ورودثبت نام

آموزش و فروشگاه تخصصی خوشنویسی انگلیسی

معرفی سبک ایتالیک

معرفی سبک ایتالیک

تاریخچه

سبک ایتالیک یا chancery در واقع الهام گرفته از Humanistic minuscule می باشد که حروف بزرگ این دو سبک نیز تا حد زیادی شبیه به هم می باشند اما به نظر نیکولو یکی خوشنویسان مطرح فلورانس ایتالیا، نوشتن حروف کوچک humanist کمی زمان بر بود. به گفته برخی ها سبک ایتالیک در سال ۱۵۰۱ توسط شخصی به نام فرانچسکو گریفو در ونیز ایتالیا ابداع شد که او از این سبک برای نوشتن یک نسخه از کتاب ویرجیل یکی از مشهورترین شاعران ایتالیایی استفاده کرد.

بنابراین او در اوایل قرن ۱۵ میلادی استایلی را از این سبک به نام ایتالیک ابداع کرد که در آن حروف کوچک سریع تر خوشنویسی می شوند و حروف آن به هم متصل می باشند. او همچنین تعداد حرکات دست برای نوشتن حروف را به حداقل رساند. همچنین در زمان رونسانس از این سبک برای صرفه جویی در مصرف کاغذ و مرکب نیز استفاده می کرند چون با استفاده از این سبک حروف بیشتری را می توانستند در یک صفحه قرار دهند و از لحاظ اقتصادی نیز تاثیر زیادی در زمان خود داشت.

در هر صورت این سبک به سرعت خود را در بین ابر قدرت های آن زمان یعنی black letter و Roman جای داد و امروزه ایتالیک به یکی از پر استفاده ترین سبک های خوشنویسی غربی در کنار گوتیک و کاپرپلیت تبدیل شده است که حتی در مدارس کشورهای انگلیسی زبان این سبک را به عنوان جایگزین استایل سنتی پیوسته نویسی کرسیو آن را فرا میگیرند.

از ویژگی هایی که افراد زیادی علاقه به یادگیری سبک ایتالیک دارند این است که در کنار زیبایی منحصر به فرد آن٬ سادگی خاصی دارد که باعث خوانا بودن آن شده است. همچنین با فراگیری خوشنویسی ایتالیک در کنار تکنیک استفاده از ورق طلا و تذهیب می توان آثار فوق العاده ای را خلق کرد.

فرم حروف سبک ایتالیک

فرم حروف سبک ایتالیک دارای یک زاویه حدود ۵ درجه به سمت راست می باشد. یعنی تمام حروف آن این زاویه را دارند. به همین خاطر در فونت های دیجیتالی یک فرم به نام ایتالیک وجود دارد که زاویه بسیار ملایمی به متن میدهد. تصویر زیر حروف سبک ایتالیک را نمایش میدهد.

ابزار سبک ایتالیک

همان طور که در تصویر بالا مشاهده میکنید نوک فلزی که برای خوشنویسی سبک ایتالیک مناسب است باید دارای سر تخت باشد و بر خلاف نیب های کاپرپلیت فاقد دو زبانه باز شونده می باشد. نوک های فلزی و ابزار مناسب برای خوشنویسی ایتالیک را در لیست زیر مشاهده میکنید:

این ۲ نوک فلزی و قلم پارالل به نظر بنده پر استفاده ترین ابزار در زمینه خوشنویسی سبک ایتالیک می باشد و بنده حتما پیشنهاد میکنم یکی از این موارد را تهیه کنید. برای نگه داشتن نوک فلزی نیاز به یک دسته قلم خوب هم دارید. پیشنهاد میکنم با کیفیت ترین دسته قلم ها را برای خود انتخاب کنید. برای مشاهده انواع دسته قلم ها اینجا را کلیک (یا تاچ) کنید.

و اما چه مرکبی مناسب است؟

  • مرکب امیران برای رنگ مشکی
  • و برای مرکب های رنگی نیز بنده وستا را پیشنهاد میکنم.
  • اگر هم میخواهید از رنگ های متالیک فوق العاده زیبا استفاده کنید آبرنگ های فاین تک را به شما پیشنهاد میکنم.

این سه برند مرکب را بنده معمولا استفاده میکنم (البته بیشتر از رنگ های متالیک فاین تک). اما شما میتوانید با مرکب های مختلف امتحان کنید تا متوجه شوید با چه برندی میتوانید بهتر کار کنید.

در مورد کاغذ مناسب برای خوشنویسی ایتالیک به شما این دو گزینه رو پیشنهاد میکنم:

هر دو این مقواها ایتالیایی بوده و واقعا کیفیت مطلوبی دارند. رنگ بر روی مقوا پخش نمیشود و به لطف بافت مناسبی که دارد نوک فلزی را خراب نمیکند.

نمونه کارها

تصاویر زیر متن هایی را نمایش میدهند که تماما با سبک ایتالیک خوشنویسی شده است. اگر شما هم بتوانید ایتالیک را یک دست و منسجم خوشنویسی کنید میتوانید اثر های فوق العاده زیبایی را خلق کنید.

ارسال یک نظر

ثبت نام کاربران

بازگردانی رمز عبور