ابزار خوشنویسی

7 روش آماده سازی نوک فلزی برای اولین استفاده

7 روش آماده سازی نوک فلزی برای اولین استفاده

نوک های فلزی عمدتا از فولاد ساخته میشوند و همان طور که میدانید فولاد ترکیبی از آهن و کربن می باشد. به دلیل وجود آهن (Fe) اگر نوک های فلزی در معرض اکسیژن قرار بگیرند ممکن است دچار زنگ زدگی شوند. میتوان گفت تمامی شرکت های تولید کننده نوک فلزی، آن ها را با یک لایه روغنی می‌پوشانند تا کیفیت آن ها هنگامی که در انبار فروشگاه ها نگه داری می‌شوند حفظ شود. در اینجا 7 روش تمیز کردن چربی و آماده سازی نوک فلزی برای اولین استفاده به شما معرفی خواهد شد که به راحتی می‌توانید نوک فلزی خود را از لایه روغنی به طور کامل پاکسازی کنید.

نوک های فلزی

این لایه روغنی میتواند کیفیت خط شما بسیار کاهش دهد. بنابراین هنگامی که نوک فلزی جدیدی را خریداری میکنید حتما باید این لایه روغنی را از نوک فلزی جدا کنید. در این پست قصد دارم 7 روش آماده سازی نوک فلزی را برای شما معرفی کنم. این 7 روش حاصل تجربه و آزمون و خطای بسیاری از اساتید باتجربه در سراسر دنیا است. خواهش میکنم تا انتهای مطلب بنده را همراهی کنید.

چرا حتما باید لایه روغنی را از نوک فلزی بزداییم؟

روغن مایعی است که به سختی با آب حل میشود. اگر شما روغن و آب را در یک لیوان بریزید متوجه خواهید شد آب و روغن نمی‌توانند باهم ترکیب شوند. مرکب نیز به دلیل اینکه درصد قابل توجهی از آن را آب تشکیل داده است نمی‌تواند در روغن حل شود و این دو مدام همدیگر را دفع می‌کنند. بنابراین هنگامی که لایه روغنی وجود دارد مرکب تماسی با سطح نوک فلزی ندارد و در واقع بر روی لایه روغنی قرار دارد. این نیروی دافعه بین روغن و مرکب باعث سُر خوردن و جریان نامنظم مرکب خواهد شد.

نوک های فلزی

به طور کلی مرکب جریان منظمی بر روی نوک فلزی با پوشش روغنی نخواهد داشت و ممکن است در هنگام نوشتن قطع و وصل شود.(همانند تصویر بالا) جریان نامنظم مرکب به این دلیل است که مرکب بر روی لایه روغنی (و هر سطحی که نتواند جذب آن شود) تمایل به جمع شدن دارد و مولکول های آن از هم جدا میشوند. به همین دلیل آماده سازی نوک فلزی قبل شروع اهمیت بسیار زیادی دارد.

آماده سازی نوک فلزی

اگر یک نوک فلزی که تازه خریداری کرده اید را بدون اینکه لایه روغنی را پاک کنید در مرکب بزنید متوجه خواهید شد که مرکب سریعا خود را بر روی نوک فلزی جمع میکند و شما با این که نوک فلزی را کامل به مرکب آغشته کرده اید اما بر خلاف انتظار فضاهایی را مشاهده میکنید که در آن قسمت گویی هیچ مرکبی نرفته است. در واقع میتوان گفت مرکب بر روی نوک فلزی از هم پراکنده شده و کل نوک فلزی را پوشش نداده است. به تصویر زیر توجه کنید. در تصویر سمت راست مرکب تمام سطح نوک فلزی را پوشانده است اما در تصویر سمت چپ مرکب بر روی نوک فلزی جمع شده و فضای خالی در آن قابل مشاهده است.

آماده سازی نوک فلزی

این موضوع باعث نامنظم شدن جریان مرکب، افزایش احتمال خالی شدن مرکب، کاهش انعطاف پذیری نوک فلزی و در نهایت کاهش کیفیت خط شما خواهد شد. بنابراین شما می بایست هنگامی که نیب جدیدی را خریداری میکنید در وهله اول آن لایه روغنی را از بین ببرید تا نوک فلزی و مرکب بتوانند در کنار هم عملکرد واقعی خود را نشان دهند. در ادامه 7 روش تمیز کردن چربی نوک فلزی را به شما عزیزان معرفی میکنم که معمولا برای خوشنویسان برتر دنیا شناخته شده است.

۱. شعله آتش!

پوشش روغنی نمیتواند دمای بالایی را تحمل کند. در این روش نوک فلزی را تنها به مدت حداکثر ۳ ثانیه بر روی شعله آتش حرکت و چرخش دهید تا تمام قسمت های نوک فلزی، هم قسمت داخلی و هم بیرونی در معرض گرما قرار بگیرد.سعی کنید آن را ثابت نگه ندارید. آن قدر آن را بر روی شعله قرار ندهید که نوک فلزی از گرما قرمز و یا مشکی شود.

آماده سازی نوک فلزی

اگر نوک فلزی بیش از حد داغ شود ممکن است انعطاف پذیری آن را تغییر دهد. دقت کنید که برای محافظت از دست خود بهتر است نوک فلزی را در دسته قلم قرار دهید سپس آن را بر روی شعله حرکت دهید. در این صورت کنترل بیشتری خواهید داشت. فراموش نکید در پایان نوک فلزی را آب بشویید و سپس با دستمال خشک کنید. این روش یکی از سریع ترین روش های آماده سازی نوک فلزی است.

آماده سازی نوک فلزی به کمک شعله آتش

این روش ممکن است کمی برای افراد مبتدی پرخطر باشد چرا که اگر دمای نوک فلزی تغییر کنید ممکن است کیفیت اولیه خود را از دست بدهد اما یکی از سریع ترین روش ها برای پاک کردن لایه روغنی محسوب میشود. البته بعضی ها نوک فلزی را مستقیما بر روی شعله نگه نمیدارند بلکه آن را ۱۰ دقیقه در آب داغ قرار میدهند.

۲. سیب زمینی!

بله درست خوانده اید. سیب زمینی! موادی که در سیب زمینی وجود دارد میتواند چربی نیب را به طور کامل از بین ببرد. برای این کار نوک فلزی را با قسمت نوک تیز، به صورت عمود و به آرامی در سیب زمینی فرو کنید. دقت کنید مخزن (فضای خالی که در نوک فلزی وجود دارد) و زبانه های نوک فلزی نیز کاملا درون سیب زمینی قرار داشته باشد.

آماده سازی نوک فلزی به کمک سیب زمینی

به میزان ۱۵ دقیقه آن را در سیب زمینی نگه دارید و سپس استفاده کنید. سعی کنید بیش از ۱۵ دقیقه نگذارید نوک فلزی در سیب زمینی باقی بماند چرا که ممکن است دچار زنگ زدگی شود. دو مزیت این روش این است که میشود همزمان چندین نوک فلزی را آماده سازی کرد و همچنین واقعا تمام پوشش روغنی را از بین میبرد (قدرت پاکسازی بالا) اما میتواند دو اشکال داشته باشد. اولا زمان به نسبت بیشتری را از شما میگیرید (تقریبا ۳۰۰ برابر بیشتر از روش اول طول میکشد) و دوما که مسئله مهمتری است سیب زمینی دیگر قابل استفاده نیست!

آماده سازی نوک فلزی به کمک سیب زمینی

۳. خمیردندان

مواد پاک کننده ای که در خمیردندان وجود دارد نه تنها به نوک فلزی آسیب نمیزند بلکه باعث از بین رفتن لایه روغنی آن میشود. در این روش از خمیردندان و یک گوش پاک کن خشک (و یا یک مسواک قدیمی با الیاف نرم) استفاده کنید.

آماده سازی نوک فلزی به کمک خمیردندان

با استفاده از گوش پاک کن کمی از خمیردندان را بردارید و به کمک آن بر پشت و روی نوک فلزی از بالا به طرف پایین سُر دهید. (از شانه نوک شروع کنید تا زبانه ها و قسمت های نوک تیز) حدودا به مدت۳۰ ثانیه این کار را ادامه دهید. سپس آن را کامل بشویید و با دستمال نرم و بدون پرز خشک کنید. این روش را دکتر ویتولو، دندانپزشک و خوشنویس باتجربه آمریکایی پیشنهاد کرده است.

۴. مایع ظرفشویی

بدون شک در مایع ظرفشویی از فرمول های بسیار قوی برای پاکسازی سطوح چرب استفاده میشود و طبیعتا تمام شوینده های ظرفشویی این قابلیت را باید داشته باشند. شما میتوانید از قابلیت چربی زدایی مایع ظرفشویی برای پاک سازی نوک فلزی خود استفاده کنید.

آماده سازی نوک فلزی

برای این کار یک مسواک (قدیمی که دیگر برای دندانتان از آن استفاده نمیکنید) را خیس کنید و کمی مایع ظرفشویی بر روی آن بریزید. سپس آن را به مدت ۳۰ ثانیه به آرامی بر روی نوک فلزی بکشید. دقت کنید تمام نوک فلزی را مسواک بزنید، هم قسمت بیرونی و هم داخلی. سپس آن را کامل با آب گرم بشویید و با دستمال نرم و بدون پرز خشک کنید.

۵. ترکیبات شیمیایی

استون، ترکیبات الکلی ، آمونیاک و حتی جوش شیرین میتوانند به راحتی لایه روغنی را نابود کنند. برای این کار کافی است نوک فلزی را در ظرف استون به مدت یک دقیقه نگه دارید. سپس با مسواک یا گوش پاک کن به آرامی و نرم بر روی آن بکشید. به احتمال زیاد لایه روغنی از بین خواهد رفت. مراقب باشید بسیاری از ترکیبات شیمیایی سمی هستند بنابراین سعی کنید هیچ تماسی با آن نداشته باشید و حتی الامکان از استشمام آن ها خودداری کنید. نیازی به خشک کردن نوک فلزی نیست چرا که استون به سرعت بخار میشود.

آماده سازی نوک فلزی

به جای استون میتوانید از آمونیاک، جوش شیرین و الکل نیز استفاده کنید. اگر از آمونیاک استفاده میکنید نسبت ۱ به ۷ آمونیاک به آب را در نظر بگیرید. حتما نیازی نیست از مسواک یا گوش پاک کن برای پاک کردن استفاده کنید. میتوانید یک دستمال و یا یک پارچه را به محلول مورد نظر آغشته کنید و به آرامی بر روی نوک فلزی بمالید.

آماده سازی نوک فلزی

معمولا در محلول های رقیق کننده لاک ناخن و یا محلول های لاک پاک کن نیز از استون استفاده میشود. اگر یک بطری از آن را دارید میتوانید با استفاده از مسواک یا گوش پاک کن خشک به آرامی بر روی نوک فلزی بکشید. چند مرتبه این کار را تکرار کنید تا لایه روغنی از بین برود.

۶. بزاق دهان!

در زمان های قدیم برای زدودن چربی نوک را در دهان خود به مدت چند ثانیه غلت میدادند! اما بهتر است بزاق دهان خود را بر روی دستمال کاغذی بریزید و دستمال را به نوک فلزی بمالید و دو دقیقه صبر کنید تا خشک شود. بزاق دهان یک لایه نازک از پروتئین را بر روی نوک فلزی باقی خواهد گذاشت که باعث هیدروفیل (آب دوست) شدن نوک فلزی میشد. در نتیجه مرکب جریان بهتری بر روی نوک فلزی خواهد داشت. شاید این روش کمی برایتان عجیب به نظر برسد اما میتوان گفت در دسترس ترین و راحت ترین روش برای از بین بردن این لایه روغنی به حساب می آید.

7. مرکب

این روش به احتمال زیاد ساده ترین روش زدودن لایه روغنی نوک فلزی است. برای از بین بردن لایه روغنی روی نوک فلزی تنها کافی است نوک فلزی را چند بار در مرکب فرو کنید و سپس با دستمال کاغذی آن را پاک کنید. این روش هم بسیار سریع است و هم بعد از چند بار استفاده، لایه روغنی به طور کامل پاک می‌شود. بنابراین اگر تجهیزاتی که در موارد بالا گفته شد را ندارید بهترین راه این است که از مرکب استفاده کنید.

استفاده از نوک فلزی

روش های دیگری هم برای تمیز کردن چربی نوک فلزی وجود دارد. شست و شوی نیب با آب و صابون خشک، استفاده از اسپری های تمیزکننده لوازم خانگی و یا شیشه پاک کن ها و یا استفاده از پاک کن خمیری دیگر روش های جایگزین برای از بین بردن چربی روی نیب است. حتی صمغ عربی و یا مرکب نیز میتواند کار شما را راه بیندازد. (نوک فلزی را با صمغ عربی و یا مرکب چند بار بشویید و خشک کنید). اما این 7 مورد رایج ترین روش ها برای پاکسازی نوک فلزی است.

هر روش ممکن است ویژگی های مثبت و منفی خاص خود را داشته باشد. پیشنهاد بنده این است که تک تک این روش ها تست کنید تا بتوانید روش مورد علاقه خود را انتخاب کنید. تنها و تنها شما میتوانید بهترین روش را برای خودتان تعیین کنید. برای اینکه بدانید آیا نوک فلزی شما کاملا پاکسازی و آماده نوشتن شده است کافی است آن را در مرکب بزنید. اگر مرکب از هم پراکنده شود مطمئنا هنوز سطح نوک فلزی چرب است. اگر مرکب بر نوک فلزی به خوبی پخش شده بود آن را تست کنید و چند کلمه بنویسید. هر چه مرکب جریان پیوسته تری را داشته باشد نتیجه میگیرم چربی کمتری بر روی سطح آن وجود دارد. به تصویر زیر دقت کنید. نوک فلزی زبرا به ۴ روش پاکسازی شده است که از بالا به پایین به ترتیب از روش های سیب زمینی، مایع ظرفشویی، خمیردندان و استون استفاده شده است.

کاربرد نوک فلزی

همانطور که مشاهده میکنید در روش سیب زمینی و خمیردندان چربی به طور کامل پاک شده است اما در دو روش دیگر کمی جریان مرکب سریع تر قطع شده است.

به طور خلاصه اگر مرکب بر روی نوک فلزی به خوبی پخش شده باشد و تمام قسمت های آن را پوشانده باشد و همچنین جریان آن طوری باشد که نخواهید آن را مرتبا به مرکب آغشته کنید میتوانید نتیجه بگیرید هیچ گونه چربی بر روی نوک فلزی وجود ندارد.

دوستان عزیزم توجه کنید که هدف از تمامی مطالبی که در این پست آماده کرده ام تنها و تنها افزایش کیفیت خط شما است. بنابراین اگر بدون پاکسازی اولیه خط شما از کیفیت بالایی برخوردار است دیگر چه نیازی به این روش ها است؟ اما نکته ظریف این است که لایه روغنی هنگامی که مدام به مرکب آغشته و سپس شسته و خشک شود به مرور از بین خواهد رفت. یعنی اگر هیچ یک از این روش ها را انجام ندهید پس از چندین بار استفاده از نوک فلزی، خود به خود لایه روغنی محو خواهد شد. اما حتما این روش ها را برای تمیز کردن چربی نوک فلزی انجام دهید تا خیالتان از بابت این مسئله راحت شود. امیدوارم کیفیت خط شما هر روز بهتر و بهتر شود و این نیازمند تمرین، تلاش و اطلاعات مفید است. در پایان اگر شما هم روشی برای پاکسازی و آماده سازی نوک فلزی می‌شناسید و یا هر نظری در رابطه با مطالب بالا دارید خوشحال میشوم آن را در زیر این پست کامنت کنید. متشکرم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه *