ابزار خوشنویسی

بهترین ابزار برای شروع سبک کاپرپلیت

بهترین ابزار برای شروع سبک کاپرپلیت

کاپرپلیت یکی از زیباترین سبک های خوشنویسی غربی در دنیا است و هنرجویان بسیار زیادی در سراسر دنیا این سبک را آموزش دیده‌اند. روزانه هزاران ابزار ویژه سبک کاپرپلیت مخصوصا نوک فلزی در حال تولید است که این خود به تنهایی نشان دهنده محبوبیت بسیار بالای آن است. یکی از اساسی ترین سوالاتی که علاقه مندان در هنگام شروع یادگیری سبک کاپرپلیت دارند این است که ابزار مناسب برای شروع چیست؟ همان طور که میدانید برای شروع یادگیری هر چیزی نیاز به ابزار مناسب داریم. برای یادگیری سبک خوشنویسی انگلیسی به سبک کاپرپلیت نیز به ابزار باکیفیت و ضروری نیاز داریم. در این پست قصد دارم بهترین ابزار برای شروع سبک کاپرپلیت را به شما عزیزان معرفی کنم.

لیست ابزار ضروری برای یادگیری سبک کاپرپلیت:

  1. دفتر آموزشی کاپرپلیت ۱
  2. دفتر آموزشی کاپرپلیت ۲
  3. دفتر آموزشی کاپرپلیت ۳
  4. دفتر تمرینی کاپرپلیت مقیاس ۶ میلی متر
  5. کتاب آموزش جامع کاپرپلیت
  6. نوک فلزی براوس مدل blue pumpkin steno b361
  7. نوک فلزی Zebra G با روکش کروم
  8. دسته قلم دیپ مدل ابروباد
  9. مرکب مشکی امیران

در ادامه هرکدام از ابزار معرفی شده را باهم بررسی می‌کنیم.

۱. دفتر آموزشی کاپرپلیت ۱

این دفتر حاوی سرمشق تمامی حرکات پایه، حروف کوچک، حروف بزرگ، اعداد و علائم می باشد که به صورت کاملا تمرین محور طراحی شده است. یعنی تمامی حروف، اعداد و علائم به صورت کمرنگ طراحی شده اند و شما می‌‎توانید بر روی آن ها به راحتی تمرین کنید. این دفتر شامل ۶۸ صفحه می باشد و جنس تمام برگه های آن از مقوای ۱۲۰ گرم بدون پرز است. دفتر آموزشی کاپرپلیت۱ مهم ترین و ضروری ترین دفتر از بین دفتر های کاپرپلیت است که تهیه آن را به همه هنرجویان توصیه میکنم.

۲. دفتر آموزشی کاپرپلیت ۲

اگر میخواهید اتصالات را اصولی تمرین کنید این دفتر را حتما تهیه کنید. در دفتر شماره ۲ اتصالات رایج تمامی حروف به صورت کمرنگ طراحی شده است و شما میتوانید اتصالات را به صورت اصولی و منطبق با قوانین سبک کاپرپلیت تمرین کنید. همچنین بیش از ۳۰۰ کلمه پرتکرار در بخش دوم دفتر آمده است که میتواند شما را برای متن نویسی آماده کند. بنابراین این دفتر نیز برای یادگیری سبک کاپرپلیت کاملا ضروری است.

دفتر آموزش اتصالات کاپرپلیت

۳. دفتر آموزشی کاپرپلیت ۳

این دفتر شامل متن هایی است که منطبق با قوانین و ضوابط سبک کاپرپلیت خوشنویسی شده است. شما با تمرین این متن ها آخرین مرحله از مراحل سه گانه آموزش خوشنویسی را پشت سر خواهید گذاشت. دفتر آموزشی کاپرپلیت ۳ این امکان را به شما میدهد تا بتوانید متن ها به طور اصولی و دقیق تمرین کنید. در نتیجه تهیه این دفتر نیز همانند دیگر دفتر ها برای یادگیری کاپرپلیت بسیار توصیه میشود.

دفتر کاپرپلیت ۳

۴. دفتر تمرینی کاپرپلیت مقیاس ۶ میلی متر

بدون شک تمرین یکی از مهم ترین ارکان در یادگیری هر مهراتی است. اما تمرین اگر در چارچوب مناسبی قرار نگیرد شما را به نتیجه مطلوبی نخواهد رساند. دفترهای تمرینی کاپرپلیت با خط کشی دقیق و اصولی این امکان را به شما عزیزان میدهد تا بدون صرف زمان برای خط کشی، تمرین های خود را با تمرکز بالا و بدون نگرانی انجام دهید. هر چه تمرکز شما بر کیفیت تمرین بالاتر باشد مطمئنا نتیجه بهتری کسب خواهید کرد. به دلیل اینکه در تمام دفترهای شماره یک و دو و سه از مقیاس ۶ میلی متر استفاده شده است دفتر تمرینی با مقیاس ۶ میلی متر را میبایست برای تمرین انتخاب کنید.

۵. کتاب آموزش جامع کاپرپلیت

کتاب آموزش جامع کاپرپلیت حاوی تمام اطلاعاتی است که برای یادگیری کاپرپلیت به آن نیاز خواهید داشت. این کتاب از ابتدایی ترین نکات تا کلمه نویسی و متن نویسی همراه شماست و طوری نوشته و تهیه شده است که برای افراد بدون تجربه نیز قابل استفاده باشد. این کتاب تمام مراحل سه گانه آموزش خوشنویسی (حرف نویسی، کلمه نویسی و متن نویسی) را پوشش میدهد. کتاب آموزش جامع کاپرپلیت هم برای افراد مبتدی و کم تجربه (و البته بی تجربه) مناسب است و هم برای افراد باتجربه و حرفه‌ای؛ چرا که این یک کتاب مرجع است. یعنی شما در طول یادگیری این سبک مدام لازم است به آن مراجعه کنید. حتی پس از این که این کتاب را به پایان رساندید بازهم لازم است به این کتاب مراجعه و نکات توضیح داده شده در آن را مرور کنید.

کتاب آموزش جامع کاپرپلیت

۶. نوک فلزی براوس مدل blue pumpkin steno b361

نوک فلزی وظیفه انتقال مرکب به کاغذ را به عهده دارد. نوک های فلزی که در کاپرپلیت استفاده میشوند دارای زبانه های انعطاف پذیر هستند که با افزایش فشار دست، زبانه ها از یکدیگر باز شده و با جاری شدن بیشتر مرکب ضخامت ها ایجاد میشوند. نوک فلزی براوس مدل blue pumpkin steno b361 یکی از بهترین و محبوب ترین نوک های فلزی دنیا است. این نوک فلزی دارای انعطاف بالایی است و مقدار قابل توجهی از مرکب را میتواند در خود ذخیره کند. یکی از دلایلی که این نوک فلزی را به هنرجویان پیشنهاد میکنم مقاومت خوب آن به فشار دست می باشد. معمولا هنرجویانی که به تازگی کاپرپلیت را آموخته اند نسبتا فشار زیادی به نوک فلزی وارد میکنند. اگر نوک فلزی بسیار نرم باشد ممکن است هنرجویان نتوانند به آن تسلط داشته باشند. نوک فلزی براوس مدل blue pumpkin steno b361 با داشتن مقاوت و طول عمر بالا میتواند یک گزینه بسیار مناسب برای شروع باشد.

۷. نوک فلزی Zebra G

یکی دیگر از نوک های فلزی محبوب و پرفروش در بین هنرجویان کاپرپلیت نوک فلزی Zebra G با روکش کروم است. در بسیاری از سایت های فروش ابزار خوشنویسی انگلیسی در دنیا این نوک فلزی را به افراد مبتدی پیشنهاد میکنند. نوک فلزی Zebra G هم دارای انعطاف خوب و هم مقوامت خوبی است. یکی از ویژگی های خوب این نیب ژاپنی روان بودن آن است که برای هنرجویان مبتدی بسیار حیاتی است. نوک فلزی Zebra G و blue pumpkin steno b361 پراستفاده ترین نوک های فلزی بنده است!

۸. دسته قلم دیپ مدل ابروباد

دسته قلم ابزاری است که نوک فلزی را در خود قرار میدهد. دسته قلم های بسیار متنوعی در بازار موجود است که بیشتر تنوع آن از لحاظ شکل و فرم آن ها است. پیشنهاد بنده برای شروع استفاده از دسته قلم های چوبی دیپ مدل ابروباد میباشد. این دسته قلم های چوبی معمولا هم برای خانم ها و هم آقایان مناسب است، مقوامت خوبی دارند و تمام نوک های فلزی استاندارد را میتوانید بر روی آن سوار کنید. به نظرم نیازی نیست در ابتدا دسته قلم های لوکس و گران قیمت تهیه کنید. پس از اینکه کمی در این زمینه تجربه کسب کردید آنگاه میتوانید دسته قلم های لوکس و گران تر مثل دسته قلم های مابلیک را تهیه کنید.

۹. مرکب مشکی امیران

مرکب نیز در کنار دیگر ابزاری که معرفی کردم کاملا ضروری است. اگر از مرکب خوبی استفاد نکنید ممکن است با مشکلاتی از جمله پخش شدن مرکب، عدم انتقال مرکب به کاغذ، خالی شدن مرکب .. رو به رو شوید. بنده اگر بخواهم از رنگ مشکی استفاده کنم همیشه مرکب امیران را ترجیح میدهم. این مرکب کشش و غلظت مناسبی برای خوشنویسی کاپرپلیت دارد و برخلاف بسیاری از دیگر مرکب های موجود در بازار نیازی نیست غلظت آن را با صمغ عربی یا آب تغییر دهیم.

مرکب سنتی امیران رنگ مشکی

ابزار ضروری برای شروع کاپرپلیت را در یک نگاه مشاهده میکنید:

ابزاری که خدمت شما عزیزان معرفی کردم ضروری ترین ابزار برای شروع یادگیری سبک کاپرپلیت است. ابزار دیگری هم از جمله خط کشی حرفه ای کاپرپلیت، شابلون کاپرپلیت، مقوای ضدپرز کاپرپلیت، مقوای اشتنباخ و فابریانو، مرکب های رنگی دست ساز، صمغ عربی، دستکش طراحی دوانگشتی، قطره چکان و … نیز در فروشگاه موجود است که میتوانید در کنار ابزار ضروری، آن ها را تهیه کنید. اما بازهم نیاز است یاداوری کنم ابزاری که برای شروع نیاز دارید همین مواردی است که خدمت شما عزیزان معرفی کردم. یعنی با داشتن این ابزار میتوانید سبک کاپرپلیت را از صفر تا صد آموزش ببینید. دیگر ابزاری که در فروشگاه برای سبک کاپرپلیت موجود است بیشتر جنبه تکمیلی و تزئینی دارند که در آینده ای نزدیک میتوانید از تمامی آن ها استفاده کنید.

خوشحال میشوم هر سوالی و یا پیشنهادی در زمینه ابزار کاپرپلیت دارید در همین صفحه کامنت کنید. امیدوارم توانسته باشم شما عزیزان هنرمند را در مسیر رسیدن به هدفتان یاری کنم.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *