مطالب آموزشی

تفاوت خوشنویسی با قلم و با خودکار

تفاوت خوشنویسی با قلم و خوشنویسی با خودکار

خوشنویسی به وسیله ابزار متعددی انجام میشود. از نوک فلزی گرفته تا قلم نی، خودکار، مداد، خودنویس، ماژیک و … تماما توسط هنرمندان برای اجرای خوشنویسی مورد استفاده قرار می‌گیرند. بسیاری از سبک های خوشنویسی مثل نستعلیق و کاپرپلیت را میتوان هم با قلم نوشت و هم با خودکار. خوشنویسی با قلم و با خودکار هر یک محدودیت ها و مزایای خاص خود را دارند که در این پست قصد دارم به برخی از آن ها اشاره کنم. به کمک این پست میتوانید تشخیص دهید آیا بهتر است خوشنویسی با قلم را انتخاب کنید یا خوشنویسی با خودکار.

بسیاری از افراد علاقه دارند هم خوشنویسی با قلم را آموزش ببینید و هم خوشنویسی با خودکار. در این مطالب لطفا به تصاویر و نکات گفته شده دقت کنید تا بتوانید تصمیم بهتری را در این زمینه اتخاذ کنید. یکی از سبک هایی که میتوان هم با قلم و مرکب آموزش دید و هم با خودکار سبک کاپرپلیت می باشد. شما میتوانید این سبک را هم با قلم و هم با خودکار به طور کامل یاد بگیرید و به تسلط خوبی دست پیدا کنید.

در ادامه تصاویری را از خوشنویسی با قلم و خودکار مشاهده میکنید.

نمونه کارهای خوشنویسی با قلم و مرکب:

نمونه کارهای خوشنویسی با خودکار:

در ادامه خوشنویسی با قلم و با خودکار را از جنبه های مختلف بررسی میکنیم.

1. اصالت و لذت نوشتن

تقریبا تمامی سبک های خوشنویسی با اصیل و باقدمت هستند. در زمان های قدیم خوشنویسی توسط ابزار نوشتاری مختلفی مثل نوک فلزی، قلم پر، قلم نی و … نوشته میشد، زمانی که خودکار هنوز اختراع نشده بود. بدون شک خوشنویسی با قلم بسیار اصیل تر از خوشنوسی خودکاری است. خوشنویسی به وسیله ابزاری که اساتید صدها یا قرن ها پیش از آن استفاده می‌کردند واقعا حس اصیل بودن را به خوشنویسی منتقل میکند. به همین خاطر بنده از خوشنویسی با قلم لذت بیشتری میبرم تا خوشنویسی با خودکار.

2. مدرک بین المللی

برای خوشنویسی با خودکار تقریبا هیچ مدرک بین المللی وجود ندارد. تا آنجایی که اطلاع دارم تمام مدارکی که برای خوشنویسی در کشورهای مختلف صادر میشود مربوط به خوشنویسی با قلم است. موسسه CLAS انگلستان یکی از معتبرترین مراکز صدور مدارک خوشنویسی در دنیا است. این انجمن در 7 سبک مختلف نمونه کارها را ارزیابی میکند که تمامی آن ها را باید با قلم و مرکب خوشنویسی کنید. بنابراین اگر به دنبال مدرک بین المللی هستید حتما باید خوشنویسی را با قلم و مرکب تمرین کنید.

شرایط دریافت مدرک بین المللی خوشنویسی از انجمن CLAS انگلستان

مدرک بین المللی خوشنویسی CLAS انگلستان

3. شهرت بین المللی

همان طور که حدس میزنید شهرت بین المللی خوشنویسی با قلم و مرکب بسیار بیشتر از خوشنویسی با خودکار است. کافی است سری به گوگل و یا شبکه های اجتماعی بزنید و واژه خوشنویسی را به انگلیسی (Calligraphy) جست و جو کنید. متوجه خواهید شد تقریبا تمامی کارها به کمک قلم و مرکب نوشته شده اند. به راحتی میتوان گفت خوشنویسی با قلم و مرکب در دنیا شناخته شده تر از خوشنویسی با خودکار است. بنابراین اگر قصد دارید نمونه کارهای شما در سراسر دنیا پذیرفته شود میبایست به سراغ خوشنویسی با قلم و مرکب بروید.

4. مدت زمان یادگیری

مدت زمان یادگیری خوشنوسی با خودکار طبیعتا کمتر از خوشنویسی با قلم و مرکب است چرا که کار کردن با قلم و مرکب نیاز به مهارت و تمرکز بیشتری نسبت به خودکار دارد. به عنوان مثال شما میتوانید خوشنویسی کاپرپلیت خودکاری را در 1 ماه یاد بگیرید برای اما یادگیری خوشنویسی کاپرپلیت با قلم و مرکب حداقل به 4 ماه زمان نیاز دارید. بنابراین اگر قصد دارید سریع شروع به خوشنویسی کنید خوشنویسی با خودکار را انتخاب کنید.

5. استفاده راحت از ابزار و مکان های مختلف

برای خوشنویسی به هر سبکی به ابزار خاصی نیاز داریم. برای خوشنویسی با قلم و مرکب نیاز است مرکب ها را ابتدا آماده کنیم و در یک ظرف قرار دهیم، غلظت آن را تنظیم کنیم، نوک فلزی یا قلم را تست کنیم و پس از اینکه همه چیز فراهم بود شروع کنیم به خوشنویسی. بر خلاف خوشنویسی با قلم و مرکب، خوشنویسی با خودکار بسیار راحت تر است. شما میتوانید خودکار را هر جایی با خود همراه داشته باشید و برای خوشنویسی نیاز به آماده سازی ابزار نخواهید داشت. این راحت بودن در نوشتن مزیت بسیار مهمی است. بنابراین اگر شما حوصله و زمان کافی برای تنظیم و اماده سازی ابزار ندارید میتوانید خوشنویسی با خودکار را انتخاب کنید.

6. خلاقیت در آثار هنری و قدرت تلفیق

خوشنویسی با قلم و مرکب به دلیل اینکه در آن خلاقیت و ابتکار خوشنویسی بیشتر است، قابلیت تلفیق و ترکیب زیادی با دیگر سبک های هنری دارد. افرادی که به خوشنویسی با قلم و مرکب مسلط هستند میتوانند نمونه کارهای بسیار متنوع تر و خلاقانه تری را خلق کنند. بنابراین اگر تنها به خوشنویسی خودکاری علاقه دارید باید بدانید که در خلق نمونه کارهای هنری بسیار محدود خواهید بود اما اگر خوشنویسی با قلم را یاد بگیرید میتوانید نمونه کارهای بسیار زیبایی را ایجاد کنید و همچنین میتوانید خوشنویسی را با تذهیب، آبرنگ، نقاشی و … ترکیب کنید.

7. استفاده از رنگ های متنوع

یکی از محدودیت های خوشنویسی با خودکار این است که شما نمیتوانید از رنگ بندی متنوع برای نوشتن استفاده کنید، در صورتی که شما میتوانید برای خوشنویسی با قلم بی نهایت رنگ مختلف را به کار ببرید. به عنوان مثال در خوشنویسی کاپرپلیت با خودکار شما میتوانید از خودکار بیک 1.6 میلی متر استفاده کنید. خودکار بیک 1.6 میلی متر اکثرا در رنگ های آبی و مشکی در بازار یافت میشوند. بنابراین شما به احتمال زیاد تنها میتوانید از دو رنگ برای خوشنویسی با خودکار استفاده کنید. در صورتی که در خوشنویسی کاپرپلیت با قلم میتوانید از انواع مرکب با رنگ های بسیار متنوعی استفاده کنید.

8. هزینه آموزش و ابزار

هزینه آموزش و ابزار برای بسیاری از علاقه مندان بسیار مهم است. با توجه به این که خوشنویسی با قلم به ابزار بیشتری نسبت به خودکار نیاز دارد و همچنین یادگیری آن سخت تر و طولانی تر است، هزینه آموزش و ابزار آن نیز به مراتب بیشتر از خوشنویسی خودکاری است. بنابراین اگر قیمت برای شما اهمیت زیادی دارد بهتر است خوشنویسی خودکاری را برای شروع انتخاب کنید.

9. مقیاس و اندازه خوشنویسی

در خوشنویسی با خودکار نمیتوانید در مقیاس های مختلف خوشنویسی کنید چرا که ساچمه خودکار نمیتواند همانند قلم های مخصوص خوشنویسی به اندازه دلخواه تغییر کند. به عنوان مثال در سبک کاپرپلیت از نوک فلزی انعطاف پذیر استفاده میکنیم. هر چه فشار دست شما به نوک فلزی بیشتر باشد ضخامت بیشتری را ایجاد میکند. به کمک نوک فلزی حدودا میتوانیم از مقیاس 2 تا 10 میلی متر خوشنویسی کنیم در صورتی که با استفاده از خودکار های ساچمه درشت تنها میتوانیم در یک مقیاس خاص خوشنویسی کنیم. بنابراین خودکار نمیتواند همانند قلم های خوشنویسی ضخامت و ظرافت های زیادی را ایجاد کند.

10. زیبایی نوشته و نمونه کار

با توجه به اینکه در خوشنویسی با قلم میتوانید از رنگ های متنوع تری استفاده کنید و جلوه های متعددی را به متن بدهید و همچنین به علت امکان ترکیب آن با دیگر سبک های هنری، طبیعتا زیبایی آن بیشتر از خوشنویسی با خودکار خواهد بود. شما به راحتی میتوانید با استفاده از خوشنویسی با قلم تابلو های شگفت انگیزی را خلق کنید و حتی با قیمت های بالا به فروش برسانید.

11. سرعت خوشنویسی

سرعت نوشتن با خودکار طبیعتا بیشتر از قلم و مرکب است. برای خوشنویسی با قلم و مرکب نیاز است هر بار قلم را در مرکب فرو ببریم و با سرعت بسیار آهسته بنویسیم. در صورتی که به کمک خودکار میتوانیم به طور پیوسته بنویسیم بدون اینکه هر بار نیاز به شارژ مرکب باشد.

خوشنویسی با قلم

 

در مطالبی که تا به اینجا مطالعه کردید متوجه شدیم خوشنویسی با قلم و خوشنویسی با خودکار چه تفاوت هایی با هم دارند. به طور خلاصه اگر قصد دارید یک سبک خوشنویسی را سریع، راحت، با هزینه کمتر یاد بگیرید و هر جایی بتوانید بنویسید و تمرین کنید می بایست خوشنویسی با خودکار را انتخاب کنید. اما اگر قصد دارید خوشنویسی را همانطور که در دنیا رایج است، اصالت و قدمت بالایی دارد، تنوع و خلاقیت در آن بالا است، دارای مدرک بین المللی است و به کمک آن میتوانید تابلوهای هنری خلق کنید می بایست خوشنویسی با قلم و مرکب را انتخاب کنید.

شما به کدام یک علاقه بیشتری دارید؟ خوشنویسی با قلم یا خوشنویسی با خودکار؟ لطفا علت خود را نیز بنویسید. ممنون از زمانی که برای مطالعه این پست اختصاص دادید.

نوشته های مشابه

2 دیدگاه در “تفاوت خوشنویسی با قلم و با خودکار

  1. Abrahem گفت:

    من میخواهم مشق انگلیسی بخانم میشود

    1. سلام وقت بخیر ببخشید متوجه منظورتون نشدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه *