مطالب آموزشی

شرایط دریافت مدرک بین المللی خوشنویسی از انجمن CLAS انگلستان

شرایط دریافت مدرک بین المللی خوشنویسی از انجمن CLAS انگلستان

مدرک CLAS انگلستان یکی از معتبرترین مدارک خوشنویسی غربی در دنیا است که سالانه صدها هنرجو و اساتید باتجربه برای به دست آوردن آن تلاش فراوانی می‌کنند. هنگامی که مدرک خود را با نمره ممتاز دریافت کردم یکی از بهترین روزهای زندگیم بود. هیچ وقت آن روز را فراموش نمی‌کنم. نه صرفا به این خاطر که موفق به دریافت مدرک بین المللی شدم، بلکه به این خاطر که نمونه کارهای من توسط بهترین و باتجربه‌ترین اساتید بریتانیا مورد ارزیابی قرار گرفته بود. این مدرک نشان دهنده این است که اساتیدی که در مهد خوشنویسی غربی، سال ها آموزش دیده‌اند و تجربه کسب کرده‌اند اکنون کار بنده را در سطح ممتاز می‌دانند و این یک حس فوق العاده‌ای است. با اینکه مدرک ممکن است مهمترین هدف یک هنرجو نباشد اما انگیزه ای بسیار قوی است که باعث میشود هنرجو برای به دست آوردن آن شب و روز تمرین کند. در این پست قصد دارم در مورد شرایط دریافت مدرک بین المللی خوشنویسی از انجمن CLAS انگلستان بنویسم. اگر شما نیز قصد شرکت در آزمون های بین المللی دارید تا آخر این پست همراه بنده باشید.

مدرک بین المللی خوشنویسی انگلستان

درباره انجمن CLAS انگلستان

موسسه CLAS با عنوان CALLIGRAPHY & LETTERING ART SOCIETY در سال 1994 میادی در انگلستان تاسیس شد که هم اکنون متشکل از اعضای بسیار زیادی از خوشنویسان و هنرمندان مطرح دنیا می باشد. می توان گفت این موسسه بزرگترین، باتجربه ترین و معتبرترین مرکز خوشنویسی غربی در دنیا است و هنرجویان و اساتید بسیاری از کشورهای دنیا مدرک این موسسه را به دیگر مراکز خوشنویسی ترجیح می دهند. مرکز انجمن CLAS هم اکنون در جنوب انگلستان و در شهر همپشایر قرار دارد.

هدف اصلی موسسه CLAS توسعه و ترویج مطالعه، تمرین و تدریس خوشنویسی غربی در تمامی سبک های رایج آن و ایجاد آگاهی و درک درست از آن در جامعه است. CLAS سازمانی کاملا غیرانتفاعی است که تاسیس آن با دقت و کیفت بسیار بالا صورت گرفته است. انتشار منظم مجله‌های تخصصی خوشنویسی غربی به نام the edge و همچنین برگزاری رویدادهای جذاب خوشنویسی از جمله مهمترین اقدامات این موسسه برای ترویج و توسعه هنر خوشنویسی در سطح بین المللی است.

شرایط دریافت مدرک بین المللی خوشنویسی از انجمن CLAS انگلستان

انجمن CLAS انگلستان د رایران نیز بسیار پرطرفدار است و معمولا اساتید و هنرجویان خوشنویسی انگلیسی برای کسب مدرک بین المللی از این موسسه انگیزه بسیار بالایی دارند. اگر شما هم هنرجو یا استاد خوشنویسی انگلیسی در سبک های هنری هستید این مدرک می تواند مهارت و تسلط شما در سطح بین المللی محک بزند. چه خوب است که نمونه کارهای شما عزیزان توسط بهترین و باتجربه‌ترین اساتید دنیا بررسی و ارزیابی شود.

شرایط شرکت در آزمون های CLAS

برای گرفتن مدرک بین المللی خوشنویسی از انجمن CLAS انگلستان نیاز است شرایط و ظوابط انجمن، سبک های خوشنویسی قابل قبول، معیار های نمره دهی و … را بدانید. در ادامه شرایط و نکات مربوط به اخذ مدرک از انجمن CLAS را بررسی میکنیم.

آزمون ها به چه صورت برگزار میشود؟

آزمون های انجمن به صورت غیرحضوری است. برای گرفتن مدرک شما میبایست نمونه کارهای خود را طبق چیزی که از شما خواسته شده به انگلستان ارسال کنید. پس از دریافت نمونه کارها، اعضای انجمن در تاریخ های خاص کارهای شما را بررسی خواهند کرد و مدرک شما را در صورت قبولی به دستتان میرسانند. بنابراین نیاز به حضور شما برای گرفتن مدرک نیست.

مدرک CLAS برای چه افرادی است؟

شرکت در آزمون های انجمن برای همه افراد در سراسر دنیا آزاد است. یعنی چه یک هنرجو باشید، چه استاد باشید و یا چه طرفا علاقه مند باشید میتوانید نمونه کارهای خود را ارسال کنید و در آزمون شرکت کنید.

تاریخ برگزاری آزمون CLAS

انجمن CLAS هر ساله در دو تاریخ 30 آوریل (11 اردیبهشت) و 30 نوامبر (10 آذر) تمام نمونه کارهای دریافت شده را بررسی و نمره دهی میکند. یعنی شما نمونه کارهای خود را حتما باید تا این تاریخ به دست انجمن رسانده باشید.

هزینه شرکت در آزمون چه قدر است؟

هزینه شرکت در آزمون برای هر شرکت کننده 45 پوند انگلیس می باشد. این هزینه شامل ارزیابی نمونه کار شما، صدور و ارسال مدرک است که البته ممکن است بعضی از بانک ها و شیوه‌های پرداخت مبلغی را به عنوان کارمزد از شما بگیرند. توجه داشته باشید این تنها هزینه ای است که به انجمن CLAS پرداخت می شود اما مطمئنا شما می بایست هزینه ارسال نمونه کار، ابزار برای تمرین و دیگر هزینه‌های جانبی را نیز در نظر داشته باشید.

نحوه پرداخت به چه صورت است؟

شما هم میتوانید از طریق کارت به کارت و هم از طریق PayPal اقدام به پرداخت وجه کنید.

اطلاعات لازم جهت پرداخت در این لینک میتوانید مشاهده بفرمایید.

چه نمونه کارهایی را باید ارسال کنیم؟

پس از اینکه سبک مد نظر خود را برای ارسال به انگلستان انتخاب کردید باید 3 برگه نمونه کار از آن سبک خوشنویسی کنید.

 1. نمونه کار اول: خوشنویسی تمامی حروف با سایز درشت
 2. نمونه کار دوم: خوشنویسی 8 خط با سایز درشت
 3. نمونه کار سوم: خوشنویسی 8 خط با سایز کوچک

منظور از سایز درشت برای سبک کاپرپلیت مقیاس 8 میلی متر و برای دیگر سبک ها که با نوک فلزی سرتخت نوشته میشود حدودا 2.5 میلی متر است. یعنی بخش تخت نوک فلزی باید 2.5 میلی متر باشد. سایز کوچک نیز برای کاپرپلیت حدودا 5 میلی متر و برای دیگر سبک ها که با نوک فلزی سرتخت نوشته میشود حدودا 1.5 میلی متر است.

توجه داشته باشید که سایز برگه باید A3 باشد و حتما سعی کنید متن را وسط برگه بنویسید و اطراف متن فضای خالی مناسبی وجود داشته باشد. شما میتوانید حروف و نوشته ها را هم به صورت افقی در برگه بنویسید و هم به صورت عمودی. همچنین توجه داشته باشید نام و مشخصات خود را بر روی نمونه کارها ننویسید.

در چه سبک هایی میتوان شرکت کرد؟

شما میتوانید نمونه کارهای خود را در سبک های زیر ارسال کنید:

 • خط فاندیشنال Foundational Hand
 • خط رومی Roman Capitals
 • خط ایتالیک(حروف کوچک) Formal Italic (minuscules)
 • خط ایتالیک (حروف بزرگ) Pen written plain Italic Capitals
 • خط یونیکال Angled Pen Uncial
 • خط گوتیک (حروف کوچک) Gothic Black Letter (minuscules)
 • خط کاپرپلیت Classic Copperplate

نمونه این نمونه کارهای ارسالی را برای سبک های مختلف در تصاویر زیر مشاهده بفرمایید.

خط فاندیشنال

خط رومی

خط ایتالیک(حروف کوچک)

خط ایتالیک (حروف بزرگ)

خط یونیکال

 

گوتیک (حروف کوچک)

کاپرپلیت

نمونه کارهای بنده (سبک کاپرپلیت)

نمونه کارهای استاد ابراهیمی (سبک کاپرپلیت)

شما نیز میبایست پس از اینکه سبک مد نظر خود را انتخاب کردید این سه نمونه کار را با بیشترین مهارت و تمرکز خود خوشنویسی و سپس ارسال کنید.

چند بار میتوانیم آثار خود را ارسال کنیم؟

هیچ محدودیتی در ارسال نمونه کار و شرکت در آزمون وجود ندارد. شما عزیزان می توانید به هر تعداد که تمایل دارید در آزمون شرکت کنید. اما توجه داشته باشید در هر آزمون تنها یک سری نمونه کار را برای هر سبک می‌توانید ارسال کنید. شما میتوانید مدرک بین المللی خوشنویسی سبک های مختلف را از انجمن CLAS انگلستان دریافت کنید.

معیارهای نمره‌دهی نمونه کارها

در آزمون CLAS نیز نمونه کارهای شما بر اساس معیارهای تعیین شده مورد ارزیابی قرار می گیرد. آگاهی داشتن به این معیارها باعث می شود بر روی جنبه های درستی تمرکز داشته باشید. گاهی ممکن است شرکت کننده آن قدر زیبا و چشم نواز نمونه کار خود را تحویل دهد اما نمره بسیار پایینی را کسب کند. به عنوان مثال ممکن است تصور کنید افزودن تزئینات باعث افزایش نمره شما خواهد شد اما در صورتی که ممکن است تاثیر منفی داشته باشد. و یا ممکن است تصور کنید با مرکب های رنگی بنویسید کارتان بسیار جذاب تر خواهد شد و در نتیجه نمره بالاتری را کسب خواهید کرد در حالی که در واقعیت چنین نیست. اینکه بدانید چه ملاک ها و معیارهایی برای بررسی نمونه کارها مورد بررسی قرار میگیرد کمک میکند بتوانید تمرکز خود را بر روی اساسی ترین و مهم ترین چیزها قرار دهید. با توجه به این معیارها شما میتوانید خودتان قبل از ارسال نمونه کارها، آن ها را تا حدودی بررسی کنید. در آزمون CLAS انگلستان نمونه کارهای شما از ۵ جهت مورد ارزیابی قرار می گیرند که هر کدام 10 نمره دارد. مدرک بین المللی خوشنویسی CLAS انگلستان پس از ارزیابی کامل نمونه کارهای شما برایتان ارسال خواهد شد.

۱. فرم و ساختار حروف (CONSTRUCTION OF LETTERS)
۲. تناسب و وزن حروف (PROPORTION AND WEIGHT OF LETTERS)
۳. یک دست بودن حرکات، حروف و کلمات مشابه (CONSISTENCY OF FAMILY CHARACTERISTICS)
۴. فاصله‌گذاری و یک دست بودن متن (SPACING AND EVENNESS OF TEXTURE)
۵. حاشیه گذاری و فاصله بین خطوط (MARGINS AND USE OF SPACE)

هرکدام ا ز این موارد ۱۰ نمره دارد. یعنی نمونه کار شما مجموعا از ۵۰ نمره خواهد بود اما نمره پایانی شما به صورت درصدی محاسبه می‌شود. یعنی اگر کار شما از ۵۰ نمره ۴۰ شود، نمره پایانی شما ۸۰ درصد خواهد بود.

۱. فرم و ساختار حروف

منظور از «فرم و ساختار حروف » چگونگی خوشنویسی تک تک حروف می باشد. در تمام این سه نمونه کار حروف می بایست با فرم اصولی، زاویه مناسب و بدون لرزش خوشنویسی شوند. توصیه بنده این است که تمرکز زیادی بر روی این بخش داشته باشید. چرا که اگر بر روی خود حروف به تسلط بالایی دست پیدا کنید مراحل بعدی برای شما آسان تر و پیشرفت شما سریع تر خواهد شد. بنابراین شما در مرحله اول باید بتوانید حروف را به درستی و طبق قوانین و ظوابط سبک خوشنویسی مدنظرتان خوشنویسی کنید.

۲. تناسب و وزن حروف

نمونه کارها میبایست بر اساس مقیاس های تعیین شده خوشنویسی شوند. هنگام خوشنویسی باید در نظر داشته باشید تناسب و وزن حروف حفظ شود. منظور از تناسب حروف این است که ارتفاع بخش های مختلف حروف درست و اصولی باشد. یعنی مثلا حروف بالارونده مثل h تا ارتفاع مناسبی به بالا حرکت کنند و حروف پایین رونده مثل y تا ارتفاع مناسبی پایین روند. منظور از وزن حروف همان ضخامت حروف است. به عنوان مثال در سبک کاپرپلیت ضخامت حروف باید با همدیگر هماهنگی داشته باشد و این طور نباشد بخشی از حروف ضخامت بیشتر و بخشی دیگر دارای ضخامت کمتری باشد.

۳. یک دست بودن حرکات، حروف و کلمات مشابه

یکی از مهم ترین و پرچالش ترین بخش آزمون یکدست بودن حرکات پایه، حروف و کلمات تکراری می باشد. حرکات پایه، حروف و کلماتی که در نمونه کارهای شما تکرار می‌شوند می‌بایست شبیه به هم خوشنویسی شوند. به عنوان مثال در سبک کاپرپلیت، قوس بالایی حروف l,h,k,b و f می بایست شبیه به هم باشند و یا تمام حروف a در متن شما باید فرم یکسانی داشته باشند. در واقع هرچیزی که در نمونه کار شما تکرار شود باید شبیه به هم باشند.

در تصویر بالا یکی یکی از حرکات پایه سبک کاپرپلیت مرتبا در متن تکرار شده است. همان طور که مشاهده میکنید تمام این حرکات پایه تکراری تقریبا شبیه به هم خوشنویسی شده اند.

۴. فاصله‌گذاری و یک دست بودن متن

در این مرحله اساتید از شما می خواهند که فاصله بین تمام حروف و کلمات برابر و مناسب باشند. اگر فاصله بین تمامی کلمات مناسب و برابر باشند و همچنین اتصالات بین حروف نیز به شکل مناسب صورت گیرد، متن شما بسیار یک دست و زیبا به نظر خواهد آمد. نمونه کارهای شما نباید به صورتی باشد که بخشی از کلمات آن فشرده و بخشی دیگر کشیده شده باشند. متن شما باید یک دست و هماهنگ باشد و برای یک دست شدن متن باید فاصله بین حروف و کلمات مناسب و برابر باشند.

۵. حاشیه گذاری و فاصله بین خطوط

در اطراف متن شما فضای خالی مناسبی می بایست وجود داشته باشد. به هیچ عنوان از گوشه کاغذ شروع به نوشتن نکنید. متن شما حداقل به اندازه 5 سانتی متر از اطراف باید فاصله داشته باشد. همچنین فاصله مناسب بین سطرها باید رعایت شود تا حروف باهم تداخل نداشته باشند.

همین نکته کوچک را اگر خوب رعایت کنید می توانید نمره کامل را از این بخش کسب کنید. لازم است یاداوری کنم حتما نیازی نیست تمام طول سطر را خوشنویسی کنید بلکه چیزی که اهمیت دارد فاصله مناسب بین حروف یک کلمه و کلمات متن است. البته بهتر است طوری اندازه گیری کنید که متن شما در مرکز برگه و متقارن نسبت به یکدیگر باشند.

سطح‌بندی و صدور مدرک

همانطور که عرض کردم عملکرد شما به صورت درصدی محسابه می‌شود. یعنی اگر به عنوان مثال در مراحل 5 گانه از 50 نمره، 35 نمره کسب کردید نمره پایانی شما 70% خواهد بود. انجمن CLAS انگلستان تنها برای شرکت‌کنندگانی مدرک صادر می کند که نمره پایانی آن ها حداقل 55% باشد.
درجه بندی مدارک به صورت زیر میباشد:

 • ممتاز (Distinction) : 76 تا 100%
 • عالی (Merit) : 66 تا 75%
 • متوسط (Commended) : 55 تا 65%

اگر به نکات گفته شده در بخش معیارهای نمره دهی توجه ویژه ای داشته باشید مطمئنا موفق به دریافت نمره بالای 75 % و مدرک ممتاز از سوی انجمن CLAS انگلستان خواهید شد.

نحوه ارسال

جهت اخذ مدرک بین المللی CLAS ابتدا باید ابتدا موارد زیر را آماده کنید:

 • برگه A3 شامل خوشنویسی حروف در مقیاس درشت
 • برگه A3 شامل خوشنویسی 8 سطر متن در مقیاس درشت
 • برگه A3 شامل خوشنویسی 8 سطر متن در مقیاس ریز
 •  فرم ثبت‌نام >> لینک دانلود فرم (صفحه 7 را پرینت بگیرید و مشخصات لازم را به انگلیسی پر کنید)
 • رسید پرداخت (یا وجه نقد)
 • کاغذی که بر روی آن آدرس شما نوشته شده است

نمونه ای از اقلامی که باید ارسال شوند را در تصاویر زیر مشاهده میکنید.

این 6 مورد را باید در یک پاکت و بسته بندی خوب قرار دهید و سپس به یک شرکت پستی تحویل دهید. از آن ها نیز بخواهید تا این برگه ها را در یک بسته بندی مناسب قرار دهند تا نمونه کارهای باارزش شما سالم به مقصد برسید. لطفا توجه داشته باشید حدودا 1 ماه قبل از تاریخ برگزاری آزمون سعی کنید تمام این موارد را آماده و ارسال کنید تا بسته شما به موقع به دست انجمن برسد.

مدرک بین المللی خوشنویسی CLAS انگلستان هم یک انگیزه بسیار بزرگ برای تمرین و همچنین یکی از بهترین راه ها برای محک زدن کیفیت خوشنویسی هنرجویان و اساتید می باشد. هنگامی که نمونه خط شما توسط بهترین اساتید انگلستان مورد ارزیابی قرار میگیرد احساس خواهید کرد یک گام خیلی بلند در خوشنویسی انگلیسی برداشته اید و این کمک میکند علاقه و مهارت شما در حتی دیگر سبک های خوشنویسی نیز افزایش یابد.

اگر سوالی در مورد دریافت مدرک بین المللی خوشنویسی دارید زیر همین پست لطفا ارسال بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه *