مطالب

شرایط دریافت مدرک بین المللی خوشنویسی از انجمن CLAS انگلستان

مدرک CLAS انگلستان

هنگامی که مدرک خود را با نمره ممتاز دریافت کردم یکی از بهترین روزهای زندگیم بود. هیچ وقت آن روز را فراموش نمی‌کنم. نه صرفا به‌ این خاطر که موفق به دریافت مدرک بین‌المللی شدم، بلکه به‌ این خاطر که نمونه‌کارهای من توسط بهترین و باتجربه‌ترین اساتید بریتانیا مورد ارزیابی قرار گرفته بود.‌ این مدرک نشان دهنده‌ این بود که اساتیدی که در مهد خوشنویسی غربی، سال‌ها آموزش دیده‌اند و تجربه کسب کرده‌اند اکنون کار بنده را در سطح ممتاز می‌دانند و‌ این یک حس فوق العاده‌ای است. به نظر بنده هر هنرجویی باید خود را در سطح بین المللی محک بزند. چه خوب است که نمونه‌کارهای شما عزیزان توسط بهترین و باتجربه‌ترین اساتید دنیا بررسی و ارزیابی شود. مدرک CLAS انگلستان انگیزه شما را برای تمرین و کسب نمره ممتاز چندین برابر میکند که همین انگیزه مطمئنا باعث پیشرفت چشمگیر شما در خوشنویسی انگلیسی خواهد شد.

متاسفانه با توجه به دشوار بودن انتقال پول و ارسال کالا از‌ایران به دیگر کشورها و همچنین عدم آشنایی با زبان انگلیسی، بسیاری از هنرجویان حتی تصور دریافت مدرک بین‌المللی را نیز نمی‌کنند. اما جالب است بدانید برای شما میتوانید نمونه کارهای خود را بدون کمک هیچ کسی ارسال و مدرک را درب منزل دریافت کنید. مطمئنا سوالات زیادی در رابطه با مدرک CLAS انگلستان در ذهنتان وجود دارد. برای اینکه به پاسخ سوالات خود برسید لطفا این پست را با دقت مطالعه کنید.

موسسه CLAS با عنوان CALLIGRAPHY & LETTERING ART SOCIETY در سال ۱۹۹۴ میلادی در انگلستان تاسیس شد که هم اکنون متشکل از اعضای بسیار زیادی از خوشنویسان و هنرمندان مطرح دنیا می‌باشد. می‌توان گفت‌ این موسسه بزرگترین، باتجربه‌ترین و معتبرترین مرکز خوشنویسی غربی در دنیا است و هنرجویان و اساتید بسیاری از کشورهای دنیا مدرک‌ این موسسه را به دیگر مراکز خوشنویسی ‌ترجیح می‌دهند. مرکز انجمن CLAS هم‌اکنون در جنوب انگلستان و در شهر همپشایر قرار دارد.

هدف اصلی موسسه CLAS توسعه و‌ترویج مطالعه، تمرین و تدریس خوشنویسی غربی در تمامی سبک‌های رایج آن و‌ایجاد آگاهی و درک درست از آن در جامعه است. انتشار منظم مجله‌های تخصصی خوشنویسی غربی به نام the edge و همچنین برگزاری رویدادهای‌های جذاب خوشنویسی از جمله مهم‌ترین اقدامات‌ این موسسه برای‌ ترویج و توسعه هنر خوشنویسی در سطح بین‌المللی است. انجمن CLAS انگلستان در‌ایران نیز بسیار پرطرفدار است و معمولا اساتید و هنرجویان خوشنویسی انگلیسی در ایران برای کسب مدرک بین‌المللی از‌ این موسسه انگیزه بسیار بالایی دارند.

شرایط شرکت در آزمون

مدرک خوشنویسی CLAS یک فرصت بسیار مناسب برای ارزیابی و بررسی شدن مهارت و تسلط شما در خوشنویسی انگلیسی توسط اساتید باتجربه CLAS انگلستان می‌باشد که ارزش و اعتبار بسیار بالایی می‌تواند برایتان داشته باشد. تک تک نمونه‌کارهایی که توسط شما ارسال می‌شود به طور دقیق و حرفه‌ای مورد ارزیابی قرار می‌گیرند و اساتید محترم توضیحات لازم و نکات مهمی را برای‌ ترقی و تسلط بیشتر به شما خواهند داد. در ادامه شرایط و قوانین ارسال نمونه‌کار و شرکت در آزمون CLAS انگلستان را خدمت شما عزیزان مطرح خواهم کرد.

 • شرکت در آزمون در ۷ سبک کاپرپلیت، ایتالیک، گوتیک، فاندیشنال، یونیکال، رومی با حروف بزرگ و ایتالیک با حروف بزرگ امکان پذیر است. یعنی اگر نمونه کارتان را به سبکی غیر این ۷ سبک ذکر شده ارسال کنید متاسفانه ارزیابی نخواهد شد.
 • شما می‌توانید در چندین سبک متفاوت نمونه‌کارهای خود را برای شرکت در آزمون ارسال کنید. اما نمی‌توانید در دو سبک مشابه شرکت کنید. یعنی هر شرکت‌کننده در هر آزمون (که هر سال دوبار برگزار می‌شود) می‌تواند در هر هفت سبک شرکت کند.
 • هیچ محدودیتی در ارسال نمونه‌کار و شرکت در آزمون وجود ندارد. شما عزیزان می‌توانید به هر تعداد که تمایل دارید در آزمون شرکت کنید. اما توجه داشته باشید در هر آزمون تنها یک نمونه‌کار را می‌توانید ارسال کنید.
 • هرکسی که تمایل داشته باشد می‌تواند نمونه‌کار خود را طبق شرایط و قوانین انجمن ارسال کند. بنابراین چه یک هنرجوی تازه وارد و چه استاد باتجربه‌ای باشید می‌توانید در‌ این آزمون شرکت کنید و هیچ محدودیتی از این بابت وجود ندارد. در ضمن هیچ محدودیتی برای شرکت کنندگان ایرانی وجود ندارد.
 • آزمون CLAS در تاریخ ۳۰ آوریل و ۳۰ نوامبر (۹ آذر و ۹ اردیبهشت) برگزار می‌شود. یعنی هر سال حداکثر در دو آزمون می‌توانید شرکت کنید.
 • هزینه شرکت در آزمون برای هر شرکت‌کننده ۲۵ پوند انگلیس (GBP) می‌باشد.‌ این هزینه شامل ارزیابی نمونه‌کار شما، صدور و ارسال مدرک است که البته ممکن است بعضی از بانک‌ها و شیوه‌های پرداخت مبلغی را به عنوان کارمزد از شما بگیرند. توجه داشته باشید‌ این تنها هزینه‌ای است که به انجمن CLAS پرداخت می‌شود اما مطمئنا شما می‌بایست هزینه ارسال نمونه‌کار، ابزار برای تمرین و دیگر هزینه‌های جانبی را نیز در نظر داشته باشید.
 • انجمن CLAS انگلستان تنها برای شرکت‌کنندگانی مدرک صادر می‌کند که نمره پایانی آن‌ها حداقل ۵۵% باشد. درجه بندی مدارک به این صورت است: مدرک ممتاز (Distinction) از ۷۶ تا ۱۰۰%، مدرک عالی (Merit) بین ۶۶ تا ۷۵% و مدرک متوسط (Commended) بین ۵۵ تا ۶۵%. به عنوان مثال اگر نمره شما ۷۵% شد مدرک با سطح عالی برای شما ارسال میشود. اگر نمره شما زیر ۵۵% شد هیچ مدرکی برای شما ارسال نخواهد شد.
 • مدرک شما حداقل پس از ۸ هفته پس از تاریخ آزمون برای شما ارسال خواهد شد.

مواردی که باید برای ارسال آماده شود

قبل از هرچیز باید بدانید که چه چیزی را باید به انجمن CLAS ارسال کنید. به طور کلی در ابتدا محتویاتی که در لیست زیر معرفی شده است را باید برای ارسال آماده کنید.

 • یک عدد برگه A3 شامل خوشنویسی حروف در مقیاس درشت
 • یک عدد برگه A3 شامل خوشنویسی ۸ سطر متن در مقیاس درشت
 • یک برگه A3 شامل خوشنویسی ۸ سطر متن در مقیاس ریز
 • فرم ثبت‌نام
 • نسخه از رسید پرداخت
 • کاغذی که بر روی آن آدرس شما نوشته شده است

این شش مورد را میبایست در یک پاکت قرار دهید و از طریق یک شرکت پست بین المللی به انگلستان ارسال کنید. اما این ۶ برگه را چه طور باید آماده سازی کرد؟ مهمترین برگه هایی که باید آماده کنید سه نمونه کار است که به عنوان کار اصلی شما محسوب میشود. این سه نمونه کار نوسط اساتید انجمن CLAS ارزیابی میشوند و در صورت کسب نمره قبولی (بالای ۵۵%) مدرک خوشنویسی برای شما ارسال میشود. بیایید این شش مورد را باهم بررسی کنیم.

۱. خوشنویسی حروف در مقیاس درشت

حروف کوچک (و یا بزرگ) را در مقیاس درشت خوشنویسی کنید. منظور از مقیاس درشت برای سبک کاپرپلیت که با نوک فلزی انعطاف‌پذیر اجرا می‌شود حداقل ۸ میلی‌متر (یک‌سوم ‌ اینچ) و برای دیگر سبک‌ها که با نوک فلزی تخت اجرا می‌شود حدود ۲.۵ میلی‌متر (یک‌دهم ‌ اینچ) می‌باشد (منظور از ۲.۵ میلی‌متر مقدار ضخامت نوک فلزی است). لازم به ذکر است در سبک کاپرپلیت هم حروف کوچک و هم حروف بزرگ را بنویسید اما در دیگر سبک ها تنها حروف کوچک کفایت میکند (بدیهی است که در سبک های رومی با حروف بزرگ و ایتالیک با حروف بزرگ حروف کوچک نیز همانند حروف بزرگ است اما کمی کوچکتر از آن است). نیازی به خوشنویسی اعداد و علائم نیست چرا که هیچ تاثیری بر نمره شما ندارد.

۲. خوشنویسی یک متن در مقیاس درشت

یک متن را به‌اندازه ۸ سطر به طور پیوسته در مقیاس درشت خوشنویسی کنید. منظور از مقیاس درشت برای سبک کاپرپلیت که با نوک فلزی انعطاف‌پذیر اجرا می‌شود حداقل ۸ میلی‌متر (یک سوم ‌ اینچ) و برای دیگر سبک‌ها که با نوک فلزی تخت اجرا می‌شود حدود ۲.۵ میلی‌متر (یک دهم ‌ اینچ) می‌باشد (منظور از ۲.۵ میلی‌متر مقدار ضخامت نوک فلزی است). یعنی شما می‌بایست متنی را به دلخواه انتخاب کنید که بتوانید در ۸ سطر آن را در سایز درشت خوشنویسی کنید.

۳. خوشنویسی یک متن در مقیاس ریز

یک متن را به‌اندازه ۸ سطر به طور پیوسته در مقیاس ریز خوشنویسی کنید. منظور از مقیاس ریز برای سبک کاپرپلیت که با نوک فلزی‌انعطاف پذیر اجرا می‌شود حداقل ۵ میلی‌متر (یک پنجم ‌ اینچ) و برای دیگر سبک‌ها که با نوک فلزی تخت اجرا می‌شود حدود ۱ تا ۱.۵ میلی‌متر (یک دوازدهم ‌ اینچ) می‌باشد (منظور از ۱ یا ۱.۵ میلی‌متر مقدار ضخامت نوک فلزی است). یعنی شما می‌بایست متنی را به دلخواه انتخاب کنید که بتوانید در ۸ سطر آن را در مقیاس ریز خوشنویسی کنید.

نیاز است یاداوری کنم متن باید به صورت پیوسته و در یک پاراگراف خوشنویسی شود. همچنین در اطراف متن می‌بایست فضای خالی مناسب (حداقل ۵ سانتی متر) وجود داشته باشد.

۴. فرم ثبت‌نام

فرم ثبت نام برای شرکت در آزمون ضروری است. فرم ثبت نام را می‌توانید از اینجا دانلود کنید. سپس آن را چاپ کنید و اطلاعات خواسته شده را به زبان انگلیسی در آن بنویسید. مطمئنا برای پر کردن این فرم می بایست کمی با زبان انگلیسی آشنایی داشته باشید. اطلاعاتی که در این فرم از شما خواسته شده است شامل نام و نام خانوادگی، آدرس، کدپستی، شماره تماس، آدرس ایمیل، نام و نام خانوادگی استاد (غیرضروری)، سبکی انتخاب شده، امضا و تاریخ می باشد.

۵. رسید پرداخت

پرداخت یا باید به صورت کارت به کارت بین المللی و یا از طریق پی پال صورت بگیرد. به هر طریقی که این مبلغ را پرداخت کرده اید می بایست یک کپی از رسید آن گرفته و در پاکت ارسالی قرار دهید. لازم به یاداوری است هزینه ثبت نام برای هر شرکت کننده به ازای هر سبک ۲۵ پوند انگلیس است. بنابراین اگر به عنوان مثال نمونه کارهای خود را در دو سبک کاپرپلیت و ایتالیک ارسال کرده اید باید ۵۰ پوند را به حساب انجمن واریز کنید. نمونه ای از تصویر رسید پرداخت از طریق پی پال را در تصویر زیر مشاهده میکنید.

۶. آدرس برگشتی

باید به انجمن بگویید که مدرک شما درصروت نمره قبولی به چه آدرسی باید ارسال شود. برای اینکار آدرس خود را به صورت درشت و خوانا بر روی یک استیکر بنویسید و یا بر روی یک لیبل چاپ کنید و در پاکت ارسالی قرار دهید. مطمئنا آدرس شما باید به انگلیسی تایپ یا نوشته شود. در این صورت انجمن CLAS آدرس ارسال مدرک را به خوبی متوجه خواهد شد.

به علت‌ اینکه خوشنویسی‌ این نمونه‌کارها کار چندان آسانی نیست و مطمئنا برای انجام آن چندین هفته یا چندین ماه تمرین کرده‌اید لازم است در هنگام بسته بندی دقت لازم را داشته باشید که برگه‌ها و محتویات بسته به هیچ عنوان در هنگام ارسال آسیب نبینند. پیشنهاد می‌کنم از شرکتی که قصد ارسال بسته شما را دارد مشورت بگیرید. شما توضیحات لازم را در رابطه به محتویات بسته خود به آن‌ها ارائه دهید و به آن‌ها گوشزد کنید برگه‌ها بسیار مهم هستند و هرگز نباید آسیب ببینند یا خم شوند. آن‌ها معمولا به کمک تجربه و دانش بالای خود می‌توانند مرسوله شما را به بهترین شکل بسته بندی و ارسال کنند. هنگامی که آماده سازی این ۶ مورد به اتمام رسید حداقل یک ماه قبل از تاریخ شروع آزمون آن ها را به انگلستان ارسال کنید.

پس از اینکه بسته را توسط یک شرکت پست بین المللی قابل اعتماد ارسال کردید لازم است کد رهگیری بسته خود را از شرکت درسافت کنید. در ضمن برای اطلاع از این که بسته شما در چه وضعیتی است میتوانید از طریق ایمیل به آدرس certificate@clas.co.uk با مسئول انجمن در ارتباط باشید. بهترین راه برای برقراری ارتباط با انجمن از طریق ارسال ایمیل است. طبیعتا برای برقراری ارتباط با انجمن لازم است کمی با زبان انگلیسی آشنایی داشته باشید. حدودا پس از ۸ هفته از تاریخ آزمون مدرک شما برایتان ارسال خواهد شد و شما میتوانید آن را درب منزل خود تحویل بگیرید.

جزوه راهنمای دریافت مدرک بین المللی از انجمن CLAS انگلستان

روند دریافت مدرک CLAS انگلستان را به طور خلاصه برایتان توضیح دادم. اما هنوز ممکن است سوالات زیادی در ذهن خود داشته باشید که هنوز بدون پاسخ مانده است. سوال های از جمله معیارهای نمره دهی توسط اساتید انجمن چه مواردی است؟ چه چیزهایی را باید رعایت کنیم که نمره بالاتری را کسب کنیم؟ اشکالات رایج هنرجویان در این آزمون چیست؟ آیا اضافه کردن تزئینات نمره شما را افزایش میدهد؟ چه مقوایی را انتخاب کنیم؟ با چه مرکبی بنویسیم؟ آیا غلط املایی باعث کسر نمره میشود؟ از متن چند کلمه ای باید استفاده کنیم؟ آیا تمام سطور باید هم اندازه باشد؟ نحوه پرداخت به چه صورت باید باشد و …

جزوه ای را برای شما تدارک دیده ایم با عنوان جزوه راهنمای دریافت مدرک بین المللی از انجمن CLAS انگلستان. در این جزوه تمام اطلاعاتی که برای دریافت مدرک بین المللی CLAS لازم دارید در اختیار شما عزیزان قرار داده شده است. نکاتی که در این جزوه خدمت شما ارائه میشود با جزئیات بالا و بسیار کاربردی است. بخشی از مباحث مطرح شده در این جزوه را تیتروار بررسی میکنیم. جهت دریافت جزوه بر روی تصویر بالا کلیک کنید.

 • درباره انجمن CLAS انگلستان
 • شرایط و قوانین ارسال نمونه کار
 • معرفی سبک های قابل قبول برای شرکت در آزمون
 • نکات مقدماتی در رابطه با آماده‌سازی نمونه کار
 • معرفی ابزار مناسب برای آماده‌سازی نمونه کار
 • معرفی نمونه کارهایی که باید ارسال شود با جزئیات کامل به همراه مثال
 • معیارهای نمره‌دهی (مراحل ۵ گانه)
 • اشتباهات رایج هنرجویان
 • سطح‌بندی و صدور مدرک
 • نحوه پرداخت
 • مراحل ارسال
 • نحوه بسته بندی نمونه کار برای ارسال
 • معرفی شرکت های پست بین المللی برای ارسال
 • نمونه کارهایی که قبلا ارسال شده است همراه با علت کسر نمره
 • حاوی ۷۰ متن پیشنهادی 
 • تعداد کلمات متن برای هر سبک
 • حاوی فرم ثبت نام
 • به همراه فایل های خط کشی شده آماده و قابل چاپ برای تمامی سبک ها
 • دارای ۱۴۵ صفحه
 • نسخه الکترونیک (قابل دانلود)
 • فرمت PDF

خلاصه بگویم جزوه راهنمای دریافت مدرک بین‌المللی از انجمن CLAS انگلستان هر چیزی را که برای دریافت مدرک لازم است بدانید، از قدم صفر تا دریافت مدرک درب منزل، در اختیار شما علاقه مندان قرار می‌دهد. یکی از ویژگی های خوب این جروه فایل های خط کشی شده آماده است. فایل های خط کشی شده منطبق با موارد خواسته شده از سوی انجمن CLAS انگلستان و در تمامی سبک ها طراحی شده است. شما میتوانید برای تمرین هر تعداد تمایل دارید را بر روی مقوای مدنظر خود چاپ کرده و تمرینات خود را بر روی آن انجام دهید. همچنین ۷۰ متن پیشنهادی در این جزوه قرار داده شده است که به شما کمک میکند متن خود را با توجه به سبکی که قصد شرکت رد آن را دارید بسیار سریع انتخاب کنید. اگر شما هم به این نتیجه رسیده اید که می‌خواهید در آزمون بین المللی CLAS انگلستان شرکت کنید ضروری است که این جزوه را تهیه و با دقت مطالعه کنید. این جزوه بسیار می‌تواند شما را در این زمینه کمک کند.

همیشه از پیشرفت هنرجویان به ویژه در زمینه خوشنویسی انگلیسی خوشحال می‌شوم. انگیزه‌ای که مدرک بین المللی CLAS برای هنرجویان ایجاد می‌کند مطمئنا باعث پیشرفت و حرفه‌ای شدن آن‌ها خواهد شد و اکنون شما عزیزان با توجه به نکات گفته شده در این جزوه می‌توانید مدرک بین‌المللی دریافت کنید. خیلی خوشحالم که توانسته‌ام قدم مثبتی در توسعه و ترویج هنر خوشنویسی در بین شما عزیزان داشته باشم و انشاالله در آینده‌ای نزدیک شاهد موفقیت شما در دریافت مدرک بین‌المللی با نمره ممتاز باشم. لطفا تمام سوالات خود را در رابطه با این آزمون در همین صفحه ارسال کنید. متشکرم.

بازگشت به لیست

6 دیدگاه در “شرایط دریافت مدرک بین المللی خوشنویسی از انجمن CLAS انگلستان

 1. Haniyeh گفت:

  سلام و خسته نباشید و ممنون از توضیحات خیلی عالی شما
  من علاقه زیادی به یادگیری سبک کاپرپلیت دارم و تازه میخوام شروع به یادگیری کنم
  بنظرتون خودآموز و با استفاده از فیلم میتونم یاد بگیرم یا حتما باید کلاس برم؟
  همچنین میشه یه قلم و دفتر خوب برای این کار بهم معرفی کنین؟ ممنون میشم

  1. سلام خسته نباشید درسته بله میشه البته تلاش و پشتکار شما و کیفیت آموزش خیلی نقش دارند. دفتر های آموزشی کاپرپلیت و نوک brause b361 و یا zebra g رو تهیه کنید

 2. نسرین حجازی گفت:

  درود بر شما
  مدرک کاپرپلیت چه کاربردی دارد ؟

  1. سلام وقت بخیر. مهم ترین دلیل در گرفتن مدرک به نظرم اینه که شما در سطح بین المللی خودتون رو محک بزنید. البته میتونه دلایل خیلی بیشتری هم داشته باشه.

 3. Shadi گفت:

  سلام و دروووودها
  سپاس از اینکه با دلسوزی وافر اطلاعات روبیان کردین. ازاینکه بی منت خدمات به هم نوع وهم وطن خودتون ارائه میدین نهایت سپاسگذاری وتشکر من را پذیرا باشید. به امید موفقیت و روزهای شیرین….
  دست مریزاد وخسته نباشید بشما وتیم قوی….
  از طرف یک هم میهن دل سوخته ودل شکسته ونالان . 💝💐

  1. سلام وقت بخیر خواهش میکنم بزرگوار . ممنونم از نظر شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *