معرفی منابع

کلاس های حضوری خوشنویسی انگلیسی یا غیر حضوری؟

کلاس خوشنویسی انگلیسی

سلام به دوستان هنرمندم. امیدوارم حالتون عالی و لباتون خندون باشه. بنده در این پست قصد دارم در مورد انتخاب یک کلاس با کیفیت باهاتون صحبت کنم. حالا این کلاس با کیفیت یا میتونه حضوری باشه و یا غیرحضوری و آنلاین. هر کدوم از این ها ویژگی های خاص خودشون رو دارند و به هیچ عنوان نمیشه ادعا کرد یکی از این دو رو حتما باید انتخاب کنید. اگر شما هم قصد یادگیری خوشنویسی انگلیسی رو دارین اما واقعا نمیدونید چه کلاسی رو بهتره ثبت نام کنید حتما بنده رو تا انتهای این پست همراهی کنید.

کلاس های حضوری خوشنویسی انگلیسی

کلاس خوشنویسی انگلیسی - عکس از ilcc.ir
کلاس خوشنویسی انگلیسی – عکس از ilcc.ir

همان طور که در پست مربوط به منابع یادگیری خوشنویسی انگلیسی خدمتتون عرض کردم دوره های حضوری هم میتونن بسیار موثر و هم می توانند بسیار کشنده برای ما باشند. هم می تونن مسیر درست رو به ما نشون بدن و هم می تونن مانع بزرگی برامون باشن. واقعا چه کلاس هایی رو باید انتخاب کنیم؟ چطور باید تشخیص بدیم فلان کلاس آموزش خوشنویسی انگلیسی از کیفیت خیلی خوبی برخورداره و میتونه نتیجه خوبی رو به ما بده؟

ویژگی های یک کلاس حضوری با کیفیت

قصد دارم تا اون جایی که تجربه و دانشم بهم اجازه میده در این مورد باهاتون صحبت کنم. با علم به این موارد شما به راحتی میتونید یک انتخاب بسیار مناسب برای ثبت نام در کلاس های خوشنویسی انگیسی داشته باشید. کافیه که قبل از ثبت نام این موارد رو بررسی کنید

۱.کلاس ها می بایست به صورت خصوصی و یا نیمه خصوصی برگذار شوند

کلاس های گروهی رو نمیتونیم بی نتیجه بدونیم اما مشخصه که بازخوردی که از کلاس های خصوصی گرفته میشه به مراتب بهتر از کلاس های گروهیه. در کلاس های خصوصی و نیمه خصوصی تمام تمرکز استاد روی کار و تمرین شماست و شما مدام در حال یادگیری و تمرین هستین. به راحتی می تونید مشکلتون رو با استادتون مطرح کنید و در این صورت اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت.

دوستان عزیزم توجه کنید که یادگیری خوشنویسی تنها  رعایت اصول و قواعد  نیست. در بسیاری از اوقات شما به تجربه استاد نیاز دارید. در کلاس های خصوصی فرصت صحبت با استاد بیشتره و شما میتونید بهتر استاد محترمتون رو بشناسید و از تجربه هاشون استفاده کنید. اما در کلاس های گروهی فرصت هم صحبت شدن با استاد به مراتب کم تره. و از همه مهمتر این که استاد شما رو میتونه بهتر بشناسه. در این صورت طبیعتا بهتر میتونه مشکلات شما رو رفع کنه.

به نظر بنده بهترین گزینه کلاس های نیمه خصوصیه. یک کلاس نیمه خصوصی دو نفره هم میتونه مزایای کلاس خصوصی رو داشته باشه و هم میتونه مزایایی کلاس گروهی رو داشته باشه. (و صد البته هزینه کلاس هم کم تر پاتون میفته).

به نظر شما کلاس های خصوصی رو انتخاب کنیم یا کلاس های گروهی؟ شما کدومش رو انتخاب کردین؟ آیا نتیجه لازم رو گرفتین؟ خیلی خوشحال میشم نظرات و پیشنهادات زیباتون رو با بنده در میون بذارید.

کلاس خوشنویسی انگلیسی - عکس از ilcc.ir

۲.هفته ای تنها یک جلسه برگذار شود

واقعا نمیشه یک کلاس ۱۲ جلسه ای رو یک ماهه تموم کرد و انتظار داشته باشیم به یک تسلط خوبی در خوشنویسی برسیم. ما ها خیلی عادت کردیم همه چیز رو سریع تمومش کنیم. در بعضی موارد اصلا صبر و حوصله نداریم و دوست داریم هر چه سریع تر تموم بشه. و یا این که اصلا وقتش رو نداریم و یا به هر علتی تو این دوره زمونه زیاد حوصله کلاس های طولانی رو نداریم. بنده هم آن چنان با کلاس های طولانی موافق نیستم اما کلاس های فشرده و فوق فشرده اصلا برای یادگیری خوشنویسی مناسب نیستند. نه تنها مناسب نیستند بلکه تاثیرات منفی و مخربی هم به دنبال خودش داره.

هنرجویان خوشنویسی برای رسیدن به مهارت و تسلط بالا نیاز به تمرین و تمرین و تمرین دارند. با تمرین تجربه خودتون رو بالا می برید و یک سری تکنیک ها رو بر اساس تجربه به دست میارید که این تجربه و تکنیک خاص خود شماست و ممکنه هیچ هنرجو و استادی به این تکنیک نرسیده باشه. بنابراین هنرجو باید و باید فرصت تمرین داشته باشه. فرصت کسب تجربه داشته باشه. خیلی از نکات رو ما با تمرین یاد میگیریم و خیلی از مشکلاتی رو که باهاش در این مسیر مواجه میشیم وقتی متوجه میشیم که بریم و خونه و تمرین کنیم.

بنابراین در کلاس هایی شرکت کنید که به شما فرصت تمرین کردن بدهند. کلاس های ۳ روز در هفته رو به نظر بنده اگه ثبت نام نکنید خیلی بهتره. چون چیزی یاد نمیگیرید. واقعا چیزی یاد نمیگیرید. بهترین گزینه کلاس های یک روز در هفته است. کلاس های دو روز در هفته هم میشه گفت برای اون هایی که دیگه خیلی خیلی عجله دارن میشه پیشنهاد کرد. اما عزیزانم، خیلی دوست دارم بدونید که عجله دشمن یادگیریه. برای اتمام کلاس اصلا عجله نکنید. بذارید خوشنویسی و هنر در دلتون جا باز کنه و این نیاز به زمان داره. نیاز به فرصت داره.

شما چه خوشنویسی رو سراغ دارین که یه ماهه خوشنویسی رو یاد گرفته باشه؟ یادگیری خوشنویسی باید و باید با گذر زمان همراه باشه. این رو باید بپذیریم.

کلاس خوشنویسی انگلیسی - عکس از ilcc.ir

۳.قسمتی از وقت کلاس را باید به “رفع اشکال” اختصاص داده شود

قبل از ثبت نام در هر کلاسی مطمین شوید استاد اشکالات شما رو به طور کامل رفع می کنه. اگر خبری از رفع اشکال نبود بهتره که اصلا در اون کلاس ثبت نام نکنید. هر هنرجویی استعداد و شخصیت منحصر به فرد خودش رو داره. مشکلات و چالش های تک تک هنرجویان ممکنه با همدیگه متفاوت باشه.

رفع اشکال باعث میشه شما نقاط قوت خودتون رو تقویت کنید و نقاط ضعفتون رو بهبود ببخشید. هیچ شناگری تنها با رعایت اصول و قواعد شنا به یک شناگر تبدیل نشده. هیچ نقاشی صرفا با مطالعه تکنیک های نقاشی با آبرنگ به یک نقاش تبدیل نشده . بلکه زیر نظر استاد و یا مربی خودش کار کرده و به مرور زمان نقاط قوت و ضعفش رو به کمک استاد یا مربی پیدا میکنه و سپس با این شناخت خوبی که از خودش داره میتونه به سرعت پیشرفت کنه.

بنابراین قسمتی از کلاس باید به رفع اشکال اختصاص داده شود. بنده معتقدم ۸۰ درصد کلاس باید رفع اشکال باشه. همیشه وقتی که کلاسم با استاد عزیزم اقای مجتبی کرمی در مرکز خوشنویسی بین الملل تموم میشد سعی می کردم تا جلسه بعد بهترین تمرین ها رو تحویل ایشون بدم و از این بابت کلی تمرین می کردم. اما وقتی در جلسه بعدی تمریناتم رو تحویل ایشون میدادم باز هم کلی ایراد از بنده میگرفتن.

امروز بنده مدیونم به تک تک اشکالاتی که استاد از بنده می گرفتن. مدیونم به تمام ایراد هایی که استاد اون ها رو در یک نگاه تشخیص میدادن.

کلاس خوشنویسی انگلیسی - عکس از ilcc.ir

۴. همه چیز با یک استاد شروع میشود

هیچ چیزی مثل یک استاد نمیتونه این همه تاثیر گذار و تعیین کننده باشه. استاد میتونه مسیر شما رو کلا عوض کنه. قبل از ثبت نام در هر کلاسی نمونه کار های استاد رو مشاهده کنید و در موردش کاملا تحقیق کنید.

مطلب مرتبط : بهترین سبک برای شروع خوشنویسی انگلیسی

همچنین نمونه کار های هنرجو های استاد هم مشاهده کنید و این خیلی مهمه که هنرجوهای استاد هم نمونه کارهای خوبی داشته باشن. ممکنه براتون مهم باشه که استاد هم جنس خودتون باشه و یا همشهری خودتون باشه تا شما راحت تر بتونید باهاشون ارتباط برقرار کنید. در هر صورت قبل ثبت نام حتما اطمینان حاصل کنید که استادی که این کلاس را برگذار میکند یک استاد باتجربه و با کیفیتی است.

کلاس خوشنویسی انگلیسی - عکس از ilcc.ir

 

نتیجه گیری

همیشه قبل ثبت نام در هر کلاسی و هر دوره ای این ۴ مورد رو در ذهنتون داشته باشید و بر اساس این ۴ مورد کلاس و یا دوره رو بسنجید. آیا این دوره میتونه واقعا براتون مفید باشه؟ آیا واقعا می تونه نیازتون رو رفع کنه؟ آیا از این دوره لذت خواهید برد؟

کلاس خوشنویسی انگلیسی - عکس از ilcc.ir

کلاس های غیرحضوری خوشنویسی انگلیسی

باید این واقعیت رو بپذیریم که اساتید خوشنویسی انگلیسی که کارشون واقعا با کیفیته در ایران به ندرت پیدا میشن. بنابراین احتمالش خیلی زیاده که به یک کلاس با کیفیت دسترسی نداشته باشید به خصوص این که اگر در خارج از تهران زندگی میکنید.

باید این واقعیت را بپذیریم که در اکثر مناطق ایران هیچ کلاس با کیفیت برای یادگیری خوشنویسی انگلیسی وجود ندارد. و مشکل بزرگ اینجاست که هنرجویانی که در اون کلاس ها ثبت نام می کنند نمیتونن تشخیص بدن که کلاس از کیفیت خوبی برخوردار نیست.

چرا هر چیزی که به این هنرجویان عزیز آموزش داده میشه رو به راحتی میپذیرن؟ چرا در خوشنویسی انگلیسی هیچ هنرجویی نمیتونه اشکالات استاد رو متوجه بشه؟ و به ایشون بگه استاد گرامی شما این خط رو از کجا اوردین که دارید آموزش میدین؟

پاسخ: به ۳ دلیل:

  1. انگشت شمار بودن اساتید خوشنویسی انگلیسی
  2. تنوع بالای سبک های خوشنویسی انگلیسی
  3. دانش کم هنرجویان در مورد خوشنویسی انگلیسی

این سه دلیل باعث رشد و افزایش استاد نما ها میشه. در مورد استاد نماها مفصل توضیح دادم و میتونید پست مربوطه رو مطالعه کنید.

قبل از این که در کلاس های غیر حضوری شرکت کنید باید بدونید که کلاس های غیرحضوری و آنلاین باید و باید شبیه به کلاس های حضوری باشه. با این تفاوت که زمان و مسافت در اینجا دیگه مطرح نیست. هر ویژگی که کلاس حضوری داره باید کلاس غیر حضوری هم داشته باشه. هر چیزی که در کلاس های حضوری آموزش داده میشه باید در کلاس های غیر حضوری هم آموزش داده بشه.

کلاس خوشنویسی انگلیسی - عکس از ilcc.ir

ویژگی های کلاس غیر حضوری با کیفیت

این هشدار رو به شما میدم که به دلیل این که کلاس های غیرحضوری رو راحت تر از کلاس های حضوری میشه راه اندازی کرد تعداد کلاس های آنلاین بی کیفیت بسیار بیشتر از کلاس های حضوری بی کیفیته. بنابراین به شما توصیه میکنم حتما قبل از ثبت نام در هر دوره ای علاوه بر در نظر گرفتن موارد مربوط به کلاس های حضوری (۴ موردی که در بالا ذکر شد) چند مورد دیگر نیز می بایست در نظر بگیرید.

بسیاری از کلاس های آنلاین تنها به صورت مجموعه ای از فیلم های ضبط شده هستند که به محض این که شما هزینه رو واریز کردین فایل اون فیلم ها براتون ارسال میشه. یعنی دیگه خبری از رفع اشکال نیست. خبری از ارتباط هنرجو با استاد نیست. اصلا خبری از استاد نیست.

این دوره ها از نظر بنده مثل یک سمی هستند که شما اون رو خودتون میخرید و خودتون هم ازش مینوشید.

 

کلاس خوشنویسی انگلیسی - عکس از ilcc.ir

مطلب مرتبط : منابع یادگیری خوشنویسی انگلیسی

۵.از استاد بخواهید یک جلسه آموزش رایگان را در اختیارتان قرار دهد

با توجه به این که شما به استاد دسترسی ندارید و ایشون رو ملاقات نمی کنید، حتما از ایشون بخواهید که یک جلسه رو به عنوان نمونه بصورت رایگان براتون ارسال کنه که شما با نحوه آموزش استاد و ساختار و روند پیشروی دوره آشنا بشید. فکر نمیکنم خیلی انتظار بالایی باشه.

۶.از استاد نخواهید که کل فیلم های دوره را به یک باره برای شما ارسال کند

در این صورت طبیعتا ارتباط شما با استاد ضعیف تر خواهد شد و همچنین ممکنه بدون تمرین کافی سراغ جلسه بعدی برید. این مورد تقریبا با مورد ۲ در مورد دوره های حضوری همخونی داره. در دوره هایی شرکت کنید که آموزش به صورت مرحله به مرحله انجام بشه نه این که کل فایل دوره براتون فرستاده بشه و شما اون ها رو یه روزه تموم کنید.

برای خود من که خیلی سخته کل جلسات یک دوره در دسترسم باشه اما هفته ای فقط یک جلسه رو مشاهده کنم. خواهش میکنم شما در این تله گرفتار نشید و از استاد خواهش کنید هفته ای تنها فایل یک جلسه رو برای شما ارسال کنه.

کلاس خوشنویسی انگلیسی - عکس از ilcc.ir

۷.دنبال ارزان ترین دوره نباشید

هیچ وقت کیفیت رو فدای ارزون بودن دوره ها نکنید. بله قبول دارم که برای کلاس های با کیفیت هزینه بیشتری رو باید پرداخت کرد. اما شدیدا به شما توصیه می کنم اگر هزینه کافی برای شرکت در کلاس های با کیفیت رو ندارید به هیچ عنوان برای کلاس های بی کیفیت هزینه نکنید. یا این که هزینه نکنید و یا این که صرف یک کلاس با کیفیت کنید. چیزی ما بین این دو وجود ندارد.

شما ان قدر پول دار نیستید که در کلاس ها ارزان قیمت بی کیفیت شرکت کنید.

کلاس خوشنویسی انگلیسی - عکس از ilcc.ir

نتیجه گیری

کلاس های غیر حضوری خوشنویسی انگلیسی باید شبیه به کلاس های حضوری باشند. کلاس های آنلاین و مجازی اگر با کیفیت بالا برگذار شوند بسیار بسیار بهتر از کلاس های حضوری خواهند بود. همیشه در دسترس شماست. در زمان و انرژی شما به شدت صرفه جویی میشود و کلی از مزیت هایی که خودتون بهتر از بنده میدونید. اما به شرطها و شروطها .

قبل از ثبت نام در هر کلاسی چه آنلاین و چه حضوری حتما این ۷ مورد رو در نظر داشته باشید. برای خودتون ارزش قائل بشین و در کلاس های با کیفیتی شرکت کنید. چرا که شما ارزشش رو دارید.

بنده سعی کردم این پست رو بذارم برای اون دسته افرادی که به خوشنویسی انگلیسی علاقه دارند اما واقعا نمیدونن در چه کلاسی شرکت کنند. “کلاس های حضوری خوشنویسی انگلیسی یا کلاس های غیر حضوری خوشنویسی انگلیسی؟” امیدوارم با در نظر گرفتن مواردی که در این پست مطرح شد بتونید تصمیم بگیرید و در یک دوره با کیفیت ثبت نام کنید. هر چند که به شدت به نظرات شما احتیاج دارم. نظرات و تجربیات شما باعث میشن بیشتر شما رو بشناسم و با دغدغه های شما بیشر آشنا بشم. اگر نظری در ذهنتون دارید یا این که به موردی رو میخواین به این ۷ مورد اضافه کنید حتما زیر همین پست ارسال کنید.

اسماعیل بیگدلی

تمامی عکس ها توسط مرکز خوشنویسی بین الملل گرفته شده است

[vc_row][vc_column][gravityform id=”6″ title=”true” description=”true” ajax=”false”][/vc_column][/vc_row]

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *