مطالب, معرفی منابع

استادنما ها در خوشنویسی انگلیسی

استادنما ها در خوشنویسی انگلیسی

سلام. امیدوارم حالتون خیلی خوب باشه و سالم و سرحال باشین. در این چند سالی که وارد حوزه خوشنویسی انگلیسی شدم خیلی تجربه های زیادی رو کسب کردم. هم تجربه های تلخ و هم تجربه های شیرین. استادنما ها در حوزه خوشنویسی انگلیسی میتونن از تجربه های تلخ برای هنرجویان باشن. هنرجویانی که وقتی میمیبینم دارن با عشق و انگیزه خوشنویسی انگلیسی رو یاد میگیرن واقعا قند توی دلم آب میشه.

اما از طرفی چیزی که خیلی منو ناراحت میکرد این بود که بسیاری از هنرجویان که با کلی برنامه ریزی اقدام به ثبت نام در دوره حضوری یا غیر حضوری خوشنویسی انگلیسی میکنن به جای این که زیر نظر یک استاد با کیفیت باشن متاسفانه گرفتار استادنما ها میشن. بنده در این پست میخوام کمی در مورد این استادنما ها صحبت کنم و تا اون جایی که تجربه و دانشم اجازه میده کمکتون کنم استاد واقعی رو از استاد تقلبی تشخیص بدین.

به چه دلیل اساتید تقلبی این همه زیاد شدن؟

بنده در مورد دیگر حوزه های هنر اطلاعات کافی ندارم اما در زمینه خوشنویسی انگلیسی میدونم که تعداد استادنما ها روز به روز داره بیشتر میشه. ای کاش تنها ۱۰ درصد از این دوستان تبدیل میشدن به یک استاد شایسته و با کیفیت . بنده نه میتونم جلو این افراد رو بگیرم و نه این که میتونم بیخیال بشینم و قربانی شدن هنرجویانو نگاه کنم. به نظر شما چرا اساتید تقلبی این همه زیاد شدن؟ موارد زیر بهتون کمک میکنه کمی بیشتر به انتخاب هاتون دقت کنید و تصمیم بهتری در زمینه آموزش خوشنویسی انگلیسی بگیرید.

۱. وضع نابسامان اقتصادی

یکی از اصلی ترین انگیزه هایی که استادنما ها دارن رسیدن به پوله. البته این انگیزه رو همه ماها داریم! تو این شرایط اقتصادی ما هر کاری میکنیم که به پول برسیم و بنده قبول دارم که این یک امر طبیعیه. اما نباید به قیمت بر باد دادن آینده هنرجوها باشه. نباید به قیمت نابود کردن انگیزه هنرجویان بیچاره باشه.

بنده معتقدم شما هر مهارتی رو دارید میتونید اون رو به دیگران آموزش بدین و این خیلی اتفاق خوبی میتونه باشه. ما میتونیم به کمک هر مهارتی که داریم به کسب درامد برسیم. اما وقتی به اشتباه چیزی رو یاد گرفتیم یا این که هنوز به تسلط کافی نرسیدیم باید خیلی خیلی خیلی بترسیم از ضایع شدن حق هنرجویان بی گناه.

بنابراین بسیاری از هنرجویان به خاطر این که سریع به کسب درامد برسند ممکنه حتی حق الناس رو هم گردن بگیرن و با ارائه یک آموزش بی کیفیت انگیزه هنرجویان بیگناه رو زیر پاشون له کنند.

خوشنویسی انگلیسی

۲. دانش کم هنرجویان در حوزه خوشنویسی انگلیسی

تا زمانی که دانش عمومی هنرجویان از خوشنویسی انگلیسی محدود و ضعیف باشه تعداد اساتید تقلبی مدام بیشتر میشه. وقتی مردم دانش و اطلاعات کمی رو در یک حوزه دارن طبیعیه که هر استادی رو میپذیرن. هر کلاسی رو ثبت نام میکنن. هر هزینه ای رو پرداخت میکنن.

ما در دانشگاه قبل از انتخاب واحد کلی در مورد استاد تحقیق میکنیم. نحوه درس دادن استاد ، کلاس داری، تعامل با دانشجو و خلاصه زندگی نامه اساتید رو زیر و رو میکنیم تا ترم جدید رو بتونیم با اساتید خوب شروع کنیم و موقع انتخاب واحد برای این که این اساتید با کیفیت رو از دست ندیم از یک ساعت قبل وارد پرتال میشیم. (البته ما دنبال اساتیدی بودیم که هم نمره خوبی میدادن و هم حضور و غیاب نمی کردن. اینا دیگه استاد نبودن. فرشته بودن!!!)

منظور بنده اینه که تا زمانی که جامعه و مردم در یک زمینه آگاهی خوبی دارن به راحتی هر چیزی رو قبول نمیکنن. به راحتی هر استادی رو قبول ندارن. به راحتی فرزندانشون رو در هر کلاسی ثبت نام نمی کنند.

اگه شما مدرس زبان انگلیسی باشین آیا این احتمالش بیشتر نیست که پسرتون رو یا دختر خانمتون رو در یک کلاس با کیفیت تر وسطح بالاتری ثبت نام کنید؟ اگه شما کارتون تعمیرات موبایله آیا احتمال این که سرتون کلاه بذارن یا این که موبایل فیک تحویلتون بدن کم تر نیست؟

۳. سبک های متنوع در خوشنویسی انگلیسی

در زمینه خوشنویسی انگلیسی یکی از علت هایی که باعث رشد استادنما ها شده تنوع زیاد سبک های خوشنویسی میتونه باشه. اگه انگلیسی رو تنها در دو سبک میشد نوشت این همه اساتید تقلبی زیاد نبودن. در حال حاظر انگلیسی رو میشه در حدود ۱۵ سبک متفاوت خوشنویسی کرد. البته سبک های خوشنویسی انگلیسی خیلی بیشتر از این حرفاست اما حدود ۱۵ سبک در دنیا رایج تره و مردم بیشتر باهاش سر و کار دارن.

مطلب مرتبط : بهترین سبک برای شروع یادگیری خوشنویسی انگلیسی

۴. قحطی اساتید خوشنویسی انگلیسی

هنگامی که اساتید و دوره های با کیفیت خوشنویسی انگلیسی در ایران این همه محدوده خوب طبیعیه که برای برطرف کردن نیاز هنرجویان اساتید تقلبی به وجود میان. چرا وقتی خودرو کم یاب میشه دلال ها و کلاه برداری ها بیشتر میشه؟

به نظر بنده هر جا کمبود و قحطی وجود داشته باشه فساد و انحراف هم به دنبالش به وجود میاد. در سال ۱۲۵۰ حدود ۱۰ میلیون نفر از مردم عزیز کشورمون گرفتار قحطی شدن و جون خودشون رو از دست دادن. ممکنه باورتون نشه اما در این مدت اون قدر بچه دزدی و آدم خواری زیاد شده بود که کسی جرأت نمیکرد از خونه بیرون بره.

در زمینه خوشنویسی لاتین هم بنده معتقدم اساتید با کیفیت و دوره های باکیفیت دچار قحطی شدن. در این قحطی اساتید تقلبی بیشتر میشن و هنرجوهای زیادی ممکنه قربانی بشن. خواهش میکنم مواظب خودتون باشید. بنده و کانون خوشنویسی سعی میکنم بهترین و باکیفیت ترین آموزش ها رو در زمینه خوشنویسی انگلیسی در اختیار شما قرار بدیم.

مطلب مرتبط : بهترین منابع یادگیری خوشنویسی انگلیسی

۵.ساده بودن برگذاری کلاس و دوره

مشکل این جاست که برای برگذاری کلاس ها و دوره های بیکیفیت اساتید تقلبی مشکلات زیادی رو سر راهشون ندارن. به راحتی ۴ تا فیلم آموزشی ضبط میکنن و به عنوان ” آموزش حرفه ای خوشنویسی از صفر تا صد میفروشن.” به همین راحتی.

این ۵ دلیل باع میشن اساتید ناشایست و دلسوز روز به روز بیشتر بشن. بنده تمام سعی خودم رو میکنم تا دانش شما در این حوزه بیشتر میکنم. به امید این که مطالب بنده تاثیری هر چند کم روی کاهش اساتید تقلبی داشته باشه. خواهش میکنم از امروز به بعد شما هم کمک کنید تا هنرجویان کمتری قربانی استادنما ها بشن.

اگه شما هم چیزی به نظرتون میرسه میتونید به این ۵ دلیل اضافه کنید. ممکنه که تجربه ای داشته باشین که بنده ازش مطلع نباشم یا این که به موردی برخوردین که براتون جالب بوده. حتما نظر خودتون رو در این باره ارسال کنید.

خوشنویسی انگلیسی
خوشنویسی انگلیسی

ویژگی های اساتید تقلبی

هر چه استادما ها رو بیشتر بشناسیم خوب طبیعتا نفع خودمونه و هم باعث میشه تعدادشون کم تر بشه. اگه شناخت کافی در مورد این اساتید داشته باشیم یقینا کمک خیلی بزرگی به جامعه و فرزندانمون کردیم.

۱. اساتید تقلبی قبل از هر چیز پول میگیرن

معمولا استادنما ها طاقت این رو ندارن که شما هزینه رو بعد دوره یا پس از از یکی دو جلسه پرداخت کنید. چرا که میئدونن هر لحظه امکانش هست هنرجو متوجه بی کفایتیشون بشه و دوره رو کنسل کنه. اگه هم به طور مجازی فعالیت میکنن خیلی بعید به نظر میرسه چند جلسه از دوره رو برای هنرجویان به صورت رایگان برگذار کنند.

۲. بیش از حد تعریف و تمجید میکنن

خیلی از استادنما ها بابت این که هنرجوها رو از خودشون راضی نگه دارن و بهشون وانمود کنن که در یک کلاس خوبی ثبت نام کردن همیشه از هنرجدهاشون تعریف میکنن. بنده می پذیرم که تشویق هنرجو میتونه خیلی بهش کمک کنه اما باید اشتباهات هنرجو کاملا گرفته بشه و ایراداتش رفع بشه. اساتید برای راحتی کار خودشون نباید مدام بگن “عالیه”، “حرف نداره” و از این جور تعریف و تمجید ها.

هنرجو هر لحظه ممکنه از مسیرش منحرف بشه. این هنر استاده که هنرجو های عزیز رو برگردونه به مسیر خودشون. برای اساتید چه کاری راحت تر از اینه که همیشه نمره قبولی رو به هنرجوها بدن؟ هم هنرجو ها ازشون راضی میشن هم دردسر خودشون کم تر میشه؟

دوست عزیزم. اگه شما هم هنرجوی دوره خوشنویسی هستین حتما از استادتون بخواین مشکلاتتون رو دونه به دونه رفع کنند. هر چند که دلتون ممکنه احساس خوبی از رفع اشکال نداشته باشین. بنده مدیونم به تک تک اون اشکالاتی که استاد بنده آقای مجتبی کرمی در مرکز خوشنویسی بین الملل ازم میگرفت. کلی از زمان هر جلسه فقط اشکالاتم رو رفع میکرد. استاد کرمی خیلی دلسوزانه بهم آموزش میدادن و من تا ابد به ایشون مدیونم.

مطلب مرتبط : کلاس های حضوری یا غیر حضوری؟

۳. نمونه کاری اساتید تقلبی خیلی کمه

اساتیدی که واقعا عاشق خوشنویسی هستند مدام در حال خلق آثار هنری هستند. استاد کرمی هنوز بعد این همه سال تجربه باز هم روی تابلو های هنری کار میکنند. هیچ وقت دست از خوشنویسی برنمیدارند. اما استاتید تقلبی به محض این که دوره ای رو گذروندن وارد دنیای کسب و کار میشن و خوشنویسی رو تنها برای کسب درامد در زندگیشون نگه داشتن.

اساتید واقعی و با کیفیت معمولا نمونه کارهای زیادی دارند. کار های هنری زیادی در ابعاد و اندازه های مختلف دارند. سعی کنید قبل از ثبت نام در هر دوره ای نمونه کارهای استاد رو ببینید. خیلی میتونه در تصمیم گیریتون موثر باشه.

۴. درجه “خود استاد پنداری” شون خیلی بالاست!

خیلی برام عجیبه که چه اتفاقی میفته یک عده در یک تخصص شیرجه میزنن و خودشون رو عقل کل اون حوزه میدونن. اساتید تقلبی بعد از این که یک دوره آموزش خوشنویسی انگلیسی رو به اتمام رسوندن سریعا خودشون رو استاد خوشنویسی معرفی میکنن و جالب اینجاست بقیه اساتید رو هم قبول ندارند. دلیلش اینه که وقتی شما در وارد یک تخصصی میشید یا این که یک مهارت رو تازه یاد گرفتین متوجه نیسیتن که خیلی چیز ها رو در این مورد نمیدونید. هر چه ما بیشتر در یک زمینه ای بدونیم بیشتر متوجه میشیم که خیلی چیز ها رو نمیدونیم. عموما افراد هر چه مطالعه دقیق تر و عمیق تری از یک موضوع داشته باشن به دلیل این که با چالش های اون تخصص آشناترند، به حجم نادانسته های خودشون بیشتر آگاهند.

ممکنه به اساتیدی بر بخوریم که شنیدن کلمه “نمیدانم” از زبونشون تقریبا محال باشه. مشکل این نیست که چرا این اساتید، خوشنویسی رو به صورت ناقص آموزش دیدن. هر چه که آموزش دیدن براشون ارزشمنده و برای ما هم ارزشمنده. اما مشکل اینجاست که این افراد در براورد میزان تسلط و تجربشون دچار سوء برداشت میشن و این ممکنه به هنرجو و جامعه هنری مملکت آسیب بزنه. یعنی این که خودشون نمیدونن که تسلط، تخصص و مهارت کافی ندارند و این خیلی میتونه خظرناک باشه.

متاسفانه “خود استاد پنداری” در این دوره زمونه واقعا به یک معضل بزرگی تبدیل شده. افرادی که خودشون رو “استاد” و یا “دانشمند” میدونن به راحتی در همه زمینه ای به خودشون اجازه اظهار نظر میدن و حتی برامون تعیین تکلیف میکنند.

خوشنویسی انگلیسی

۵. اساتید تقلبی ارتباط کمی با هنرجو دارن

معمولا اساتیدی که دلسوز نیستن ارتباط کم و محدودی با هنرجوهای خودشون دارن. البته این استاد نیست که باید دنبال هنرجو باشه اما بالاخره اگه براش مهم باشه باید ارتباطات خودش رو بعد اتمام دوره با هنرجوها قطع نکنه.

مطلب مرتبط : منابع یادگیری خوشنویسی انگلیسی

و خلاصه اینکه …

بنده سعی کردم در این پست شما رو کمی بیشتر با استادنما ها در حوزه خوشنویسی انگلیسی آشنا کنم تا هم کمک کنم شما گیر استادنما ها نیفتید و هم اینکه تعدادشون از اینی که هست کم تر بشه. اساتید تقلبی رو نمیشه جلوشون گرفت. این افراد تیشه به دست میان و میرن و تو این رفت و آمد یک عده رو مجروح میکنن. با کمک این پست می تونید از خودتون و فرزندان عزیزتون محافظت کنید.
اگه با صحبت های بنده موافقید و یا اگه مخالفید حتما نظر خودتون رو برام ارسال کنید.

اگه نیاز به راهنمایی و مشاوره دارید فرم زیر رو پر کنید تا با شما در سریع ترین زمان ممکن تماس بگیریم.

[vc_row][vc_column][gravityform id=”6″ title=”true” description=”true” ajax=”false”][/vc_column][/vc_row]

تصاویر از https://thepostmansknock.com/ استخراج شدن.

اسماعیل بیگدلی

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *