاده کنید. بنده از ابرنگ های متالیک فاینتک برای خوشنویسی کاپرپلیت به مقدار بسیار زیادی استفاده کردم. برخی از آبرنگ ها نسبت به مرکب کیفیت بسیار بیشتری دارند و ناچاریم از آن ها استفاده کنیم. همچنین برخی از آبرنگ ها متالیک هستند و جلوه بسیار زیبایی به نوشته منتقل می‌کنند. ویژگی بسیار خوب آبرنگ این است که غلظت آن را میتوانید کنترل کنید. یعنی میتوانید به دلخواه آن را رقیق و یا غلیظ کنید که برای مرکب چنین کاری بسیار دشوار تر است.
اگر هنرجو و استاد خوشنویسی انگلیسی هستید پیشنهاد میکنم حتما از چند برند مختلف آبرنگ ایرانی و خارجی به عنوان جایگزین مرکب برای خوشنویسی استفاده کنید. استفاده از ابرنگ در خوشنویسی لاتین حتی ممکن است کیفیت و ظرافت خط شما را نیز افزایش دهد. مطمئنا تجربه بسیار خوبی از نوشتن با آن خواهید داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه *