دیگر مطالب

حمیدرضا ابراهیمی ، استاد بزرگ خوشنویسی انگلیسی

حمیدرضا ابراهیمی

حمیدرضا ابراهیمی یکی از بزرگترین و باتجربه ترین اساتید خوشنویسی انگلیسی است. با اطمینان میتوانم بگویم هنرجویان بسیاری از جمله بنده مدیون حضور و فعالیت های ایشان هستیم. این مطلب در رابطه با زندگی استاد حمیدرضا ابراهیمی است که توسط خودشان برای بنده ارسال شده است.


بنام خدا

اینجانب حمیدرضاابراهیمی در سال 1349 در آبادان متولد شدم و درسن 10سالگی همزمان با آغاز جنگ به شیراز مهاجرت کردم. خانواده ی پدری من اهل ارسنجان و اولین مشوّق من در خوشنویسی عمویم جناب آقای نصرالله ابراهیمی بودند که درنوشتن خطوط نسخ و نستعلیق تبحر داشتند. بنابراین اگر بخواهیم خوشنویسی را هنری ارثی بنامیم میتوان گفت که این مسئله در مورد من صدق میکند.
از اسفند ماه 1362 وارد انجمن خوشنویسان شیراز شدم. ابتدا در خدمت جناب آقای ابوالقاسم شمسی یادگیری خط نستعلیق را آغاز کردم و در سال 1366 پس از مهاجرت ایشان به اروپا از محضر جناب استاد شادروان حمید دیرین کسب فیض نمودم و در سال 1369 موفق با اخذ مدرک ممتاز شدم.
از دوران راهنمایی به دلیل علاقه به زبان انگلیسی، به خطوط لاتین نیز علاقمند شدم و ازسال 71 یادگیری خط کاپرپلیت را در خدمت استاد مجتبی ملک زاده آغازنمودم و از سال 76 تاکنون خطوط لاتین را درشیراز آموزش میدهم. از آنجا که به زبان انگلیسی آشنایی زیادی دارم در سال 2006  از طریق اینترنت با انجمن CLAS در انگلستان مکاتبه کرده و خطوط لاتین خود را جهت ارزیابی به آن انجمن فرستادم و در دو رشته کاپرپلیت (Copperplate) و گوتیک (Gothic)  موفق به اخذ مدرک ممتاز شدم. تاکنون هنرجویان بسیاری در زمینه خط لاتین داشته ام که تعدادی از آنها نیز کارهای خود را جهت ارزشیابی به انجمن CLAS درانگلستان فرستاده و حائز درجه ممتاز از آن انجمن شده اند. بطور کلی خوشنویسی در کشورهای اسلامی و ایران از علاقمندان بیشتری برخوردار است و یکی از هنرمندان انجمن CLAS در انگلستان که از سالها پیش دائماً از طریق اینترنت با بنده در ارتباط بوده معتقد است که تعداد افرادی که در ایران مخصوصاً شیراز خط لاتین را زیبا می نویسند بیشتر از تعداد خوشنویسان در کلّ انگلستان هستند.
تاکنون درکلیه نمایشگاههای جمعی انجمن خوشنویسان شیراز وچندین جشنواره آثار خود را ارائه داده ام. در جشنواره جهانی خوشنویسی ترکیه موفق به کسب مقام سوم در رشته چلیپا شدم و درجشنواره خوشنویسی دوسالانه میرعماد که درقزوین برگزارشد آثارم به عنوان برگزیده انتخاب شد. همچنین در سال 84 موفق به کسب گواهینامه فوق ممتاز از انجمن خوشنویسان ایران شدم.
سال 79 نمایشگاهی را تحت عنوان “اولین نمایشگاه خط لاتین درایران” درنگارخانه وصال شیراز و فرهنگسرای ارسباران تهران برگزارکردم و در سال 82 دومین نمایشگاه انفرادی خود را درزمینه خط نستعلیق و لاتین در نگارخانه ارژنگ تهران برپا نمودم.
تاکنون موفق به نوشتن دو جلد کتاب در زمینه آموزش خط کاپرپلیت شده ام که یکی ازآنها به زبان فارسی بوده و درسال 81 به چاپ رسیده و دیگری به زبان انگلیسی بشکل دستنویس باخط کاپرپلیت نوشته شده که در سال 89 بچاپ رسیده و بیش از پانصد جلد آن به علاقمندان در بسیاری از کشورهای جهان از جمله آمریکا، انگلستان، آلمان، فرانسه، نروژ، یونان، لاتویا، سنگاپور، لهستان و کره جنوبی فرستاده شده است. شایان ذکر است که این کتاب در چهار سایت اینترنتی اروپایی نیز بفروش میرسد.
من تعداد زیادی کلیپ در زمینه ی آموزش خط کاپرپلیت در اینترنت دارم که تمام آنها به پیشنهاد یک آمریکایی که مدیر یک وبسایت در زمینه ی خوشنویسی هست ساخته شد که با آپلود کردن آنها در آن وبسایت دسترسی به نحوه ی نوشتن این حروف برای علاقمندان آسانتر شود.
بسیاری از علاقمندان خط کاپرپلیت همه روزه این کلیپ ها را تماشا میکنند و سوالات خود را از طریق ایمیل با بنده مطرح می کنند. یکی از این بازدید کنندگان یک خانم آلمانی بود که بسیار مایل به برگزاری یک دوره ی فشرده در زمینه ی این خط در آلمان بود و بنده دو بار (در سالهای 93 و 94) توسط ایشان به آلمان دعوت شدم و به علاقمندانی که از قبل توسط ایشان در کلاسهای من ثبت نام کرده بودند خطوط کاپرپلیت و گوتیک را بطور فشرده آموزش دادم.
در سال 1393 جهت آموزش خط کاپرپلیت توسط دوستانی که از طریق شبکه های اجتماعی با بنده آشنا شده بودند به استانبول دعوت شدم و در حال حاضر توسط یک دوست لهستانی جهت آموزش خوشنویسی در این کشور دعوت شده ام. در این سفر خطوط لاتین را در شهر کراکُف لهستان به دوستداران این هنر آموزش خواهم داد.

امیدوارم توانسته باشم با این پست تنها مقدار کمی از زحمات استاد بزرگوار، حمیدرضا ابراهیمی را جبران کنم. بنده و بسیاری از هنرجویان در سراسر دنیا قدردان این بزرگوار هستیم و امیدواریم سایه ایشان از سر ما کم نشود و در تک تک لحاظ زنگی شاد، سلامت و تندرست باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه *