ابزار خوشنویسی

چگونه از دسته قلم خود مراقبت کنیم؟

نحوه مراقبت از دسته قلم

سلام میکنم به همه دوستان عزیزم.امیدوارم حالتان خوب باشید. بسیاری از هنرجویان عزیز تنها به خاطر بی کیفیت بودن ابزار خوشنویسی انگلیسی را با کیفیت مطلوبی فرا نمیگیرند و به مرور زمان دلسرد میشوند. اکثرا یا ابزار خوبی را تهیه نمیکنند و یا اگر ابزار خوبی هم تهیه کنند نحوه مراقبت از آن را نمیدانند. همان طور که میدانید دسته قلم یا هولدر pen holder یکی از ضروری ترین ابزار برای خطاطی لاتین است و بدون آن بسیاری از سبک ها را نمیتوانیم خوشنویسی کنیم. در این پست به طور خلاصه بررسی خواهیم کرد که چگونه میتوان سالیان سال از دسته قلم خود مراقبت کرد به طوری که باعث افت کیفیت خط شما نشود.

معمولا دسته قلم ها کیفیت ساخت بالاتری نسبت به خودکار ها و قلم های معمولی دارند. اکثرا از کامپوزیت های قوی مثل چوب، پلاستیک های صلب و محکم و یا حتی فلز ساخته میشوند. اما با این وجود از راه های زیادی میتوان به این دسته قلم ها آسیب زد و طول عمر آن ها را کاهش داد. در این مطلب قصد دارم روش هایی را خدمت شما عزیزان معرفی کنم که بتوانید مدت زمان بیشتری از دسته قلم هایتان استفاده کنید.

۱. رطوبت، دشمن اصلی دسته قلم

همان طور که میدانید دسته قلم ها دارای یک بخش فلزی می باشند که نوک فلزی یا نیب درون آن قرار میگیرد. هنگامی که فلزات در معرض رطوبت قرار گیرند یک واکنش الکتروشیمیایی بین فلز و محیط به وجود می آید که اصطلاحا به آن زنگ زدگی می گویند. زنگ‌زدگی، نتیجه انجام واکنش‌های شیمیایی در آهن در حضور دو ماده آب و اکسیژن است که منجر به ایجاد اکسید قرمزرنگی در سطح آن می‌شود.
هنگامی که دسته قلم به مدت زمان طولانی در معرض رطوبت قرار بگیرد قسمت فلزی آن زنگ میزند و شما در سوار کردن نوک فلزی در دسته قلم به دردسر خواهد افتاد. به سختی نیب در دسته قلم قرار میگیرد و به مرور زمان کیفیت دسته قلم کاهش می یابد. بنابراین برای مراقبت از دسته قلم می بایست روش های انتقال رطوبت را بدانیم.

معمولا رطوبت به سه روش به دسته قلم منتقل میشود:

  1. انتقال رطوبت توسط محیط اطراف
  2. انتقال رطوبت توسط مرکب
  3. انتقال رطوبت توسط آب پس از شست و شوی نیب

انتقال رطوبت توسط محیط اطراف

در مورد مورد اول سعی کنید دسته قلم را در محیط مرطوب قرار ندهید. اگر در یک محل مرطوب سکونت دارید سعی کنید با روش های مختلفی رطوبت هوا را بگیرید. برای کاهش رطوبت هوا میتوانید از تهویه و یا دستگاه رطوبت گیر استفاده کنید. حتی میتوانید دسته قلم را با نمک بپوشانید (که زیاد توصیه نمیشود) و یا اینکه کاری کنید تا نور خورشید بیشتری وارد اتاق شود. در مورد روش های کاهش رطوبت مطالب زیادی در اینترنت وجود دارد. سعی کنید با استفاده از این روش ها رطوبت کلی اتاق خود راکمی کاهش دهید.

سعی کنید نوک فلزی را تا قسمت قرمز رنگ به مرکب آغشته کنید و نه بیشتر.

انتقال رطوبت توسط مرکب

همان طور که میدانید بدون مرکب خوشنویسی معنا ندارد. دسته قلم، نوک فلزی و مرکب سه ابزار بسیار ضروری برای خوشنویسی انگلیسی است. بسیاری از هنرجویان دسته قلم را تا انتهای نوک فلزی در مرکب فرو میبرند به طوری که مرکب با بخش فلزی دسته قلم تماس پیدا میکند و همان طور که میدانید طبیعتا در تمام مرکب ها درصد بالایی از آب H2O وجود دارد. در این صورت به علت تماس آب با فلز احتمال زنگ زدگی افزایش می یابد. سعی کنید نوک فلزی را تا انتهای فضای خالی (مخزن، که در هر نیب وجود دارد) به مرکب آغشته کنید و نه بیشتر.

دسته قلم هایی که قسمت فلزی آن ها زنگ زده است.

انتقال رطوبت توسط آب

هنگامی که تمرین و یا کارمان با ابزار به اتمام رسید معمولا آن ها را در صورت لزوم شست و شو میکنیم که کار بسیار خوبی است. اما توجه داشته باشید پس از شست و شوی نوک فلزی سریعا آن را خوب خشک کنید. اشتباه بعضی از هنرجویان این است که پس از شست و شوی نوک فلزی آن را بدون خشک کردن وارد دسته قلم میکنند. در این صورت آب و یا نم موجود بر روی سطح نیب به بخش فلزی دسته قلم منتقل میشود که این موضوع طبیعتا احتمال زنگ زدگی دسته قلم را افزایش میدهد.

نکته بسیار مهم: هرگز آن قسمت از نوک فلزی را که به مرکب آغشته نشده است را با آب نشویید. بعد از تمرین تنها قسمتی را شست و شو دهید که به مرکب آغشته شده است. همچنین هرگز دسته قلم را با آب نشویید. دسته قلم میبایست با آب هیچ تماسی نداشته باشد.

از توضیحات بالا این نتیجه را میتوان گرفت که آب برای دسته قلم میتواند بسیار خطرناک باشد. حال اینکه آب با دسته قلم تماس مستقیم داشته باشد، یا این که آب درون مرکب به دسته قلم منتقل شود و یا این که آب موجود در محیط به آن آسیب برساند. در هر صورت مواظب تماس آب با دسته قلم باشید.

۲. مراقبت از دسته قلم های آبلیک

در بخش قبل در مورد تاثیر رطوبت بر کیفیت و طول عمر دسته قلم صحبت کردیم. در مورد دسته قلم های آبلیک می بایست بیشتر مراقب باشید. دسته قلم های آبلیک دارای یک اتصال فلزی زاویه دار می باشند. این اتصال عموما توسط چسب های مخصوص انجام میشود. رطوبت زیاد و به مدت زمان طولانی باعث میشود نیروی چسبندگی چسب کاهش یابد و اتصال در دسته قلم لق یزند و بازی کند. اگر چنین اتفاقی برای دسته قلم شما رخ داد بهتر است آن را دور بریزید!

بنابراین هرگز آب و یا مرکب نباید به چسب استفاده شده در اتصال برسد. اگر به طور تصادفی چنین اتفاقی افتاد سعی کنید سریعا آن را خشک کنید.

هنگام تعویض نوک فلزی سعی کنید دسته قلم را محکم در دست خود تکیه دهید.

همچنین در نحوه قرار دارن نوک فلزی در دسته قلم آبلیک می بایست دقت بیشتری نسبت به دسته قلم های دیپ به خرج دهید. سعی کنید هنگام وارد و خارج کردن نیب از دسته قلم آبلیک اتصال فلزی ثابت باشد و زیاد به آن فشار وارد نشود. سعی کنید محکم دسته قلم و اتصال را با دست خود نگه دارید و سپس نوک را تعویض کنید. مراقبت از دسته قلم آبلیک کمی دشوار تر از دسته قلم دیپ می باشد.

محل نگه داری دسته قلم

یک ویژگی بسیار خوب در مورد خوشنویسی نسبت به دیگر هنرها این است که ابزار کوچکی دارد. شما به راحتی میتوانید تمام قلم ها و نیب های خود را در یک جامدادی یا لیوان قرار دهید. اما بهتر است کمی بیشتر روی محل نگه داری ابزار تمرکز کنیم. لطفا به چند نکته در مورد نگه داری دسته قلم توجه کنید.

  • آن ها را در یک محل خشک نگه دارید. مواظب باشید محل نگه داری ابزار مرطوب نباشید.
  • سعی کنید دسته قلم را جدا از نوک فلزی نگه دارید. یعنی پس از این که کارتان به اتمام رسید نیب را از دسته قلم جدا کنید.
  • اگر تمایل دارید نیب را از دسته قلم جدا نکنید بهتر است آن را عمود قرار دهید به طوری که نوک فلزی در بالا قرار بگیرد. اگر نوک فلزی بر روی کف لیوان و یا جامدادی قرار گیرد آسیب خواهد دید. در ضمن نوک فلزی را حتما خشک کنید چرا که اگر نیب خیس باشد و شما آن را عمود نگه میدارید ممکن است آب تا دسته قلم پایین بیاید و باعث مرطوب شدن آن شود. مزیت دیگر بالا قرار گرفتن نوک فلزی این است که بیشتر با محیط در تماس خواهد بود که سرعت خشک شدن را بالاتر میبرد.
  • بهتر است دسته قلم ها را در جامدادی نگه داری نکنید. بگذارید دسته قلم ها در فضای باز قرار بگیرند.

بنابراین کمی بیشتر در انتخاب و شیوه نگه داری ابزارتان دقت کنید تا خدایی نکرده اتفاق ناخوشایندی برای آن ها به وجود نیاید.

یک نکته مهم!

دوستان عزیزم دسته قلم و بهتر است بگویم تمام ابزاری که شما برای خوشنویسی از آن استفاده میکنید به مرور زمان تغییر شکل خواهند داد. کهنه تر خواهند شد و کیفیت ظاهری خود را از دست میدهند. به نظر بنده هر چه بیشتر این اتفاق بیفتد و ابزار شما در طی استفاده مکرر از آن پیر و کهنه شود، منحصر به فرد تر و ارزشمند تر خواهد شد.بنده علاقه خیلی خیلی زیادی به اولین دسته قلم خودم دارم. یک دسته قلم ساده زرد رنگ. با این که اکنون کمی کهنه و کم کیفیت شده است اما از دید خودم بسیار ارزشمند و زیبا است. دوست عزیزم به شما توصیه میکنم تا میتوانید ابزار خود را با زمان و تجربه تزیین کنید!

خلاصه مطلب

دوستان عزیزم تمام مطالبی که در این پست توضیح داده شد تماما به این هدف است که شما از خوشنویسی انگلیسی لذت بیشتری ببرید. استفاده درست از ابزار باعث میشود هزینه و انرژی و زمان کم تری از شما گرفته شود. هیچ دسته قلمی تنها با یک بار خیس شدن و یا در مرکب افتادن خراب و بی استفاده نیمشود. تمام این مواردی که بررسی شد در طول زمان اتفاق می افتد. بنابراین هرگز نگران این موضوع نباشید که دسته قلم تان یک بار در آب افتاده است و یا این که نوک خیس در آن قرار گرفته است. سعی کنید این نکات را تا جایی که میتوانید رعایت کنید و اگر زمانی اتفاقی غیر منتظره برای دسته قلم تان رخ داد نیازی نیست حساسیت بالایی نشان دهید.

اگر شما هم در مورد نحوه مراقبت از دسته قلم سوالی دارید و یا این که قسمتی از آن را متوجه نشدید حتما آن را در قسمت نظرات ارسال کنید. اگر روشی برای مراقبت بیشتر از ابزارتان میدانید خوشحال میشوم آن را با بقیه دوستان به اشتراک بگذارید.

اسماعیل بیگدلی

منابع:

thepostmansknock.com

beytoote.com

namnak.com

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *